پر بازدید ترین مطالب

4 تغيير در چهره که بيماري شما را آشکار مي‌کند!


4 تغيير در چهره که بيماري شما را آشکار مي‌کند!

خبرگزاري آريا – تغييرات صورت با افزايش سن کاملا طبيعي است، اما گاهي اين تغييرات نشانه‌اي از يک بيماري جدي است که به پيگيري و مراجعه به پزشک نياز دارد.
به گزارش جام جم انلاين به نقل از سلامت آنلاين، ابروهاي کم پشت، لک هاي پوستي قرمز روي گونه ها، حلقه هاي سياه رنگ دور چشمها، جوشهاي صورت و افزايش موهاي چانه و صورت مي تواند علايمي مهم از ابتلا به نوعي بيماري جدي باشند و بايد درپي تشخيص و درمان آن برآمد. چهار نمونه از تغييرات صورت که بايد جدي گرفته شوند عبارتند از:
کم پشت شدن ابروها
ابروهاي کم پشت مي تواند نشاندهنده يک مشکل تيروئيدي باشد. با افزايش سن، موهاي شما معمولا خشکتر و کم پشت تر شده و دچار ريزش مي شوند. ابروها نيز به دليل آرايش و برداشتن آنها به مرور کم پشت تر مي شوند. اما دليل ديگر ريزش ابروها مي تواند کم کاري تيروئيد باشد که در اصطلاح پزشکي هايپوتيروئيديسم ناميده مي شود. البته کم پشت شدن ابروها به تنهايي نشانه کم کاري تيروئيد نيست و بايد به دنبال نشانه هاي ديگر آن نيز باشيد. از نشانه هاي ديگر کم کاري تيروئيد احساس خستگي و بي حالي، اضافه وزن، يبوست، افسردگي، حساسيت نسبت به سرما، خشکي پوست و مو و دردهاي ماهيچه اي هستند. اگر شما نيز تمامي اين علايم و يا برخي از آنها را داريد، بايد به پزشک مراجعه کنيد و با انجام يک آزمايش خون ساده مي توانيد به کم کاري تيروئيد خود پي ببريد.
افزايش جوش و موهاي صورت
ازدياد جوشها و موهاي صورت مي تواند نشاندهنده سندروم تخمدان پلي کيستيک باشد.
داشتن موهاي زايد درصورت مي تواند دلايل ژنتيکي داشته باشد و جوش صورت نيز مي تواند به دليل استرس ايجاد شود. اما اين نشانه ها همچنين مي توانند به دليل عدم تعادل هورموني در بدن به وجود آيند. سندروم تخمدان پلي کيستيک مي تواند با سطح بالاي تستوسترون در ارتباط باشد. اين بيماري، يک بيماري متداول زنان است که از هر 5 زن يک نفر درگير آن است و بر عملکرد صحيح تخمدانهاي آنها تاثير مي گذارد. با پيشرفت بيماري و افزايش عملکرد ضعيف تخمدانها، فوليکولهاي موجود در تخمدانها که در برگيرنده تخمکها هستند نيز تحت تاثير قرار گرفته و اين امر باعث کاهش قدرت باروري و يا حتي ناباروري خواهد شد. اگر کسي مبتلا به سندروم تخمدان پلي کيستيک باشد، بايد بداند که علايم آن در انتهاي دوران نوجواني و اوايل بيست سالگي آشکار خواهند شد. اين علايم عبارتند از:
نداشتن عادت ماهيانه و يا عادت ماهيانه نامنظم، عدم باروري و يا باروري سخت که در نتيجه تخمک کذاري نامنظم و يا عدم تخمک گذاري ايجاد مي شود، رشد موهاي زائد و پرمويي بدن که معمولا در صورت، قفسه سينه، پشت کمر و در امتداد خط ستون فقرات و يا نشيمنگاه ايجاد مي شود، اضافه وزن، کم پشت شدن و ريزش موهاي سر، چرب شدن پوست و ايجاد جوشهاي پوستي.
در صورت مشاهده اين علايم حتما بايد به يک متخصص بيماريهاي زنان مراجعه کرد. سندروم تخمدان پلي کيستيک مي تواند باعث افزايش ريسک ابتلا به ديابت نوع دو و بالا رفتن سطح کلسترول خون شود.
ايجاد لکهاي قرمز پوستي روي گونه ها
وجود اين لکه هاي قرمز رنگ روي گونه ها مي تواند نشانه اي از بيماري لوپوس باشد. گونه هاي برخي افراد به راحتي سرخ شده و گل مي اندازد و اين مي تواند به دليل احساس خجالت، استرس و يا مصرف غذاهاي تند باشد. در زنان مسن تر، سرخي گونه ها مي تواند به علت يائسگي( قطع عادت ماهيانه که معمولا بين سنين 45 تا 55 سال رخ مي دهد) ايجاد شود. اما به غير از اين دلايل، سرخي گونه ها و در برخي موارد چانه، مي تواند دليل مهمتري داشته باشد که بايد به آن توجه کرد.
اگر اين لکه ها در طول تابستان تشديد شوند، مي تواند دليلي بر وجود بيماري خودايمن لوپوس باشد. لوپوس نوعي بيماري سخت و بغرنج است که روي بسياري از بخشهاي بدن تاثير مي گذارد و بنا بر شدت بيماري، نشانه هاي آن خفيف و گاهي بسيار شديد و مرگبار است. ساير نشانه هاي احتمالي آن عبارتند از: کهير و بثورات پوستي به ويژه در صورت، دستها و مچ دست، درد و ورم مفاصل(آرتريت)، دردهاي ماهيچه اي، خستگي زياد،افسردگي و بي حالي. تعداد بسياري از افراد نيز قبل از عود لوپوس علايم کمي از بيماري را دارند و يا اصلا نشانه اي از بيماري در آنها وجود ندارد و فقط عادت ماهيانه هاي طولاني مدت خواهند داشت و پس از آن به يکباره ساير نشانه هاي بيماري از جمله تب بالا، تورم غدد لنفاوي( غده هاي کوچکي که در گردن، زير بغل و کشاله ران وجود دارند)، زخمهاي دهاني تکرار شونده و ريزش مو در آنها عود خواهد کرد.
در صورت مشاهده يک يا چند علايم فوق حتما به پزشک مراجعه کنيد.
حلقه هاي زير چشم
حلقه هاي سياه يا قرمز رنگ زير چشم نه تنها ممکن است به دليل فقدان خواب کافي ايجاد شود بلکه در برخي موارد مي تواند نشاني از وجود نوعي بيماري خودايمن در بدن باشد. حلقه هاي دور چشم اگرچه ممکن است ظاهر ناپسندي داشته باشند اما به ندرت از لحاظ پزشکي نگران کننده هستند. حلقه هاي دور چشم گاهي نشانه وجود نمک زياد در رژيم غذايي و يا آلرژي هاي مزمني است که باعث گشاد شدن رگهاي خوني دور چشم و پاره شدن آنها مي شود.
اگر علاوه بر حلقه هاي دور چشم، لکهاي تيره و قرمز رنگ نيز در اطراف چشمها ايجاد شود، مي تواند نشانه اي از بيماري درماتوميوسيتي باشد که نوعي بيماري خودايمن نادر است و باعث درد و ضعف ماهيچه اي شده و متعاقب آن سبب لغزش پاها يا افتادن به هنگام پياده روي و يا خستگي مفرط پس از ايستادن و يا راه رفتن مي شود. در اين صورت بايد حتما به پزشک مراجعه کنيد. او با انجام ام.آر.آي، آزمايش خون و نمونه برداري از ماهيچه يا پوست به تشخيص بيماري و درمان آن خواهد پرداخت. معمولا براي درمان، استروئيدها، متداول ترين داروهاي تجويزي هستند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب