پر بازدید ترین مطالب

گردشگران نوروزی چقدر ارز به ترکیه بردند؟


وی ادامه داد:همین موضوع باعث شد تاصندوق‌های بازنشستگی دچار بحران شود. به حدی اوضاع صندوق‌های بازنشستگی دچار مشکل است که مجلس درراستای بودجه ۹۷ دولت رامکلف کرده است به منظورحل مشکل سازمان تأمین اجتماعی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تاپایان سال ۹۷ به تأمین اجتماعی ازمحل فروش حقوق مالکانه، انحصارات، واگذاری پروژه‌ها و طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مهم دردست اجرای کشوربپردازد.

این کارشناس اقتصادی افزود:با توجه به نرخ برابری تومان در مقابل دلار، با افزایش ارزش دلار ارزش تومان کاهش پیدا کرده لذا میزان بدهی دولت به صورت چشمگیر کاهش می‌یابد. بدهی دولت به میزان ۳۵۸ هزار میلیارد تومان رقم کمی نیست، و لذاطبیعی است که دولت از افزایش نرخ دلار استقبال می‌کند. با سیاست افزایش نرخ دلار از سوی دولت به راحتی میزان بدهی دولت کاهش می‌یابد.

حاجیان فرد در پاسخ به اینکه تبعات افزایش نرخ دلار چیست؟ گفت: با کاهش ارزش پول ملی، با توجه به بومی نبودن تولیدات و وابستگی تولید ما به برخی مواد اولیه، هزینه تمام شده تولید برای تولیدکنندگان بالاتر رفته و قدرت رقابتی خود را از دست داده و روز به روز به وابستگی تولید افزوده و صنعت ما با رکود بیشتری مواجه خواهد شد.

وی ادامه داد: برخی طرح‌های دولت مانندبرجام بی اثر ماند و همچنین برخی طرح‌ها در بخش‌های مختلف مانند ایجاد اشتغال فراگیر باتعیین بودجه ۲۰ هزار میلیارد تومانی یا برداشت ۱.۵ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی جهت اشتغال روستایی بدون اثرباقی ماند. با اجرای چنین طرح‌هایی حرکت رو به عقب در حوزه اقتصادی داشتیم، و دولت می‌توانست با توجه به اینکه طولانی بودن مدت زمان اجرای پروژه‌ها و بالا بودن هزینه استهلاک سرمایه، نسبت سرمایه به تولید را بالا برده، با این بودجه‌ها پروژه‌های نیمه تمام عمرانی خود را به پایان رسانده که بازخورد کاهش نسبت سرمایه به تولید برای سرمایه گذاران داخلی وخارجی مولفه مهمی برای سرمایه گذاری در کشور می‌باشد و باعث میشود تمایل به سرمایه گذاری در کشور کاهش یابد.

حاجیان فرد بیان کرد: لذا انحراف بودجه‌ها از مسیر اصلی خود موضوع بدهی دولت را سیستماتیک افزایش داد. بدهی دولت به بانک مرکزی ۶۳ هزار میلیارد تومان بود، بنابراین اینکه دولت بخواهد ارزش پول ملی را کاهش دهد با توجه به این میزان حجم بدهی منطقی است. یارانه نقدی هم روزانه بر بدهی دولت می‌افزاید. دولت بابحث یارانه نقدی درگیر است از سویی نمی‌خواهد با حذف یارانه مرفهین، آرای خود را از دست دهد، ازسوی دیگرپرداخت این میزان روزانه بربدهی دولت می‌افزاید. درنهایت دولت ترجیح می‌دهدیارانه نقدی رابا تمام سختی پرداخت کند تا مدت دولتش به پایان برسد.

این کارشناس اقتصادی کم توجهی به جذب گردشگران خارجی وتبلیغ زندگی و مسافرت‌های خارجی رادر رسان‌ها های ملی از جمله نشان دادن جاذبه‌های گردشگری ترکیه در سریال نوروزی پایتخت رافاجعه بار خواند و ادامه داد: ۳۵۰ هزارنفر از هموطنانمان در ایام نوروز به ترکیه مسافرت کردند که اگر هریک بطور متوسط ۲۰۰۰ دلار هزینه کرده باشندحدود ۷۰۰ میلیون دلارارزاز کشور خارج شده و این برای کشوری که در شرایط تحریم بسرمی برد خودزنی محسوب می‌شود. مسلماً آمار حدوداً دومیلیون و پانصدهزار نفری سفرگردشگردان ایرانی به ترکیه درسال ۲۰۱۷ در سال ۲۰۱۸ به عدد خیلی بزرگتری تبدیل خواهد شد.

وی گفت: چندی پیش سایت کدال آماری را منتشر کرد که حدود ۱۰ بانک کشور حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان بدهی انباشته دارند، در چنین شرایطی مردم به بانک‌ها بدبین و به سمت خرید دلار رجوع می‌کنند. در حال حاضر ۲۵ میلیارد دلار ارز خانگی وجود دارد که دولت باید باهراقدامی اعتماد مردم را جلب کند وانباشت این میزان دلار در منازل به خاطر بی ثباتی است که ایجاد کرده اند. عده‌ای برای خرید دلار هجوم آوردند. این ذخایر ارزی می‌تواند دوباره به چرخه اقتصاد کشور بازگردد.

وی گفت: یکی از وظایف دولت‌ها هنگام افزایش نرخ ارز این است که مردم را توجیه کنند تا به سمت خرید بی رویه پیش نروند. در بسیاری موارد افزایش نرخ دلار حباب است که به دلیل خرید به رویه مردم افزایش یافته است.

حاجیان فردگفت:در دوره‌ای وقتی قیمت ارز در ترکیه بی رویه افزایش یافت. اردوغان به مسئله کاهش قیمت پول کشورش ورود کرد و به مردم ترکیه گفت: اگر کشورتان را دوست دارید به جای خرید دلار طلا بخرید. در این صورت هم ارزش پولتان حفظ می‌شود و هم بحران ارزی کشورتان مرتفع می‌شود. اما در کشور ما چنین نیست. یک مسئله مهم در هر کشوری وجود دارد و آن ارزش پول هر کشور است که قدرت خرید آن را تعیین می‌کند.

وی گفت:یکی از راهکار‌ها درکنترل سیاست‌های ارزی، استفاده از سیاست خارجی فعال در راستای کاهش ریسک اقتصادی در کشور، برقراری ارتباط اقتصادی با کشور‌های خارجی توسه یافته به منظور کاهش وابستگی ایران در بحث تولید است که باید در دستور کار دولت قرار گیرد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب