پر بازدید ترین مطالب

6 نکته تاثير گذار براي کنترل خشم


6 نکته تاثير گذار براي کنترل خشم

خبرگزاري آريا –
مهارت کنترل خشم
خشم از جمله احساساتي است که ارتباط مستقيمي با سلامتي انسان دارد
همه ي ما مي دانيم که خشم چيست و آن را احساس کرده ايم، چه به عنوان يک ناراحتي مبهم و يا به عنوان خشم کامل. خشم از جمله احساساتي است که ارتباط مستقيمي با سلامتي انسان دارد و مهارت کنترل خشم مي تواند از اثرات آن بکاهد.
چرا خشم براي سلامتي مضر است؟
افزايش ضربان قلب، ميزان تنفس، فشار خون و سطح استرس نتيجه اوليه آن است. هنگامي که خشم “شديد و بدون کنترل” باشد، تغييرات متابوليک بدن را به دنبال دارد که در طول زمان نه تنها سلامت، بلکه کيفيت کلي زندگي را نيز تحت تاثير قرار مي دهد. خشم کنترل نشده مي تواند باعث بسياري از بيماريها شود، از جمله:
حمله ي قلبي
سکته مغزي
کاهش ايمني بدن
مشکلات پوستي
بي خوابي
فشار خون بالا
مشکلات گوارشي
اضطراب و افسردگي
ميگرن
و بسياري از احساسات منفي
حتما شما هم متوجه شده ايد که مهم نيست چه اندازه و چند بار به خودتان يادآوري کنيد که عصبانيت خوب نيست، اما زماني که خشمگين مي شويد، نمي توانيد آن را کنترل کنيد. همه ي ما از دوران کودکي فقط ياد گرفته ايم که ” نبايد عصباني شويم” اما سوال اصلي اين است هنگامي که اين رعد و برق از احساسات به سراغ شما مي آيد چگونه ” کنترل خشم “داشته باشيم. ما به کمک تکنيک هاي خاصي که به کنترل خشم کمک کند نياز داريم. اجازه دهيد آنها را ياد بگيريم و خشم و استرس خود را مديريت کنيم تا کيفيت کلي سلامت و زندگي ما بهبود يابد.
راههاي کنترل خشم و عصبانيت
خشم کنترل نشده مي تواند باعث بسياري از بيماريها شود
6 نکته براي کنترل خشم به وسيله ي برخورد با بي قراري بدن و ذهن :
1 ) احساسات شما با غذايي که مي خوريد مرتبط است
آيا متوجه شده ايد که در روزهاي خاص احساس آرامش مي کنيد و در برخي از روزها خيلي بي قرار هستيد؟ غذايي که مي خوريد تا حد زيادي بر ذهن و احساسات شما تاثير مي گذارد. انواع خاصي از غذاها باعث بي قراري و تنش در ذهن و بدن مي شود. اجتناب از چنين مواد غذايي که شامل مواد غذايي غير گياهي، تند و چرب هستند، به شما در کنترل خشم کمک مي کند.
2 ) از تاثير استراحت کامل غافل نشويد
چه احساسي داريد اگر شب قبل خوب نخوابيده باشيد؟ آيا معمولا عصباني هستيد؟ خستگي و بي قراري در بدن شما ممکن است منجر به استرس، تنش و تحريک ذهن شود. خوابيدن براي حداقل 6 تا 8 ساعت در روز براي کنترل خشم و آرامش ضروري است.
3 ) انجام حرکات يوگا
ده تا پانزده دقيقه يوگا کمک خواهد کرد که تنش و بي حالي در بدن و ذهن شما از بين برود و به کنترل خشم شما کمک کند. مزيت يوگا به ساير تمرينات ورزشي هماهنگي تنفس با حرکات بوده و سطح انرژي شما را افزايش مي دهد.
4 ) نفس عميق مداوم، پاد زهر خشم
چندين نفس عميق بلافاصله به شما کمک مي کند تا خشم خود را کنترل کنيد. لحظه اي که عصباني مي شويد، چشمان خود را ببنديد، چند نفس عميق بکشيد و تغيير وضعيت ذهني خود را مشاهده کنيد. نفس عميق استرس را آزاد کرده و ذهن شما را آرام مي کند.
5 ) تاثير“ مراقبه“ بر کنترل خشم
انجام فرآيند “مراقبه” يا مديتيشن فقط چند دقيقه طول مي کشد، اما بلافاصله شما را آرام تر و خشم شما را کنترل مي کند.
6 ) مديتيشن و فنون تسلط بر ذهن روزانه
تمرين منظم يوگا و توجه به غذا به حل بي قراري کمک مي کند، اما چگونه مي توان يک حالت آرام و متعادل از ذهن را حفظ کرد؟ تفکر منظم پاسخ شماست. فقط روزانه 20 دقيقه مديتيشن و تفکر مثبت، براي کل روز کافي است. شما متوجه خواهيد شد که حتي اگر عصباني باشيد، سريعتر آرام مي شويد.
خشم کنترل نشده مي تواند تاثيرات منفي بر جسم و بدن و به طور کلي کيفيت زندگي و ارتباط خانوادگي داشته باشد. يادگيري روش هاي کنترل خشم به صورت مثبت براي کاهش اين احساس ويرانگر بسيار مهم است و بايد مورد توجه قرار گيرد.
منبع: بانوي شهر




لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب