۶ راهکار رضایت از خودمفیدستان:


۶ راهکار رضایت از خود


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – سپنتا سلیمی:
تو نوجوان هستی و همه باید بدانند که تو آن کودک دیروز نیستی و درست مثل بقیه می‌توانی تحلیل و انتخاب کنی.

اما گاهی جامعه آن‌طور که باید نوجوان‌ها را نمی‌بیند و این دیده‌نشدن می‌تواند بحران‌های عمیقی در زندگی ایجاد کند. بحرانی که می‌تواند در تلاش براي گرفتن عکس یادگاری با ساختمان سوزان پلاسکو بروز كند يا در ازدحام بی‌مورد برای حضور در جایی که همه‌ي توجه‌ها به آن است فقط برای قرارگرفتن در کانون توجه!

همه‌ی ما از دیدن این عکس‌های یادگاری و این ازدحام بی‌دلیل ناراحت می‌شویم. اما چه می‌شود كرد که بعضی دچار بحران دیده‌نشدن می‌شوند و حتی در بزرگ‌سالی برای دیده‌شدن دست به‌هرکاری می‌زنند. از روی آوردن به مواد مخدر و اعتیاد گرفته تا ورزش‌ها و ماجراجویی‌های خطرناکی که هیچ آینده‌ای ندارند.

برای نوجوان‌ها اما هنوز راهکاری هست. اگر به هردلیلی اطرافیان شما را جدی  نمي‌گيرند و آن‌چه راکه هستید به درستی نمی‌بینند، این چند راهکار ساده را به‌خاطر بسپاريد و هرلحظه نیاز به دیده‌شدن پیدا کردید این‌ها را به‌خاطر بیاوريد.

 

  • خودت را قبول کن

دوست‌داشتن خود با قبول‌داشتن خود آغاز می‌شود. اگر تو خودت را قبول نداشته باشی چه‌طور می تواني از دیگران چنین انتظاری داشته باشي؟

لحظه‌هایی را به‌یاد بیاور که دائم درحال سرزنش خودت هستی، وقتی به این لحظه‌ها رسیدی فقط این جمله را به خودت بگو و سرزنش‌کردن را متوقف کن: من همین هستم و همین را دوست دارم!

 

  • مقایسه و قضاوت ممنوع!

مقایسه‌کردن کار هر‌روز ماست. اما یادت باشد، درست از لحظه‌ای که شروع کردی خودت را با دیگران  مقايسه کنی، داری به ناخودآگاهت می‌گویی که من کافی نیستم. حقیقت این است که هرکدام از ما توانایی‌هایی زيادي داریم که فقط و فقط در وجود خود ما نهفته شده و شبیه به توانایی‌های هیچ‌کس دیگر نیست.

قضاوت هم شبيه مقایسه است. با قضاوت در مورد دیگران خواه ناخواه خود را با دیگران مقايسه مي‌كنيم. درست وقتي که داری درباره‌ی کسی قضاوت می‌کنی، این کار را با ارائه‌ی راه‌حل متوقف کن. مطمئن باش راه‌حل نشان‌دادن در بحران‌ها، بسیار سخت‌تر و خاص‌تر از یک قضاوت ساده است.

 

  • از خودت تشکر کن

در پایان روز، وقتی مدرسه را ترک می‌کنی، از معلم، مدیر و بابای مدرسه تشکر می‌کنی. وقتی خرید می‌کنی از فروشنده و وقتی یک درخواست تلفنی داری از کسی که با او صحبت می‌کنی قدرداني مي‌كني.

اما چرا شب‌ها هنگام خواب به‌خاطر هرکار خوبی که کرده‌ای، از خودت تشکر نمی‌کنی؟

دستم درد نکند، امروز تکالیفم را به‌موقع انجام دادم.

ممنون و خسته‌نباشی به خودم، بابت تحمل‌کردن یک کلاس خسته‌کننده و نت‌برداری از مباحثش!

 

  • مرز يا احترام؟

یکی از کلیدهای اصلی نگه‌داشتن احترام در روابط با دیگران، مرز داشتن است و بزرگ‌ترین چیزی که مرزها را میان آدم‌ها مشخص می‌کند، گفتن نه است.

کسانی که هیچ‌وقت نه نمی‌گویند و برای برآوردن خواسته‌های دیگران به هركاري تن‌می‌دهند، اعتماد به‌نفس کافی ندارند و می‌ترسند با نه گفتن اطرافیان را از دست بدهند.

اما درست برعکس، قدرت نه گفتن برای شما احترام می‌آفریند و با ایجاد مرز در روابط هرکسی مشتاق می‌شود با شما رابطه داشته باشد.

 

دوچرخه شماره ۸۶۵

 

  • به خودت زمان خوش‌بختی هدیه کن

تو کافی هستی، محترم هستی و مهربان. آیا این‌ها برای پاداش‌گرفتن کافی نیست؟ پس هرازگاهی به خودت زمان‌های خوش‌بختی هدیه کن. زمانی را درنظر بگیر و در آن فقط کاری را که دوست داری انجام بده. مثلاً خودت را به یک فیلم دعوت کن، یک قهوه در کافه‌ی موردعلاقه‌ات. کتاب‌خواندن در مبل راحتی و يا درست‌کردن غذاهای من‌درآوردی…

مهم نیست کدام یک از این‌ها را بیش‌تر دوست داری. مهم این است که زمان خوش‌بختی فقط مخصوص توست و خودت باید از آن لذت ببری.

 

در دنیایی که هیچ‌چیز کافی نیست و هرکسی برای به‌دست آوردن چيزي بیش‌تر از آن‌چه دارد تلاش می‌کند، کافی‌بودن سخت است. اما تو کافی باش. هر‌روز به خودت بگو هر چه دارم و هرچه هستم برایم کافی است.

تو از لحظه‌ی به دنیا آمدنت کافی بودی و در هر‌لحظه از زندگی‌ات کافی هستی و برای دیده‌شدن نیاز به چيزي نداري، بیش‌تر از آن‌چه هستی. پس هر روز به خودت یادآوری کن: من کافی هستم.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

ده مشکل و ده راهکار برای نظام سلامت ایران سایت …ده مشکل و ده راهکار برای نظام سلامت ایران عامل موفقیت اصلی اکثرسازمانهای برترجهان راهکار هایی عملی برای رفع مشکل کند شدن ویندوزراهکار هایی عملی برای رفع مشکل کند شدن ویندوز روزهایی که به تازگی ویندوز عوض کرده بررسي نظريه هاي انگيزش مقاله در راهكار مديريتانگيزش از موضوعات و مفاهيم اساسي در مديريت سرمايه اي انساني بوده و آثار و نوشته هاي الف چند واقعیت رانندگی در ایران و یک راهکار جهانیاین راهکار محلی بود یا جهانی این کار رو توی محلات میشه انجام داد اول از همه استاندارد بازاريابي سبز در ايران پتانسيل ها و چالش ها مقاله …اين مطلب يكي از مطالبي است كه توسط اعضاي سايت درج شده استمسجد شیطان کجاست؟ ادبیات و مذهباحکام احکام شرعی پزشکی سبک زندگی فضیلت مذهبی مسجد شیطان مسجد شیطان کجاست نمازعوارض خود ارضایی دختران وقتی‌ فردی را از کاری نهی می‌کنیم در ازای آن نهی راهکاری پیش رویش قرار میدهیم، مثلا این شخصیت خطرناک را از زندگی خود حذف کنیدسبک زندگیروانشناسیاین شخصیت خطرناک را از زندگی خود حذف کنید حضور شخصیت‌های سمی در اطراف شما انرژی قویترین نرم افزار ردیابی ، مکان یابی و مانیتورینگ …مکان یابی و کنترل فرزندان دیگر نگران رفت و آمد فرزندان خود در بیرون از کانون گرم عوارض خود ارضایی دختران سلامتتازه های سلامتخود ارضایی کودکان، دلیل راه حل و عوارض خود ارضایی بچه خود ارضایی زن و مرد و تغییر این شخصیت خطرناک را از زندگی خود حذف کنید … روانشناسی این شخصیت خطرناک را از زندگی خود حذف کنید حضور شخصیت‌های سمی در اطراف شما انرژی‌تان را می چرا در اسلام برده داری و كنیزداری ممنوع نشد؟ شهر سوال ببخشید خود پیامبر چند کنیز داشتن و دیگر اماما نگاه من خودم مسلمون و شیعه ام و واقعا با این فیلم سمینار بزرگ آکادمی مدرسان مطالعه شریفمرکز آموزش های فیلم سمینار بزرگ آکادمی مدرسان چگونه با سخنرانی، تدریس و کارآفرینی در تولید و فروش اطلاعات ده مشکل و ده راهکار برای نظام سلامت ایران سایت پزشکان بدون مرز ده مشکل و ده راهکار برای نظام سلامت ایران عامل موفقیت اصلی اکثرسازمانهای برترجهان این اصل الف چند واقعیت رانندگی در ایران و یک راهکار جهانی این راهکار محلی بود یا جهانی این کار رو توی محلات میشه انجام داد اول از همه استاندارد خودرو رضایت شغلی چیست و عوامل مؤثر بر آن کدامند؟ رضایت شغلی کارکنان با سابقه یکی از روهای قابل توجه در بهبود کیفیت نیروی کار در سازمان، کاهش چگونه استعدادهای خود را کشف کنیم؟ بسم الله الرحمن الرحیم بحث انتخاب رشته، بحث تغییر رشته از مقطع لیسانس به فوق لیسانس یا حتی ام‌اس ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد فلجچندگانه ام‌اس فرایند از بین رفتن مایِلین غلاف چربی روی اعصاب در بیماری ام اس حضور گلبول‌های سفید رایانش ابری ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد رایانشابری کاربر رایانش ابری متشکل از سخت‌افزار و نرم‌افزاری است که برای تحویل برنامه‌های کاربردی پرسشنامه رضايت از زندگي رضايت از زندگي رضايت از اساتيد راهنما تست رضايت از زندگي احساس رضايت از زندگي

برچسب ها

اندکی تفکر …

خدا وقتی نخواهد، عمر دنیا سر نخواهد شد
گلوی خشک صحرایی به باران تر نخواهد شد
خدا وقتی بخواهد، غیر ممکن می شود ممکن
ولی وقتی نخواهد، واقعاً دیگر نخواهد شد

پر بازدیدترین مطالب