پر بازدید ترین مطالب

کودکي بدون پوشک!


کودکي بدون پوشک!

خبرگزاري آريا –
دستشويي رفتن کودکان,آموزش دستشويي رفتن به کودک
يکي از دشوارترين و طاقت فرساترين دوران تربيت کودک براي والدين است که به او ياد بدهند داخل توالت دستشويي کند و بتوانند او را از پوشک بگيرند.
آموزش رفتن به دست شويي
برخي از کودکان خيلي زود اين مساله را ياد مي گيرند اما برخي از آنها ماه ها طول مي کشد تا متوجه شوند نبايد گوشه و کنار خانه دستشويي کنند. به طور کلي، اگر بخواهيد از سنين پايين تر به کودک آموزش بدهيد تا دستشويي برود، زمان بيشتري بايد صرف کنيد.
اگر اصول آموزش صحيح را بدانيد براي خود و کودکتان بهتر است و با مشکلات کمتري مي توانيد بالاخره به او ياد بدهيد دستشويي برود. برخي از اين اصول را در ادامه مطلب برايتان نوشته ايم.
بررسي آمادگي کودک و خودتان
وقتي کودک يک ساله مي شود ديگر مي تواند تشخيص دهد چه زماني دستشويي دارد. برخي از کودکان از 18 ماهگي آمادگي آموزش دستشويي را دارند. اما برخي از آنها تا سه سالگي آمادگي اين کار را ندارند. بيشتر والدين اين آموزش را هنگامي که کودک دوسال و نيم دارد آغاز مي کنند.
از آنجا که بازه زماني آمادگي کودکان با يکديگر بسيار گسترده است بايد به علايمي که نشان دهنده آمادگي کودک هستند توجه کنيد: آيا مي تواند از دستورالعمل هاي ساده پيروي کند؟ آيا مي تواند راه برود يا بنشيند؟ آيا مي تواند شلوار خود را پايين و سپس بالا بکشد؟ اگر کودک آمادگي هاي ابتدايي را ندارد، سعي کنيد تا حد امکان او را مجبور به انجام اين کار نکنيد. اين اجبار براي روحيه کودک خوب نيست.
بعلاوه، از همه کودکان نبايد انتظار مشابهي داشت. اصولا پسرها کندتر از دخترها دستشويي مي کنند. يا فرزندان دوم يا سوم خانواده خيلي سريع تر از فرزندان اول ياد مي گيرند که خودشان دستشويي بروند.
توجه به زمان‌هاي حساس
لحظه هايي که در طول رشد کودک برايتان مهم هستند را ثبت کنيد. همچنين به مشکلاتي که کودک با آنها مواجه مي شود نيز توجه کنيد. اگر کودک در دوره آموزش توالت رفتن با تغيير و تحول هاي جدي همچون خواهر يا برادر دار شدن، رفتن به مهدکودک يا پرستار داشتن روبه رو مي شود بايد دست از آموزش برداريد و اجازه دهيد تا کودک به شرايط جديد کمي عادت کند و سپس برنامه هاي خود را از سر بگيريد.
هنگامي که وقت يا حوصله کافي نداريد و تحت فشارهاي روحي و استرس قرار داريد نيازي نيست آموزش را شروع کنيد. ابتدا روحيه خود را درست کنيد و بعد از چند ماه با انرژي و حوصله بيشتر خود را براي تکرار هر روزه آموزش ها آماده کنيد.
وسط تغيير دکوراسيون خانه، تعويض شغل يا براي بار دوم باردار بودن و داشتن تهوع هاي بارداري زمان هاي مناسبي براي آموزش دستشويي رفتن به کودک نيستند. بهتر است چند هفته يا چند ماه صبر کنيد تا اوضاع آرام شود.
توصيه تکميلي براي آموزش دستشويي رفتن کودکان
به کودکتان فرصت دهيد: براي آنکه کودک توالت‌رفتن را بياموزد ابتدا بايد مغز او تکامل يابد و سيستم عصبي مرکزي بتواند مثانه او را کنترل کند. وقتي هنوز مغز کامل نيست، کودک بدون اختيار ادرار مي‌کند يعني مثانه يا روده‌ها به محض پرشدن، خالي مي‌شوند. تقريبا در تمام کودکان از 28 ماهگي به بعد، مغز تکامل پيدا مي‌کند و مي‌توانند ادرارشان را کنترل کنند.
از فصل تابستان استفاده کنيد: فصل تابستان، بهترين زمان براي گرفتن کودک از پوشک است. کودک را تشويق کنيد اگر ادرار يا مدفوع دارد، بگويد. چند ساعت در روز او را باز بگذاريد.
به او آموزش دهيد: براي کودکتان يک صندلي توالت کوچک بخريد و به او ياد دهيد که هر زمان احساس نياز کرد، روي آن بنشيند. مي‌توانيد اين صندلي را در حمام، دستشويي يا اتاق خود کودک قرار دهيد.
مثل بزرگ‌ترها با او رفتار کنيد: اگر فرزندتان به تکامل مغزي رسيده اما هنوز توالت رفتن را نياموخته، او را همراه با خواهر يا برادرزاده‌هايتان به مسافرت ببريد. بودن در کنار کودکان بزرگ‌تر و ديدن آنها باعث مي‌شود کودک شما نيز از رفتارهاي آنها تقليد کند. فقط مراقب باشيد رقابت ايجاد نشود يا اگر فرزندتان اختيار خود را از دست داد، مسخره‌اش نکنيد.
اجازه ندهيد بيش از 10دقيقه روي صندلي بنشيند: اگر از کودکتان خواستيد روي صندلي توالت بنشيند، اما 10دقيقه گذشت و او کاري نکرد، مجبورش نکنيد تا همچنان روي صندلي بماند. صندلي توالت او را جمع کنيد و ساعتي بعد دوباره از او بخواهيد اين کار را انجام دهد.
به او اطمينان دهيد: برخي کودکان از مدفوع يا ادرارکردن مي‌ترسند چون هنوز نمي‌دانند بدن آنها مواد مضر را دفع مي‌کند و فکر مي‌کنند قسمتي از بدنشان را از دست مي‌دهند. ماجرا را براي آنها توضيح دهيد تا ترسشان از بين برود.
لباس‌هاي راحت تن او کنيد: وقتي توالت رفتن را به کودک آموزش مي‌دهيد لباس‌هاي راحت تن او کنيد تا بتواند بلافاصله آنها را دربياورد. فاصله زماني بين حس کودک براي توالت رفتن و انجام اين کار گاهي بسيار کوتاه است. در تابستان فقط يک شورتک پاي او کنيد تا بلافاصله بتواند آن را دربياورد.
تشويقش کنيد: براي آموختن پاکيزگي بايد کودک را تشويق کرد. تشويق‌هاي زباني مثل «تو بزرگ‌شده‌اي» «مايه افتخار هستي» در کنار تشويق‌هاي عملي! مثلا هر بار که کودکتان ادرار يا مدفوعش را کنترل کرد، به او امتياز بدهيد و بعد از هر 10-5 امتياز برايش هديه بخريد.
پوشک‌هاي شورتي بخريد: در طول زماني که قرار است پاکيزگي را به فرزندتان آموزش دهيد، از پوشک‌هاي شورتي استفاده کنيد تا هم مطمئن باشيد همه‌جا را کثيف نمي‌کند هم بتواند در صورت تمايل فورا آن را درآورد.
سرزنش نکنيد: شايد کودک براي چند روز اختيار مدفوع و ادرارش را به دست بياورد اما بعد از آن دوباره نتواند خود را کنترل کند. در اين صورت او را سرزنش نکنيد و فقط مرتب توالت‌رفتن را به او يادآور شويد.
ترس‌هايش را از بين ببريد: اگر کودکتان از ريختن آب بعد از اجابت‌مزاج مي‌ترسد، به او آموزش دهيد آب براي شستن و پاک‌کردن است و وقتي روي توالت نشسته آسيبي به او نخواهد زد.
عصرها او را کنترل کنيد: کودکان در 3 سالگي تقريبا کنترل ادرار و مدفوع را مي‌آموزند اما باز هم کنترل اين مساله طي شب کار آساني نيست و بيشتر کودکان يا آنقدر هوشيار نيستند که خود را کنترل کنند يا توانايي برخاستن از خواب را ندارند. شب‌ها کودکتان را پوشک کنيد و براي چند ماه عصرها که او را مي‌خوابانيد، مراقب کنترل ادرارش باشيد. اگر لباس‌هاي او هنگام بيدارشدن خشک بودند، يعني شب‌ها هم مي شود خيالتان راحت باشد.
منابع:سايت آفتاب
برترين ها
تبيان
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب