80 درصد بيماران تيروئيدي، زنان هستندمفیدستان:

80 درصد بيماران تيروئيدي، زنان هستند


خبرگزاري آريا-رييس گروه پيشگيري و کنترل بيماري‌هاي غيرواگير دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به کنترل کمبود يد در جامعه، در عين حال گفت: ۸۰ درصد بيماران تيروئيدي را زنان تشکيل مي‌دهند.
به گزارش خبرگزاري آريا،دکتر فرزانه فربخش در اين باره افزود: فدراسيون جهاني تيروئيد با هدف افزايش سطح آگاهي مردم از بيماري‌هاي تيروئيد، عوارض و راه‌هاي پيشگيري و درمان آن، ۲۵ ماه مي را به عنوان روز جهاني تيروئيد و از تاريخ ۲۵ تا ۳۱ ماه مي را به عنوان هفته اطلاع رساني تيروئيد نامگذاري کرده است. در ايران اين هفته مصادف با ۴ تا ۱۰ خردادماه است.
رئيس گروه پيشگيري و کنترل بيماري‌هاي غيرواگير دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: ۸۰ درصد بيماران تيروئيد زنان هستند. ۲ درصد از زنان باردار طي دوران بارداري به اختلالات تيروئيدي دچار مي‌شوند که بر روي جنين آثار سويي مي‌گذارد. مبتلايان به ديابت نوع دو در ۱۵ تا ۲۰ درصد موارد به اختلالات تيروئيدي دچار مي‌شوند. اين در حالي است که احتمال ابتلا به بيماري‌هاي تيروئيدي در مبتلايان به بيماري‌هاي روماتولوژي هم وجود دارد.
فربخش در ادامه با اشاره به اينکه تيروئيد غده‌اي پروانه‌اي شکل در بدن است که با ترشح هورمون کل سيستم بدن را تحت تاثير قرار مي‌دهد، گفت: کم کاري تيروئيد، پرکاري تيروئيد، بزرگي غده تيروئيد (گواتر)، توده‌هاي تيروئيد، سرطان تيروئيد، التهاب تيروئيد، شايع‌ترين مشکلاتي هستند که تيروئيد را تحت تاثير مي‌دهند.
وي، همچنين عقب ماندگي ذهني و افت تحصيلي در نوجوانان و کودکان و اختلالات قدي و جسماني را از عوارض بيماري‌هاي تيروئيد برشمرد و افزود: با افزايش سن، شانس بروز بيماري‌هاي تيروئيد بيشتر مي‌شود؛ به طوري که ۱۷ درصد زنان و ۹ درصد مردان بالاي ۶۰ سال به بيماري‌هاي تيروئيد دچارند.
فربخش، عوامل ژنتيکي، زمينه‌اي و محيطي از جمله جنسيت، ‌ افزايش سن، ازدواج فاميلي، سابقه ابتلا در بستگان، وجود بيماري‌هاي خود ايمني، ‌استفاده بيش از اندازه از محلول ضد عفوني کننده بتادين در دوران بارداري، زايمان و حين قطع بند ناف، سابقه راديوتراپي گردن و سر، جراحي روي گردن را در ايجاد بيماري‌هاي تيروئيد دخيل دانست.
بنابر اعلام روابط عمومي معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وي، همچنين وجود پرکلرات فراوان در آب، کاهش آهن و کم خوني و مصرف برخي از داروها را از مواردي دانست که باعث تشديد مشکلات تيروئيدي مي‌شود.
سلامت نيوز: ۸۰ درصد بيماران تيروئيدي، زنان هستندلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

برچسب ها

اندکی تفکر …

زمان مانند یک رودخانه است
هرگز نمی توانیم به یک آب دو بار دست بزنیم...
زیرا آن جریان آبی که از مقابل ما گذشت ، دیگر باز نمی گردد.
از هر لحظه ی زندگیمان لذت ببریم.