کودک یک ساله چه ویژگی ها و توانایی هایی دارد؟مفیدستان:

کودک یک ساله می‌تواند دنیای اطرافش را با حس کنجکاوی کشف کند. کودک یک ساله در این سن می‌تواند نظم را یاد گرفته و مزه‌های جدید را تجربه کند.

یک سالگی ورود به دنیایی پر رمز و راز برای کودک است. در این سن است که کودک به جست‌ و جو و کاوش‌کردن اطراف خود می‌پردازد. در این سن است که والدین باید توجه بیشتری را به او داشته باشند زیرا کودک یک ساله نمی‌تواند به آسانی خواسته‌هایش را عنوان کند. اگر کودک شما جشن تولد یک سالگی‌اش را گذرانده است باید آماده پاسخ دادن به کنجکاوی‌های بی‌حد او باشید.

غذای کودک یک ساله - وزن کودک یک ساله - عکس کودک

چرا کودک یک ساله من کم غذا شده است؟

تعجب نکنید اگر کودک یک ساله خوش‌خوراک شما ناگهان اشتهایش را از دست داده است. این مورد برای کودکان در این سن طبیعی است. این تغییر ممکن است برای شما عجیب باشد زیرا فعالیت‌اش زیاد و غذای او کم است. اما به این نکته نیز توجه کنید که سرعت رشد او نسبت به قبل کاهش یافته بنابراین احتیاج غذایی او نیز کمتر شده است. او را مجبور به خوردن غذا نکنید. بگذارید خودش مقدار آن را تعیین کند. به او انواع مختلف غذاها را بدهید تا مواد مغذی لازم را برای بدنش به دست آورد.

کمی تغییر در برنامه غذایی کودک لازم است

برای این که عادات غذایی کودک یک ساله را بهبود بخشید، به جای دادن غذاهای شیرین، به او اسنک‌هایی مقوی دهید و او را به فعالیت بیشتری وادارید. او را به خوردن میوه و آب بیشتر (به جای آب میوه) تشویق کنید. اگر نگرانی شما درباره رشد او زیاد است، با پزشک مشورت کنید. پزشک وزن او را به طور منظم اندازه خواهد گرفت و شما را از وزن سلامت او آگاه خواهد کرد. اگر او تشخیص دهد که فرزند شما اضافه وزن دارد، ممکن است به او شیر کم چرب پیشنهاد کند. توجه کنید که کودک یک ساله شروع به راه رفتن و دویدن می‌کند و انرژی بیشتری مصرف خواهد کرد.

اجازه دهید حس کنجکاوی‌اش ارضا شود

کنجکاوی ، مزاحمت و خرابکاری جزء جدایی‌ناپذیر این دوره رشدی محسوب می‌گردد. به دلیل اینکه درصدد بدست آوردن اسقلال خود هستند با همه کس و همه‌چیز به مخالفت برمی‌خیزند. مهمترین کوشش آنها برای دستیابی به استقلال است و شاید به همین دلیل است که اکثر کودکان در این سن تقریبا به هیچ نظمی پایبندی ندارند. کودک یک ساله و بزرگ‌تر بسیار کنجکاو است و دائما در تلاش است تا محیط اطراف را مورد کاوش قرار دهد و یادگیری خود را افزایش دهد. آنها باید اشیاء پیرامون خود را لمس کنند، بچشند، نگاه کنند و با گوش دادن به صدای بهه هم خوردن اشیاء ، آنها را مورد ارزیابی قرار دهند. کودکان در این دوران انجام کارها را به تنهایی می‌پسندند ولی چون مهارت لازم را ندارند مرتب خرابکاری می‌کنند.

توجه داشته باشید که این رفتارها، رفتارهای عادی یک کودک یک ساله به حساب می‌آید. آنها را به حساب بدرفتاری و یا ناسازگاری کودک خود نگذارید. کافی است در این دوران اشیاء خطرناک را از دسترس کودک خارج کنید تا دائما مجبور نباشید به او “نه” بگویید. سعی کنید تعداد “نه”های خود را به حداقل برسانید.  به یاد داشته باشید کودک در این دوران کمتر قادر است با اسباب‌بازی‌های خود بازی کند و بیشتر درصدد بازی با اشیاء واقعی خانه ، خصوصا وسایل آشپزخانه است.

برایش کتاب بخوانید

احتمالا کودک شما در این سن به کتاب علاقه‌مند می‌شود. او را به سمت قفسه‌های کتاب‌ ببرید و کتاب مورد علاقه او را بردارید و برایش بخوانید. او احتمالا از این که آرام کنار شما بنشیند و به تصاویر کتاب نگاه کند لذت می‌برد. اگر چه ممکن است بعضی از کودکان این گونه نباشند. بنابراین ناامید نشوید اگر کودکتان به خواندن کتاب کنار شما علاقه نشان نداد. کودکان اغلب از شنیدن کتاب‌های تکراری لذت می‌برند. تکرار باعث یادگیری لغات می‌شود.

زمان آن رسیده است که دستشویی رفتن را یاد بگیرد

۱۹ ماهگی زمانی است که کودک شما می‌تواند دستشویی رفتن را آموزش ببیند. در این راه صبور باشید و شیوه‌های ساده آموزش را دنبال کنید. در این سن بهتر است از صندلی‌هایی که برای توالت کودکان طراحی شده استفاده کنید تا پای کودکتان به زمین برسد و این کار برایش راحت‌تر باشد.

رفتار با کودک یک ساله - تربیت کودک - بازی با کودک یک ساله

کمی نظم هم بد نیست

رعایت نظم و ترتیب در کودک یک ساله به عاداتی همچون خواب و تغذیه محدود می‌شود. سعی کنید ساعات این دو را به شکلی منظم کنید که کودک بتواند برنامه خود را پیش‌بینی کند. همچنین سعی کنید او را به کارهای روزانه خود عادت دهید. برای مثال او را وادار کنید تا سر ساعتی خاص چرت بزند، غذا بخورد و به تختخواب رود. برنامه‌ منظم به او حس امنیت و کنترل می‌دهد و زندگی شما را نیز آسان‌تر می‌کند. اگر کودک یک ساله شما برنامه روزانه خود را بداند، کارهای شما نیز ساده‌تر می‌شود.

او را در کارهایتان شریک کنید

کودک شما از کمک کردن لذت می‌برد. از این علاقه کودکتان استفاده کنید و او را در کارهای کوچک شرکت دهید. برای مثال از او بخواهید قاشق کثیف را در ظرف‌شویی بگذارد، گلدان‌ها را آب دهد یا دستمال را روی میز قرار دهد. دادن مسئولیت به کودکان در این سن باعث می‌شود که احساس مهم بودن کنند. کودکان تفاوت کار و بازی را نمی‌دانند، آن‌ها تنها می‌خواهند در فعالیتی شرکت کنند. سعی کنید پس از اتمام کار از او تشکر و قدردانی کنید.

گردآوری:
مجله اینترنتی ستارهلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

کودکان جامعه شناسی و روانشناسی کودک تا سالهکودکان جامعه شناسی و روانشناسی کودک تا ساله این ویژگی خودمحوری در سنین کتاب کودک، دبستان و پیش دبستان• اطلاع از آخرین کتاب ها و محصولات کتاب کودک در کانال تلگرامجامعه شناسی و روانشناسی کودک تا ساله روان …جامعهشناسیوتاریخچه روانشناسی و جامعه شناسی کودک مفهوم کودکی جین کورتروپ مینویسد کودکان به عصر ايران گفت و گو با فاضل میبدی به مناسبت سی و هشتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایرانکودک کار مقاله و منابعکودک کار مقاله و منابع این وبلاگ در رابطه با کودکان کار و آموزش به آن‏ها در کرج می مجله گیزمیزآخرین مطالب و عکس های سایت پاراگراف های زیبا از کتاب های زیبا آخرین مطالب و عکس های میگنا با کودک وسواسی چه باید کرد؟افکار و عادت های وسواسی می تواند برای بچه ها بسیار آزاردهنده باشد و باعث استرس و مهد و پیش دبستانی بهشت کودکیک صبحانه خوشمزه اگر کودکانتان خوردن صبحانه را دوست ندارند ، به جای آن ، صبح ها بازی و خلاقیت خلاقیت و بازی صفحه کارگروهی …هدف از راه اندازی صفحه بازی و کودک هدف از راه اندازی این صفحه ارائه مطالب و سایت تخصصی بانوانبسیار عجیب تولد یک بچه با عدد انگشت نوزاد بیست و شش انگشتی میانماری در کتاب کودکان جامعه شناسی و روانشناسی کودک تا ساله کودکان جامعه شناسی و روانشناسی کودک تا ساله این ویژگی خودمحوری در سنین دبستان کتاب کودک، دبستان و پیش دبستان • اطلاع از آخرین کتاب ها و محصولات کتاب کودک در کانال تلگرام جامعه شناسی و روانشناسی کودک تا ساله روان شناسیدلهره جامعهشناسیو تاریخچه روانشناسی و جامعه شناسی کودک مفهوم کودکی «جین کورتروپ» مینویسد کودکان به همان کودک کار مقاله و منابع کودک کار مقاله و منابع این وبلاگ در رابطه با کودکان کار و آموزش به آن‏ها در کرج می‏باشد عصر ايران بازرگان، مورد قبول خیلی از بزرگان حوزه علمیه و دانشگاه بودرابط بین جوانان مسلمان اروپا و مهد و پیش دبستانی بهشت کودک یک صبحانه خوشمزه اگر کودکانتان خوردن صبحانه را دوست ندارند ، به جای آن ، صبح ها اسموتی میوه میگنا با کودک وسواسی چه باید کرد؟ افکار و عادت های وسواسی می تواند برای بچه ها بسیار آزاردهنده باشد و باعث استرس و نگرانی آنها بازی و خلاقیت خلاقیت و بازی صفحه کارگروهی خلاقیت ، بازی و هدف از راه اندازی صفحه بازی و کودک هدف از راه اندازی این صفحه ارائه مطالب و تجربیات مجله گیزمیز آخرین مطالب و عکس های سایت پاراگراف های زیبا از کتاب های زیبا آخرین مطالب و عکس های سایت سایت تخصصی بانوان بانو وان ، سایتی مخصوص بانوان ، خانم ها ، زنان ، دختران ، همسران ، همسر داری ، آشپزی و

برچسب ها

اندکی تفکر …

وضعیت کنونی شما،
سرنوشت نهایی شما نیست.
روزهای خوب هم خواهند آمد...

پر بازدیدترین مطالب