پر بازدید ترین مطالب

۲۰ پروژه کاربردی با استفاده از برد رزبری پای (Raspberry Pi)


بسیاری از افراد برای ساخت پروژه های مختلف و ایده هایی که در ذهن دارند یک برد رزبری پای را خریداری می کنند اما نحوه استفاده و کار با آن را نمی دانند. برای استفاده از این برد به سادگی می توان یک سیستم عامل (Operating System) برد رزبری بر روی SD کارت را از این لینک دانلود کرده و نصب کرد. با استفاده از این لینک تعداد زیادی از کاربردهای این برد در دسترس قرار می گیرد. در برخی کاربردها نیاز به یک سیستم عامل خاصی می باشد اما به طور کلی روش پردازش یکسان است : ابتدا باید سیستم را بوت (boot) کرده و سپس می توان برد رزبری پای را پیکربندی کرده و برخی از نرم افزارها را نصب کرد.

برای آغاز کار، در این متن به تعدادی از کاربردهای مفید این برد پرداخته شده است. در این توضیحات فرض شده است که از برد رزبری پای ۳ استفاده می شود اما در برخی پروژه ها ممکن است از مدل های دیگری استفاده شود. می توانید رزبری پای را هم اکنون در ساختنی خریداری نمایید.

رایانه رومیزی

در ابتدای کار از ساده ترین بخش استفاده از رزبری پای آغاز می شود که بخش کامپیوتر رومیزی است. این بخش از چندین راه قابل مشاهده است، به این دلیل که این پروژه بیشتر تجهیزات مورد نیاز برای کار با برد رزبری پای را فراهم می کند.

همانطور که برای استفاده از یک کامپیوتر قدیمی نیاز به کابل USB برای اتصال صفحه کلید و ماوس است، در تمام طول مدت کار با برد رزبری و بخش های دیگر مانند کارت microSD و منبع تغذیه، نیاز به یک کابل HDMI و یک نمایشگر مناسب است. برد رزبری پای ۳ دارای Wi-Fi و بلوتوث داخلی است اما اگر از مدل های دیگر استفاده شود، نیاز به یک USB دانگل مناسب است. در صورت نیاز به استفاده از شبکه می توان از مدل هایی استفاده کرد که به پورت شبکه مجهز هستند. (مانند رزبری پای ۲)

در همان بار اول که تنظیمات انجام شده و سیستم راه اندازی انتخاب شده نصب شود (البته به جز موارد خاص، تمامی پروژه ها نیاز به آخرین ورژن سیستم عامل Raspbian دارند)، تمامی ابزارهای مورد نیاز برای راه اندازی برد رزبری پای قابل مشاهده خواهد بود. آفیس LiberOffice همراه با مرورگر کروم به صورت پیش فرض نصب می شود. ابزارهای دیگری که لازم هستند نیز از طریق لینک زیر قابل دسترسی و دانلود هستند.

سرور بی سیم برای پرینتر

در صورت داشتن یک پرینتر قدیمی که هنوز قابل استفاده است اما قابلیت اتصال به صورت وایرلس را ندارد، می توان آن را به گونه ای تغییر داد که به شکل قابل اطمینانی و بدون سیم از آن استفاده کرد. تنها چیزی که برای این کار مورد نیاز است یک برد رزبری پای است که به شبکه داخلی آن محل متصل شده باشد و همچنین برخی نرم افزارهای سرور مربوط به پرینت.

تصویر بالا با استفاده از نصب نرم افزار اشتراک گذاری فایل SAMBA انجام شده که توسطCUPS (سیستم پرینت مشترک یونیکس) پشتیبانی می شود. CUPS درایورهای لازم برای پرینتر و همچنین امکانی برای مدیریت آن را فراهم می کند. پس از نصب و انجام تنطیمات، برد رزبری پای به گونه ای پیکربندی می شود که اطمینان حاصل شود تا تمامی کامپیوترهای با سیستم عامل ویندوز یا Mac که در شبکه داخلی آن محل وجود دارند بتوانند به پرینتر دسترسی پیدا کنند. توجه شود که این کار بستگی به آن دارد که پرینتر مورد نظر دارای پورت USP باشد. در صورت وجود نداشتن پورت مناسب می توان از مبدل ها استفاده کرد اما اگر دستگاه پرینتر قدیمی تر است، احتمالا باید از لوازم ارزان تری برای راه اندازی آن استفاده کرد.

اضافه کردن پشتیبانی ازقابلیت Air Print به سرور پرینتر

این پروژه تنها برای مواردی که در فاصله دور هستند مناسب است و برای پرینت گرفتن از کامپیوترها با سیستم عاملهای ویندوز، Mac و لینوکس بسیار کارآمد است. نحوه عملکرد آن بر اساس اتصال دستگاه مورد نظر به پرینتر به صورت بی سیم و با استفاده از Wi-Fi است.در مورد تبلت ها و تلفن ها لازم است تا دستگاه مورد نظر از قابلیت Air Print پشتیبانی کند که می توان آن را با اضافه کردن یک اسکریپت انجام داد.

اگرچه قابلیت پرینت گرفتن به طور عادی بر روی دستگاه های دارای سیستم عامل Mac موجود است، اما تبلت های اندرویدی و دیگر تلفن ها نیاز دارند تا از نرم افزارهایی اختصاصی استفاده کنند. اغلب پرینترهای جدید از قابلیت پرینت از دستگاه های موبایل پشتیبانی می کنند اما می توان با استفاده از یک برد رزبری پای، این قابلیت را به پرینترهای قدیمی نیز اضافه کرد.

ساخت Media Center

یکی از بزرگترین قابلیتهای برد رزبری پای که باعث پر استفاده بودن این برد در حال حاضر شده است، استفاده از آن به عنوان یک مرکز رسانه ای یا media center مانند Kodi ( یک نرم افزار اپن سورس برای پخش فایل های مدیا و سازگار با تمام سیستم ها است که از تمامی فرمت ها پشتیبانی می کند) است. با استفاده از این قابلیت محصولاتی بر پایه Kodi تولید و منتشر شده که OSMC و OpenElec از محبوبترین و معروفترین آنها هستند.

Kodi را می توان به گونه ای بر روی برد رزبری پای نصب کرد که همچنان بتوان از برد برای پروژه های دیگر استفاده کرد. ممکن است در هنگام نصب Kodi اخطارهایی نمایش داده شود و همچنین ممکن است همه افزودنی ها(add-ons) در دسترس نباشند. به عنوان مثال پیشنهاد می شود که منبع افزدونی های مجاز و امن مربوط به Kodi از این لینک دریافت و دانلود شود. البته مانند بسیاری از وسیله های دیگر ممکن است یک برد رزبری پای که در حال اجرای Kodi  است نیز با برخی مشکلات امنیتی مواجه شود که برای رفع آن نیاز به استفاده از VPN باشد.

استفاده برای اجرای بازی های قدیمی

یکی از کاربردهای محبوب برد رزبری پای، استفاده از آن به عنوان اجرا کننده بازی های سبک قدیمی است. این برد قدرت کافی برای اجرای تعدادی از این بازی ها را دارد و می توان آن را به عنوان یکی از سبک ترین وسایلی به حساب آورد که قابلیت اجرای این بازی های را دارد. برد رزبری پای zero مخصوص این کار توسعه داده شده است و بخش های مختلفی به آن اضافه شده است.

در ساختنی بخوانید :  نحوه استفاده از ماژول سنسور مجاورتی در رزبری پای ۳

برای اجرای بازی های قدیمی و تبدیل رزبری پای به یک کنسول بازی دو سیستم عامل مهم در دسترس است، یکی Recalbox و دیگری RetroPie. از سیستم عامل های دیگری هم می توان استفاده کرد اما برای ایجاد کنترل بهتر نیاز به برخی پیکربندی ها دارد. به این ترتیب می توان بازی های مختلفی را از سبک کلاسیک MS-DOS PC تا Commondore64 را شبیه سازی کرد. برای اجرای برخی بازی های نیز، احتیاجی به شبیه سازی آنها نیست زیرا تعدادی از بازی های بزرگ را می توان بدون نیاز به شبیه سازی بر روی این برد اجرا کرد.

ساخت یک سرور برای بازی Minecraft

کاربردهای این برد در دنیای بازی های تمام نشده است. سیستم عامل معروف برد رزبری پای یا همان Raspbian، دارای یک ورژن خاص به نام Minecraft preinstalled است و می تواند به عنوان یک سرور برای این بازی محبوب استفاده شود. یعنی می توان از هر جای دنیا و تنها با اتصال این برد به شبکه خانگی، به سادگی بازی کرد. اگر برد رزبری پای ترکیبی در دسترس باشد، بازی کردن با یک سرور اختصاصی تجربه بسیار جالبی است.

علاوه بر بازی Minecraft، بسیاری از بازی های دیگری که به شکل چند بازیکن و به صورت شبکه ای هستند نیز می تواند بر روی رزبری پای پیاده سازی شود که برخی از آنها بازی های Quake, Civilization, Doom, Open TTD و … هستند.

کنترل کننده برای ربات

پروژه های بسیاری هستند که در آنها از برد رزبری پای استفاده شده تا بتوان یک ربات را کنترل کرد. برای مثال می توان با استفاده از یک پکیج رباتیک خاص برای رزبری و نیز منبعی برای تغذیه، با ربات ارتباط برقرار کرده و آن را کنترل کرد.

در برخی موارد ممکن است ربات به صورت دستی و با طراحی خاص ساخته شده باشد. در هر صورت نیاز است تا سیستم مناسبی برای برد رزبری انتخاب شود و در زمینه رباتیک این سیستم باید Pi Zero W باشد. این ورژن کوچکی از برد رزبری است که دارا بودن قابلیت ارتباط وایرلس، آن را برای استفاده در ربات های سبک وزن بسیار ایده آل می کند.

این برد به مقدار قابل توجهی نسبت به مدل B+ در رزبری پای ۲ و ۳ سبک تر است و با اندازه کوچکی که دارد می تواند در بیشتر مکان ها به خوبی قرار داده شود و به دلیل وایرلس بودن هیچ نگرانی در مورد اتصال آن با پورت USB وجود ندارد.

کار با دوربین Stop Motion

خیلی از افراد دوست دارند که بتوانند خودشان فیلم های Stop Motion ( فیلم هایی که با عکسبرداری منظم و نمایش سریع آنها پشت سر هم ساخته می شود) بسازند. فیلم های محبوب زیادی هم در این سبک وجود دارد. اما چگونه یک فیلم Stop Motion ساخته می شود؟ این کار را می توان تنها با یک برد رزبری پای و ماژول دوربین مخصوص آن انجام داد.

با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون، یک مکان نصب مناسب برای دوربین (در بالای صفحه کاغذ برای انیمیشن های دو بعدی یا یک پایه مناسب برای انیمیشن هایی که مدل های خمیری یا اسباب بزی سه بعدی دارند)، و یک ناحیه که نور مناسبی دارد می توان این کار را انجام داد. البته این کار فرآیندی وقتگیر است و برای دریافت نتیجه مناسب باید تمریناتی انجام داد، همچنین لازم است تا در نهایت به این فیلم صدا اضافه شود.

علاوه بر این به یک برد بورد نیاز است تا بتوان یک کلید را بر روی ان سوار کرده و به رزبری پای متصل کرد ( مگر اینکه از قبل یک کلید فشاری به قسمت GPIO در رزبری پای متصل شده باشد) تا به وسیله آن و برنامه پایتون بتوان با هر بار فشار دادن کلید یک عکس گرفته شود.

ساخت فیلمای سبک Time Lapse

ترکیب ماژول دوربین برد رزبری پای با برنامه های مختلف می تواند برای کاربردهای دیگری استفاده شود که یکی از آنها سبک فیلمسازی Time Lapse است (در این سبک عکسهای مختلف با فاصله زمانی مشخص گرفته شده و در نهایت با دور تند نشان داده می شود). برای این کار ممکن است به یک باطری قابل حمل و یک پایه مناسب برای ثابت کردن دوربین نیاز باشد. برخی پایه های ساخته شده برای گوشی ها در اینجا ممکن است مفید باشد زیرا می تواند برد و مخصوصا دوربین را کاملا ساکن و بدون حرکت نگه دارد.

با این کار می توان از فعالیت هایی که با سرعت بسیار کمی انجام می شوند فیلم گرفت. برای مثال گلهای درون باغچه، میوه های درون یک ظرف، مردمی که در حال عبور از یک مکان هستند، حرکت ابرها در آسمان یا تغییرات آب و هوا. سوژه های زیادی برای ساخت فیلم وجود دارد و برای انتخاب آن هیچ چیز جز تصور انسان محدودیت ایجاد نمی کند. در صورتی که کیفیت دوربین مناسب نیست و یا سرعت پردازش پایین است می توان از دوربین های دیگری که از طریق USB متصل می شوند استفاده کرد.

ساخت یک ایستگاه رادیویی FM

ممکن است زمانی نیاز باشد تا پیامی در بین یک گروه یا بین افرادی که به اینترنت دسترسی ندارند منتشر شود، برای این کار مناسب ترین گزینه رادیو است و این کار با استفاده از یک برد رزبری پای که دارای یک پخش کننده در باند FM می باشد، امکان پذیر است.

قبل از هر کاری باید توجه داشت که استفاده از پخش کننده FM بدون استفاده از مجوز ارتباطی غیر مجاز است. خوشبختانه رزبری پای تنها می تواند در فاصله های کوتاه امواج را انتشار دهد بنابرین مشکلی در این زمینه وجود ندارد و باید مراقب مشکلات احتمالی دیگر بود. مطمئنا این پروژه در شهرهای بزرگ و مناطق شهری با امکانات ارتباطی فراوان کاربردی نداشته باشد اما ممکن است این پروژه در برخی از نقاط دور افتاده کره زمین هنوز مفید باشد. برای انجام این پروژه نیاز به باطری قابل حمل خواهد بود و همچنین لازم است تا در انجام لحیم کاری مهارت داشت. تمام صوت هایی که قرار است با استفاده از این منتشر کننده پخش شود باید بر روی SD کارت ذخیره شود و درون یک حلقه تکرار گردد.

استفاده به عنوان وب سرور

یکی دیگر از کاربردهای جالب برد رزبری پای این است که می توان آن را به عنوان یک وب سرور تنظیم کرد. به این معنی که می تواند به عنوان host یک وب سایت پیکربندی شود و مثلا host یک وبلاگ باشد.

در ساختنی بخوانید :  دستگاه کنترل وسایل برقی و روشنایی با موبایل و تبلت بسازید

برای انجام این کار چند روش وجود دارد. اولین قدم نصب یک نرم افزار مناسب است : نرم افزار Apache و کتابخانه های وابسته به آن و یا در صورت استفاده از FTP می توان یک پشته LAMP کامل را همراه با نصب PHP و MySQL در کنار Apache نصب شود.

پس از انجام مرحله نصب، با ذخیره فایل های HTML در آدرس /www/directory ، وب سرور آماده است. علاوه بر این می توان سایر نرم افزارهای مخصوص وب را نصب کرده و استفاده کرد. برای مشاهده وب سایت به صورت آنلاین نیاز به داشتن آدرس IP استاتیک است که باید از برخی سایت های اینترنتی دریافت شود. همچنین برای هرچه بهتر کردن سایت باید مهارت های کار با زبانهایی چون HTML، CSS و جاوا اسکریپت را افزایش داد.

ساخت یک ربات توئیت

بخش قابل توجهی از پست هایی که درون توئیتر قرار می گیرد توسط ربات هایی ساخته شده تنها هدف آنها ارسال این پیام ها است. برخی از این ربات ها که ممکن است توسط وب سایت ها به روز رسانی شده باشند واقعا مفید هستند. بسیاری از این ربات ها مزاحم و ناخوشایند هستند. بیشتر این اکانت های خودکار، فقط در بخش اسپم قرار می گیرند.

اما می توان در این رابطه کارهای مفیدی نیز انجام داد و به جای ارسال این پیام ها از طریق سرویس های آنلاین، از برنامه های نوشته شده با زبان پایتون بر روی برد رزبری پای منتشر کرد. تا زمانیکه رزبری پای به اینترنت دسترسی داشته باشد امکان ساخت ریات توئیتر وجود دارد.

در ابتدا لازم است تا از طریق وب سایت توئیتر و نرم افزار آن ثبت نام صورت گیرد. با این کار می توان به API در توئیتر دسترسی پیدا کرد که نرم افزار TwyThon با آن ارتباط برقرار می کند. پس از آن تنها کاری که باقی می ماند نوشتن یک پیام است که می خواهید توئیت شود ( هر پیامی از اعلام دمای CPU گرفته تا نقل قول های روزانه) همراه با تنظیم یک cron job که این کار را به صورت مرتب انجام دهد.

ساخت یک سیستم امنیتی بر اساس دوربین حرکتی

بسیاری از افراد در مورد امنیت محل کار یا محل زندگی خود حساس هستند و  تنها راهی که می تواند به آنها آرامش دهد استفاده از سیستم های امنیتی و تحت نظر داشتن این مناطق با دوربین است.

با استفاده از ماژول دوربین که می تواند به برد رزبری پای اضافه شود یا استفاده از سایر وب کم هایی که رابط USB دارند می توان به سادگی یک سیستم امنیتی با قابلیت ضبط حرکات را ساخت.

توجه شود که در این پروژه نیاز به یک کارت حافظه microSD با ظرفیت بالا یا یک دستگاه ذخیره کننده با قابلیت اتصال USB است تا بتوان فیلم هایی که دستگاه ضبط می کند را ذخیره کرد.

در این پروژه، نرم افزار حرکتی با ضبط تصویرUVC  ( ابزاری برای ضبط تصاویر بهتر در وب کم که باعث حذف اثرات UV می شود ) ترکیب می شود. همچنین از نرم افزار ffmpeg برای مدیریت bitrate و زمان استفاده می شود. پس از تنظیم و راه اندازی، سیستم می تواند در هر جایی که حرکتی تشخیص داده شد، ضبط تصویر را آغاز کند همچنین این سیستم می تواند از طریق ایمیل، کاربر را از حرکتی که تشخیص داده است آگاه کند.

قاب عکس دیجیتالی

قاب عکس های دیجیتالی با وجود اینکه در برخی قابلیت ها مانند فضا، حافظه ذخیره سازی و اهداف مورد استفاده محدود هستند، اما ابزار های جذابی هستند و معمولا برای نمایش عکس های خانوادگی و مورد علاقه استفاده می شوند.

با استفاده از این وسیله، می توان یک قاب عکس دیجیتالی ساخت که می تواند پیام های الهام بخشی را در کنار عکس هایی که از صحنه های زیبای طبیعی جهان هستند نمایش دهد ( عکس بالا). نتیجه این کار واقعا خیره کننده است، بخصوص زمانی که فکر بیننده درگیر پیام نوشته شده در زیر عکس می گردد.

برای ساخت این پروژه می توان از صفحه های نمایش لمسی مخصوص برد رزبری پای استفاده کرد، همچنین تمام نمایشگرهای LCD که قابلیت اتصال به رزبری را داشته باشند نیز برای این کار مناسب هستند.

علاوه بر این پروژه، انواع دیگری از قاب های دیجیتالی هستند که به سادگی می توان آنها را بر روی برد رزبری پای اجرا کرد مثلا قاب عکس دیجیتال با کنترل از راه دور یا قابلیت نمایش وضعیت آب و هوا و اخبار و اطلاعات و …

عکاسی از آسمان شب

اگر سیستم امنیتی حساس به حرکت، تکنیکهای فیلمسازی Stop motion و time lapse در استفاده از ماژول دوربین برد رزبری راضی کننده نیست، چرا از ان برای عکاسی از آسمان زیبای شب استفاده نشود؟ برای این کار تنها به یک ماژول دوربین مخصوص رزبری از نوع No-IR نیاز است.

استفاده از این فیلتر IR باعث می شود تا بتوان عکس های بسیار بهتری از آسمان شب گرفته شود و اجازه می دهد تا بتوان حتی بدون حضور اپراتور و به صورت خودکار، عکاسی ادامه پیدا کند. استفاده از این دستگاه فرصت خوبی را برای تصویر گرفتن از ستاره های دنباله دار، شهاب سنگ ها، ماه، حرکت سیاره ها و … را بوجود می آورد.

برای این هدف، باید از روش عکس برداری time lapse استفاده شود تا بتوان مسیر حرکت ماه و ستاره ها را در طول شب نمایش داد و یا باید از یک شاتر با سرعت پایین استفاده شود تا بتوان به شیوه ردیابی تصویر گرفت. توجه شود که با توجه به طرح و برنامه که برای عکاسی شبانه مورد نظر است، باید برد رزبری پای را متناسب با نیازهای آن طرح انتخاب کرد.

ساخت یک ابزار مانیتورینگ به صورت شبکه

برخی افراد علاقه دارند تا دستگاه های خود را به صورت شبکه ای مانیتور کنند و نگران مشکلات ارتباطی هستند و یا ممکن است برخی دیگر بخواهند امکان مشاهده سایت خود به صورت آفلاین را داشته باشند. راه حل استفاده از شبکه مانیتورینگ است و خوشبختانه همه این کارها با رزبری پای امکان پذیر است.

در ساختنی بخوانید :  ساخت ماشین کنترلی با رزبری پای و ماشین اسباب بازی [Raspberry Pi]

برای این کار چندین روش قابل استفاده است اما شاید محبوبترین آنها استفاده از ابزار اپن سورس Nagios باشد که نصب و استفاده از آن بسیار ساده است. با نصب این ابزار می توان بر زمان نظارت کرد، دستگاه های قابل مشاهده را بر روی شبکه خود دید و …به شکل سنتی، این ابزار در جعبه ابزارهای سیستم عامل لینوکس نصب شده بود اما در حقیقت باعث اتلاف در سرور یا کامپیوترها می شد. با این وجود، این ابزار برای نصب بر روی رزبری پای کاملا مناسب است. تنها کاری که لازم است دانلود کردن Nagios و فلش کردن آن بر روی کارت حافظه SD مربوط به رزبری است. برای نتیجه بهتر توصیه می شود از رزبری پای ۲ یا ورژن های بالاتر استفاده شود همچنین بهتر است از منابع قوی تری برای دانلود Nagios استفاده شود.

استفاده از برد رزبری پای به عنوان یک تلویزیون هوشمند

در بخش های قبلی استفاده از نرم افزار Kodi به عنوان یک مدیا سنتر بیان شد، اما پروژه های سرگرم کننده دیگری بر اساس تلوزیون نیز وجود دارند که می توان انها را بر روی رزبری اجرا کرد. مثلا می توان تلوزیون ساده و استاندارد dumb را هوشمند کرد. علاوه بر این می توان قابلیت های تلوزیون های هوشمند امروزی را بر اساس نیاز و علاقه افزایش داد.

وقتی برای یک تلوزیون از عبارت هوشمند استفاده می شود یعنی آن دستگاه می تواند فایل های صوتی و تصویری را با استفاده از کابل USB یا حافظه های ذخیره کننده پخش کرد همچنین می توان ویدئوها را مستقیما از سایت هایی چون یوتیوب، Netflix و … نمایش داده و تمام این کارها را با یک ریموت کنترل انجام داد.

تلوزیون های هوشمند همچنین می توانند اخبار جدید یا وضعیت آب و هوایی را نمایش داده و یا کارهای دیگری را انجام دهند که یک برد رزبری پای بتواند با استفاده از کارت USB TV آن را فراهم کند.

علاوه بر استفاده از Kodi، نرم افزار های مدیا سنتر دیگری نیز هستند که می توان آنها را بر روی رزبری پای اجرا کرد برای مثال نرم افزار  Plex. به این معنی که می توان بر روی کامپیوتر یا سرور نرم افزار Plex را اجرا کرده و نرم افزار RasPlex را بر روی برد رزبری پای نصب کرد. با این کار و دسترسی به سرورهای فایل صوتی و تصویری که به سادگی انجام می شود، می توان از تمامی فیلم ها، برنامه های تلوزیونی و دیگر فایل هایی که بر روی این سرور ذخیره شده است استفاده کرد.

علاوه بر این، رزبری پای ۳ با استفاده از MiracleCast، می تواند قابلیت های Chroecast گوگل را تقلید کند. یعنی می توان ویدئوهای درون گوشی هوشمند را بر روی رزبری پای قرار داد. کاربردهای این برد در زمنیه تلوزیون هوشمند محدود به موارد بالا نمی شود و می توان با کمی جستجو پروژه های جالب دیگری را برای اجرا یافت.

ساخت یک جعبه دست ساز NAS

Network Attached Storage یا همان NAS محلی برای ذخیره کردن اطلاعات تحت شبکه داخلی است که می توان در آن تمام علاقه مندی های شخصی(مثلا فایل های صوتی و تصویری یا پروژه های انجام شده و …) را ذخیره کرد. جعبه شخصی NAS معمولا بسیار کوچک است و می توان آن را به سادگی در محل غیر قابل دسترسی مانند بالای کابینت پنهان کرد. بر این اساس، برد رزبری پای NAS نیز در ابعاد کوچکی ساخته شده است که می توان ان را به سادگی به یک دیسک درایو خارجی یا یک فلش ذخیره سازی با حجم بالا و یا حتی یک درایو SSD متصل کرد.

می توان برای تنظیم دستی این دستگاه از نرم افزارهایی مانند Samba  یا NAS4Free استفاده کرد. این عملیات زیاد طول نمی کشد و ذخیره شدن اطلاعات حیاتی بر روی درایو شبکه خانگی می تواند فضای زیادی را در کامپیوتر شخصی کاربر آزاد کند. توجه شود که برای اطمینان بیشتر بهتر است از این درایو NAS به طور مرتب back up گرفته شود.

ساخت یک سیستم اتوماسیون خانگی با استفاده از آردوینو

برد رزبری پای می تواند به عنوان بخش مرکزی و رابط در یک سیستم اتوماسیون خانگی استفاده شود. با ترکیب این دستگاه و برد آردوینو و اجرای اپلیکیشن Node.js Heimcontrol، و همچنین با استفاده از تعدادی آداپتور که به کنترل از راه دور متصل هستند می توان اتوماسیون خانگی راپیاده سازی کرد. Heimcontrol اجازه می دهد تا بتوان هر دستگاهی که به آداپتورها متصل شده است رابا استفاده از برد رزبری پای و سیگنالهایی که بین آن و برد آردوینو ارسال می شود را کنترل کرده و خاموش و روشن کرد.

می توان گفت این روش بهترین راه برای آشنا شدن اولیه با اصول اتوماسیون خانگی است. با این حال در صورت علاقه مندی به داشتن یک سیستمی که بتواند به طور کامل یا مختصر با سخت افزار، تجهیزات و ابزارهای اتوماسیون و خانه هوشمند که قبلا در محلی نصب شده اند کار کند، برد رزبری پای همراه با OpenHUB می تواند در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد.

ساخت یک دریافت کننده بی سیم (AirPlay)

همانطور که در قبل گفته شد می توان از برد رزبری پای برای پشتیبانی یک پرینتر معمولی از قابلیت جدید AirPrint بهره مند شد. ویژگی AirPlay نیز عملکردی مشابه دارد که امکان می دهد تا بتوان از رزبری پای به عنوان یک اسپیکر هوشمند استفاده کرد. با این کار می توان از طریق یک اسپیکر هوشمند دست ساز، موسیقی های مورد علاقه را از گوشی هوشمند پخش کرد.

برای این کار تنها لازم است تا جعبه مخصوص موسیقی برای برد رزبری پای را بر روی آن اجرا کرده و این کامپیوتر کوچک را به یک اسپیکر مناسب متصل کرد، اکنون حتی می توان موسیقی های مورد علاقه را به طور مستقیم از وب (از سایت هایی چون Google Music، Spotify یا SoundCloud و هر سایت دیگری) بر روی اسپیکر پخش کرد.در طول زمانی که AirPlay کار می کند، جعبه موسیقی رزبری پای از اتصال هایی استفاده می کند که دارای پشتیبانی صوتی USB بوده و با چندین مورد از کارت های صدا در رزبری پای سازگاری داشته باشند.

تجربیات خود را در مورد این پروژه ها و کار با رزبری پای با ساختنی در میان بگذارید.

منبع

بیشتر بخوانید:

[ad_2]

لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب