پر بازدید ترین مطالب

12 نکته ساده براي يک سفر زمستاني مطمئن


12 نکته ساده براي يک سفر زمستاني مطمئن

خبرگزاري آريا – زمستان با تمام زيبايي ‌هاي ذاتي ‌اش، يکي از فصل ‌هاي سخت و دشوار براي دارندگان خودرو است. چرا که هواي سرد زمستان يکي از دشمنان ماشين ‌ها بوده و عملکرد خودرو را با مشکلات ريز و درشتي روبرو مي ‌کند.
نيک ژارموس – مدير روابط عمومي باشگاه خودرو Auto Club Group – اظهار کرد :” باتري خودروها در هواي سرد بسيار آسيب پذير بوده و زماني که دماي هوا به شدت افت کرده و پايين مي آيد، باتري خودرو به سختي مي تواند ولتاژ مورد نياز براي روشن کردن و استارت زدن خودرو را فراهم آورد”.وي ادامه داد:” باتري هاي معيوب و قلابي بيشتر با مشکل استارت زدن خودرو مواجه مي شوند. رانندگان بايد از اتصال پايانه هاي باتري و تميزي آنها اطمينان حاصل کرده و در صورتي که حتي يک بار هم استارت خودرو با مشکل مواجه شود يا چراغ هاي خودرو کمرنگ و رنگ پريده بودند، بهتر است براي جلوگيري از مشکلات احتمالي، سيستم الکتريکي و باتري خودرو را نزد يک متخصص برده و آن را چکاپ کنيد”.
علاوه بر در نظر داشتن اين موارد، در زير به نکاتي مي پردازيم که رعايت آنها مي تواند کمک بسزايي در پيشگيري از هرگونه مشکل احتمالي خودرو در جاده هاي زمستاني کند:
1. لاستيک و تايرهاي خودرو را بررسي کنيد
قبل از هرگونه سفر جاده اي يا خياباني در زمستان، ضخامت و کيفيت مناسب و عاج هاي لاستيک و تاير خودروي خود را به دقت بررسي کرده و از کيفيت و سلامت آنها اطمينان حاصل کنيد. از آنجايي که ميزان باد و ارتفاع لاستيک ها براي هر خودرويي متفاوت است، به عدد آن دقت کرده و حتما پيش از سفر، آن را چک کنيد.
2. برف پاک کن‌هاي شيشه خودرو را چک کنيد
ديد کافي براي رانندگي در شرايط مختلف بخصوص در خيابان و جاده هاي برفي و باراني مستلزم کيفيت بالاي شيشه و برف پاک کن شيشه هاي جلو و گاها عقب خودرو است. در صورتي که برف پاک کن خودرويتان قديمي شده، بخوبي روي شيشه حرکت نمي کند و يا در صورت حرکت خطوط و آثاري از خود برجاي مي گذارد، حتما آن را تعويض کرده و مخزن آب شيشه شور برف پاک کن را پر کنيد.
3. چراغ هاي خودرو را تست کنيد.
قبل از سفر، حتما از سلامت و کيفيت نور چراغ هاي جلو و عقب خودروي خود اطمينان حاصل کنيد. آن را روشن کرده و در صورتي که کم نور بود يا سوخته بود، آن را تعويض کنيد.
4. باک بنزين خودرو
به منظور جلوگيري از گير کردن در جاده هاي سرد و برف گير زمستاني، حتما باک بنزين خودروي خود را پر کنيد تا در صورتي که مجبور شديد در جاده برف گير، ساعت هاي طولاني در جاده بمانيد و خودروي تان را روشن نگه داريد، از تمام شدن بنزين هراس نداشته باشيد.5. خودروي خود را حتي الامکان در پارکينگ پارک کنيد
براي آنکه خودروي تان کمتر در معرض مستقيم هواي سرد قرار بگيرد، خودروي خود را در پارکينگ و فضاي سر بسته پارک کنيد تا حتي الامکان بر روي آن برف ننشسته و باتري آن هم آسيب نبيند.
6. جعبه کمک هاي امدادي و وسايل ضروري تعمير خودرو را همراه داشته باشيد
تجهيزات مورد نياز و جعبه امداد خودروي خود را همواره به همراه داشته باشيد تا در صورت نياز، از آن استفاده کنيد.
7. از سلامت باتري خودرو اطمينان حاصل کنيد
پيش از آنکه در زمستان قصد سفر کنيد، از سلامت باتري خودرو مطمئن شده و در صورت نياز، خودروي خود را به متخصصان مربوطه نشان دهيد.8. روغن موتور و ترمز را چک کنيد
از آنجايي که جاده هاي باراني و برفي بسيار لغزنده هستند، رانندگان براي کنترل بيشتر خودرو از تعداد دفعات ترمز گرفتن بيشتري استفاده مي کنند بنابراين روغن ترمز نقش بسزايي در کيفيت رانندگي در زمستان دارد.
9. از امکانات جديد خودروي خود براي رانندگي در برف کمک بگيريد
برخي از خودروهاي جديد و مدرن داراي تجهيزات برف گير و ترمز اتوماتيک مخصوص جاده هاي برفي هستند. در صورتي که خودرويتان داراي چنين تجهيزاتي است، حتما در مواقع لزوم از آن استفاده کنيد.10. گوشي همراه
به منظور جلوگيري از مواجهه با مشکلات گير کردن در جاده هاي برفي، گوشي همراه خود را فول شارژ کرده و در صورت لزوم، به منظور تماس گرفتن با نيروهاي امدادي براي آن اعتبار کافي بخريد.
11. زنجير چرخ و تجهيزات برفي به همراه داشته باشيد
رفت و آمد بدون زنجير چرخ در جاده هاي برون شهري در اکثريت قريب به اتفاق کشورها و شهرها ممنوع است بنابراين براي آنکه توسط پليس راه خودرويتان توقيف نشود و بتوانيد به راه خود ادامه دهيد، حتما زجير چرخ به همراه داشته باشيد.12. شماره تماس با نيروهاي امداد مخصوص خودروي خود را به همراه داشته باشيد
در آخر بايد گفت که رانندگي ايمن در فصل زمستان و سرما، داراي قوانين و مقررات ويژه اي است که رانندگان بايد به منظور کاهش احتمال تصادف و جلوگيري از بروز مشکل و گير کردن در جاده هاي برفي و باراني فصل زمستان، اين نکات و قوانين را رعايت کنند تا سفري ايمن و بي خطر را پشت سر بگذارند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب