7 ويژگي يک کودک سالم و سازگارمفیدستان:

7 ويژگي يک کودک سالم و سازگار


خبرگزاري آريا-هر کاري که براي تربيت فرزندتان انجام مي‌دهيد و هر رفتاري که با او داريد، مستقيماً بر شکل‌گيري شخصيت او اثر مي‌گذارد. تربيت خوب مي‌تواند يک فرزند سالم به جامعه تحويل دهد و تربيت غلط مي‌تواند باعث شکل‌گيري يک شخصيت ناسازگار، بد قلق و ناموفق در فرزندتان شود.
به گزارش خبرگزاري آريا، اگر مي‌خواهيد فرزندي سالم و سازگار داشته باشيد، روي تقويت اين ويژگي‌ها در او کار کنيد و از هر فرصتي براي آموزش رفتار درست به او استفاده ببريد. يک کودک سالم:
۱- احساس تعلق دارد و همکاري مي‌کند: چنين کودکي در گروه دوستان يا کلاس درس، خود را از ديگران جدا نمي‌کند، از گروه‌هايي که در آن‌ها قرار مي‌گيرد، با عنوان گروهم، کلاسم، ما و… ياد مي‌کند و دلش مي‌خواهد براي بهتر شدن اوضاع هر کاري بکند. بنابراين داوطلب به عهده گرفتن مسئوليت در اين گروه‌ها مي‌شود
۲- اميدوار است: کودک سالم، پر از اشتياق و اميد است و براي او نمي‌شود، نمي‌توانم و غيرممکن است، معنا ندارد. او به وضوح شاد است و نسبت به امور با دلگرمي نگاه مي‌کند.
۳- ديگران را دلگرم مي‌کند: کودکي که توانايي حل مسأله دارد نه تنها خودش اميدوار و دلگرم است، بلکه ديگران را هم دلگرم و به آنها کمک مي‌کند به اهدافشان برسند. اين کودک، سازگاري را با همين رفتارها تمرين مي‌کند.
۴- اهداف او مطابق با ارزش‌هاي اجتماعي است: کودک سالم کودکي است که آرزوها، رفتارها و خواسته‌هايش با رفتارهاي انساني و اجتماعي متناقض نيست. مثلاً حيوانات را دوست دارد، به ضعيف تر از خود کمک مي‌کند، از قوانين شهري تبعيت مي‌کند، به حقوق ديگران احترام مي‌گذارد و….
۵- به ديگران علاقه‌مند است: کودک شما وقتي سالم و سازگار خواهد بود که ديگران را دوست داشته باشد، توانايي همدلي داشته باشد و دلش بخواهد با ديگران معاشرت يا کار گروهي انجام دهد. کودک منزوي يا کناره جو به هيچ وجه شخصيت سالم و سازگاري نخواهد داشت.
۶- پرتلاش است: يکي از نشانه‌هاي سلامت شخصيتي کودک و تربيت درست او، پشتکار داشتن است. کودک سالم بعد از اشتباه يا شکست از پا نمي‌نشيند، نااميد نمي‌شود و براي رسيدن به خواسته‌هايش، خودش تلاش مي‌کند نه آنکه حاضر و آماده از ديگران دريافت کند.
۷- احساس ارزشمندي مي‌کند: اگر مي‌خواهيد فرزندتان در آينده روان سالمي داشته باشد، احساس ارزشمندي و عزت نفس را در او تقويت کنيد. کودک سالم کودکي است که خود را حقير، ناتوان و درجه دو نمي‌بيند، مي‌داند که ديگران دوستش دارند، مي‌داند که مورد احترام است و شايستگي خود را باور دارد.
سلامت نيوز: ۷ ويژگي يک کودک سالم و سازگارلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

برچسب ها

اندکی تفکر …

شکست بیش از موفقیت آموزنده است؛ کسی که هیچ گاه اشتباه نمی کند، هرگز به جایی نمی رسد.
راکفلر