پر بازدید ترین مطالب

12 آلوده‌کننده هواي داخل خانه


12 آلوده‌کننده هواي داخل خانه

خبرگزاري آريا –
آلودگي هوا,آلوده کننده هاي هواي خانه,عوارض اسپري خوشبوکننده هوا
12 آلوده‌کننده هواي داخل خانه
گازهاي منتشر شده توسط وسايل خانگي مي تواند مشکلاتي از قبيل: سردرد، تهوع، سوزش چشم و گلو را ايجاد کند. آلودگي هواي داخل خانه براي کودکان خطرناک‌تر است، زيرا کودکان سريع‌تر نفس مي کشند و هواي بيشتري را وارد بدن خود مي کنند.
1- مواد شيميايي وسايل کاردستي
هنگامي که مي خواهيد کاردستي درست کنيد، بهتر است در هواي آزاد اين کار را انجام دهيد.نوع وسايل لازم براي درست کردن کاردستي و مدت زمان قرارگرفتن در معرض دود، بوي چسب و …، مشکلاتي مانند سردرد، سوزش چشم، بيني و گلو را در پي دارد.
پختن بيش از حد خاک رس مي تواند موجب آزاد شدن ماده شيميايي سمي در هوا مي شود.حتي برخي از اقلامي که سمي نيستند نيز داراي حلال هايي هستند که براي تنفس خطرناکند.
2- اسپري خوشبوکننده هوا
خوشبوکننده هاي هوا در در برخي افراد، باعث ايجاد مشکلات تنفسي و سردرد مي گردند.يک سوم بيماران مبتلا به آسم، هنگام تماس با اين مواد دچار حملات آسم مي شوند.برخي از اين خوشبوکننده ها داراي فتالات هستند. فتالات ماده شيميايي است که باعث ايجاد مشکلات رشد و هورموني در کودکان مي شود.
– به جاي استفاده از اسپري هاي خوشبوکننده هوا بهتر است از گياهاني مانند: رزماري، ريحان و نعنا استفاده کنيد.
آلودگي هوا,آلوده کننده هاي هواي خانه,عوارض اسپري خوشبوکننده هوا
3- رنگ کردن در و ديوار خانه
رنگ کردن خانه نيز باعث انتشار گازهاي خطرناک در داخل خانه مي شود.در حين رنگ کردن و تا چند روز بعد از آن، تمام در و پنجره ها را باز کنيد تا رنگ خشک شود.قوطي هاي رنگ را در جايي نگه نداريد، زيرا حتي ظروف رنگ دربسته هم ممکن است گازها را منشر کنند. اگر هم مي خواهيد قوطي هاي رنگ را نگه داريد، آنها را در مکاني دور از محل زندگيتان مثل انباري يا زيرزمين نگه داريد.
4- فرش و قاليچه
– افراد در خانه اي که فرش دارد، بيشتر دچار سردرد، بثورات پوستي و سوزش چشم و گلو مي شوند.فرش و موکت و قاليچه، گازهاي خطرناکي را در هواي داخل خانه ايجاد مي کند.
– فرش ها را قبل از آوردن به خانه، چند روز در هواي آزاد بگذاريد.هنگام انداختن فرش روي زمين در و پنجره را بار بگذاريد و بعد از انداختن فرش، تا چند ساعت بيرون از اتاق باشيد تا هوا عوض شود.
– اگر کودک شما داراي آسم و يا آلرژي است، از کف پوش هاي ديگري به جاي فرش استفاده کنيد.
آلودگي هوا,آلوده کننده هاي هواي خانه,عوارض اسپري خوشبوکننده هوا
5- مواد تميزکننده خانگي
اگر بوي مواد شيميايي را که براي تميز کردن خانه استفاده مي شوند، استشمام کنيد يا به آنها دست بزنيد، مي تواند موجب بثورات پوستي و ناراحتي تنفسي گردد.اين خطرات در افراد مبتلا به بيماري تنفسي و پوستي شديدتر مي باشد.
– سعي کنيد با آب داغ، جوش شيرين، پارچه و محصولات پاک کننده اي کمتر سمي هستند، خانه خود را تميز کنيد.
6- لباس هاي گرفته شده از خشکشويي
-خشکشويي ها غالبا از پروکلرواتيلن استفاده مي کنند. پروکلرواتيلن نوعي ماده شيميايي است که موجب سرطان در حيوانات مي شود.هنگامي که لباس خود را از خشکشويي به خانه مي آوريد، ممکن است افراد خانه اين ماده شيميايي خطرناک را استنشاق کنند.
-قبل از پوشيدن لباس هاي خشکشويي، بهتر است چند روز آنها را در محلي که رفت و آمد نميکنيد بگذاريد.
7- دود سيگار
-در خانه اي که يکي از افراد آن سيگار مي کشد، کودکان دچار عفونت گوش، ذات الريه، برونشيت و سرفه مي شوند.کودکاني که داراي آسم هستند، غالبا داراي حملات مکرر آسم مي شوند.تنفس دود سيگار باعث مي شود کودکاني که داراي علائم آسم نيستند، دچار علائم آسم شوند.
-اگر لباس، بالش و فرش شما بوي سيگار بدهد، براي کودکاني که در خانه مي باشند و بر روي زمين بازي مي کنند، مضر است.
آلودگي هوا,آلوده کننده هاي هواي خانه,عوارض اسپري خوشبوکننده هوا
8- دود ظروف تفلون
-پختن غذا در ظروف تفلون در دماي بسيار بالا ممکن است باعث آزادسازي دودهاي سمي گردد.اگر دما بيشتر از 260 درجه سانتيگراد باشد و ظرف مورد استفاده تفلون باشد، مواد شيميايي را پخش مي کند.ظروف خود را خيلي داغ نکنيد و يا پيش از گرما دادن به اين ظروف، آنها را در فر قرار دهيد و هميشه موقع پخت غذا، از هود يا هواکش آشپزخانه استفاده کنيد (آنها را روشن کنيد).
-به جاي تفلون، بهتر است از ظروف چدني و يا استيل استفاده کنيد.
9- مشکلات اجاق گاز
اجاق گازي که به طرز نادرست نصب شده است، مي تواند باعث پخش گازهاي خطرناکي مثل مونوکسيدکربن و دي اکسيدنيتروژن در خانه شود.
-مونوکسيدکربن در غلظت کم مي تواند باعث خستگي شود.مونوکسيدکربن در غلظت بالا، باعث تهوع، سردرد، سرگيجه و حتي مرگ مي شود.دي اکسيدنيتروژن باعث مشکلات تنفسي به خصوص در کودکان مي شود.
-اگر شعله اجاق، آبي رنگ است، مي توانيد از تنظيم بودن مشعل ها مطمئن شويد.هميشه در هنگام کار با اجاق گاز، هود يا تهويه آشپزخانه را روشن کنيد تا گازهاي خطرناک وارد فضاي خانه نگردد.
آلودگي هوا,آلوده کننده هاي هواي خانه,عوارض اسپري خوشبوکننده هوا
10- گاز رادون
-شما گاز رادون را نمي توانيد ببينيد يا استشمام و يا مزه مزه کنيد.
-هنگامي که اورانيوم وارد سنگ، خاک و يا آب مي شود، گاز خطرناک رادون تشکيل مي شود.از طريق شکاف ها و يا سوراخ هاي ديوار و يا لوله ها، گاز رادون وارد خانه مي شود.
-دومين علت ايجاد سرطان ريه، گاز رادون است.
11- شومينه
شومينه باعث انتشار گازهاي خطرناکي مثل مونوکسيدکربن در فضاي خانه شما مي شود.
هر ساله فيلتر دودکش و خود دودکش شومينه را بررسي کنيد.
12- فرمالدئيد
فرمالدئيد ماده شيميايي است که در چوب مبلمان و در پرده و لباس به کار مي رود.کودکاني که در معرض اين ماده قرار مي گيرند، بيشتر دچار مشکلات تنفسي مي شوند.
-فرمالدئيد، گازهاي گلخانه اي را هم توليد مي کند.
-بهتر است پرده ها را قبل از نصب، بشوييد و مبلمان جديد (تازه خريداري شده) را تا مدتي در هواي آزاد قرار دهيد.
منبع:tebyan.net
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب