10 نکته براي تربيت کودک بعد از جدايي والدينمفیدستان:

10 نکته براي تربيت کودک بعد از جدايي والدين


خبرگزاري آريا-شايد شما و همسرتان به هر دليلي تصميم به خاتمه زندگي مشترکتان گرفته باشيد. تصميمي که بجز شما دو نفر، فرزندانتان هم از آن تأثير مي‌پذيرند و ممکن است دچار آسيب‌هايي شوند. اما اگر اصول برخورد با فرزندتان را در روزگار بعد از جدايي بدانيد، مي‌توانيد آسيب‌هاي اين بحران را براي او کاهش دهيد.
به گزارش خبرگزاري آريا، شما به عنوان والدين دليل اصلي شکل‌گيري وضع موجود هستيد و بايد خود را وادار کنيد يکسري بايد و نبايد‌هايي را در مورد فرزندتان رعايت کنيد.
۱- مکان ثابتي را براي زندگي کودک بعد از جدايي‌تان در نظر بگيريد. اگر به طور پي در پي او را ميان خانه خود، همسرتان يا پدربزرگ و مادربزرگ کودک جا به جا کنيد، اجازه نخواهيد داد او به ثبات برسد و از اين بحران بگذرد. از آن مهم‌تر اينکه به فرزندتان حس بي‌تعلقي و خانواده نداشتن مي‌دهيد و اين حس براي همه عمر روي روابط عاطفي او با ديگران تأثير مي‌گذارد.
۲- به طور منظم و هفتگي با کودک ديدار داشته باشيد. نگذاريد فاصله ديدارهايتان به حدي شود که او از دلتنگي افسرده شده يا شما را فراموش کند.
۳- به کودک توضيح دهيد که در جدايي شما مقصر نيست. گاهي اوقات پدر و مادر با گفتن اينکه به خاطر تو جدا شدم تا راحت شوي، يا به خاطر تو اين همه سال تحمل کردم، به کودک احساس گناه و عذاب وجداني را مي‌دهند که به هيچ عنوان مسئول آن نيست و اين حس منفي هميشه او را سرخورده و بي‌اعتماد به نفس خواهد کرد.
۴- وظايف والد بودن خود را انجام دهيد و آن را به گردن والد ديگر نيندازيد. بگذاريد فرزندتان بداند که اگر با يکي از والدينش زندگي مي‌کند، هنوز والد ديگر در زندگي‌اش نقش حمايتي دارد و مي‌تواند از عاطفه و حمايت او برخوردار شود.
۵- قبل از ازدواج مجدد حتماً کودک را در جريان بگذاريد و پاي او را از زندگي جديدتان به کل قطع نکنيد.
۶- پيش فرزندتان به هيچ وجه از همسر خود بدگويي نکنيد حتي اگر نيت‌تان آگاه کردن کودک از دلايل جدايي يا واقعيت‌ها باشد. يادتان باشد دلايل شما براي جدايي به کودکتان مربوط نمي‌شود؛ لااقل تا وقتي که بزرگ نشده و خودش تمايل به دانستن ندارد.
۷- يارکشي نکنيد و براي جدا کردن کودک از خانواده طرف مقابل تلاشي نداشته باشيد. فرزندتان را مثل يک وسيله ميان خود تقسيم نکنيد و بدانيد هر حرکت شما براي هميشه در ذهن کودک ثبت مي‌شود.
۸- کودک را تبديل به ابزار جاسوسي نکنيد يا از او براي فرستادن پيغام و پسغام بهره نبريد.
۹- دلسوزي بيش از حد نداشته باشيد و کودک را لوس نکنيد. گاهي عذاب وجدان شما ممکن است منجر به رفتارهاي خارج از قاعده شده و کودک را زيادي متوقع يا ناتوان بار بياورد. به استانداردهاي تربيتي خود حتي بعد از جدايي هم پايبند باشيد.
۱۰- براي سبک شدن خود، پيش فرزندتان درددل نکنيد و او را به چشم سنگ صبور خود نبينيد.
سلامت نيوز: ۱۰ نکته براي تربيت کودک بعد از جدايي والدينلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

برچسب ها

اندکی تفکر …

تصور کن؛
اگر قرار بود
هرکس به اندازه دانش خود
حرف بزند
چه سکوتی بر دنیا حکمفرما می شد ....