پر بازدید ترین مطالب

5 علامت شايع ايدز


5 علامت شايع ايدز

خبرگزاري آريا –
نشانه هاي ايدز, علايم ايدز
عفونت ويروس اچ آي وي ممکن است با انواع مختلف ضايعات پوستي همراه باشد
بيماري ايدز با علائم اوليه اي خود را بروز مي دهد که توجه به آنها در تشخيص به موقع اين بيماري موثر است.
ايدز يا “نشانگان اکتسابي کمبود ايمني بدن” بيماري غير قابل درماني است که از طريق تماس خون يا مايعات دروني بدن فرد بيمار با خون افراد سالم منتقل مي‌شود. طي اين بيماري، “ويروس نقص ايمني انسان” موسوم به HIV سيستم دفاعي بدن را به شدت تضعيف مي‌کند تا حدي که فرد توان مقابله با بيماري‌هاي جزئي را نداشته و در نهايت به علت بيماري‌هاي عفوني يا قارچي جان خود را از دست مي‌دهد.
بر اساس آمار بدست آمده، علائم ايدز بسته به پيشرفت بيماري ممکن است متفاوت باشد. در ابتداي بروز بيماري، افراد مبتلا ممکن است علائمي شبيه سرماخوردگي از خود نشان دهند که تشخيص آن‌ها از نشانه‌هاي آنفلوآنزا و عفونت‌هاي گوارشي يا تنفسي غير ممکن است.
از نشانه هاي اوليه ورود ويروس HIV به بدن مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
سردرد
تب
خستگي
تورم غدد لنفاوي
کهير
درد عضلات و مفاصل
گلو درد
اين علائم ممکن است چند روز تا چند هفته به طول بيانجامد. جالب است بدانيد در اين دوره تست‌هاي HIV نيز قادر به تشخيص بيماري نيستند. اين در حالي است که فرد در اين مرحله، ناقل بيماري محسوب شده و ويروس را به بدن افراد انتقال مي‌دهد. از طرفي، افراد ممکن است 10 سال ناقل ويروس اچ آي وي باشند و هيچ علائمي از خود نشان ندهند.
نشانه هاي ايدز, علايم ايدز
ايدز بيماري غير قابل درماني است که از طريق خون فرد بيمار با افراد سالم منتقل مي‌شود
5 علامت شايع بيماري ايدز به شرح زير است:
کهير حاد
بر اساس آمارهاي پزشکي، نشانه‌هاي کهير در اين بيماري انواع مختلفي دارد. يکي از نشانه‌هاي آن “سبوريک درماتيتيس” است که در ابتداي ورود ويروس HIV به بدن با جوش‌هاي کوچک و تيره بر روي صورت، تن، دست‌ها و پاها ظاهر مي شود.
در برخي موارد، کهير به شکل زخم در دهان بروز مي‌يابد و ممکن است حدود دو هفته در نقاط مختلف بدن رويت شود. اين حالت معمولاً حدود 2 الي سه هفته پس از انتقال ويروس رخ مي‌دهد.
ضايعات پوستي و برفک
عفونت ويروس اچ آي وي ممکن است با انواع مختلف ضايعات پوستي همراه باشد. عفونت‌هاي پوستي با ضايعات تبخال و تاول‌هاي کوچکِ پر شده از مايع مشخص مي‌شوند. اين تاول‌ها بسيار دردناک بوده و به سرعت در سطح پوست گسترش مي‌يابند.
ضايعات پوستي ناشي از تضعيف سيستم دفاعي بدن به شکل فلس‌هاي نقره‌اي چسبنده به چشم مي‌خورند. بد نيست بدانيد اين ضايعات و تاول‌هاي پوستي ممکن است منجر به تشکيل سلول‌هاي سرطاني شوند.
از ديگر علائم اوليه ابتلا به ايدز مي‌توان به بروز برفک در سطح پوست اشاره کرد که با لکه‌هاي سفيد يا تاول‌هاي غير عادي در زبان يا دهان مشخص مي‌شوند.
تورم غدد لنفاوي
يکي ديگر از نشانه‌هاي ظاهري عفونت HIV، بزرگ‌تر شدن غدد لنفاوي است که از بدو ورود ويروس به بدن آشکار مي‌شود و ممکن است 2 يا سه هفته ادامه يابد.
غدد لنفاوي در تمام بدن وجود دارند و بخش مهمي از سيستم دفاعي بدن محسوب مي‌شوند. غدد متورم و آسيب ديده ناشي عفونت ويروس اچ آي وي معمولاً در گردن، زير بغل، کشاله ران ظاهر مي شوند.
در چنين حالتي حجم غدد لنفاوي ممکن است افزايش يابد و در نهايت اندازه آن به يک توپ گلف برسد! اين غدد ملتهب معمولاً در برابر لمس حساس و دردناک هستند.
خستگي و بيحالي مداوم
واکنش التهابي سيستم‌ايمني بدنتان مي‌تواند باعث شود احساس خستگي و بي‌حالي کنيد.خستگي مداوم و طولاني مدت مي‌تواند از علائم اوليه ايدز باشد.
نداشتن اطلاعات کافي درباره اين بيماري باعث نگراني روزافزون مردم براي ابتلا به اين بيماري مي شود، مخصوصا افرادي که اطلاعات نصفه نيمه اي درباره اين بيماري دارند. اگر شما هم از اين دسته افراد هستيد و نگران ابتلا به اين بيماري، توصيه مي کنيم تست هاي آزمايشگاهي را انجام دهيد.
استفراغ و اسهال
اسهالي که مداوم باشد و به درمان‌هاي معمول واکنش ندهد نشانه‌اي از ويروس ايدز است، از اين رو آن دسته از افرادي که به مدت 7 روز پياپي دچار حالت تهوع شديد و استفراغ شدند حتما بايد به پزشک مراجعه کنند تا آزمايش هاي اوليه صورت گيرد.
*** تشخيص دقيق بيماري ايدز تنها از طريق آزمايش خون امکان پذير است و در صورتي که شما فردي در معرض خطر ابتلا به اين بيماري مي باشيد و اين علائم را نيز تجربه کرده ايد، مراجعه هرچه سريع تر به پزشک و انجام تست هاي آزمايشگاهي را به شما توصيه مي کنيم.
منبع:yjc.ir
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب