پر بازدید ترین مطالب

کوانتوم فايرفاکس را شخصي‌سازي کنيد


کوانتوم فايرفاکس را شخصي‌سازي کنيد

خبرگزاري آريا – بالاخره پس از مدت‌ها فايرفاکس با انتشار نسخه کوانتوم (Quantum) دوباره اين مرورگر را به جمع رقباي سرسخت کروم وارد کرد.
کوانتوم امکانات بسياري را در خود جاي داده و از ظاهر گرافيکي فوتون (Photon) بهره‌مند شده است. اين ظاهر گرافيکي، کوانتوم را بسيار زيبا کرده و کار کردن با آن لذت‌بخش است، اما در مواردي نيز وجود برخي تغييرات براي کاربران ناراحت‌کننده است. به‌عنوان مثال وجود برخي فاصله‌هاي خالي در نوار منو و… از جمله معايب اين ظاهر پيشرفته به‌شمار مي‌روند. اگر دوست داريد کوانتوم فايرفاکس را به دلخواه خود شخصي‌سازي کنيد و آن را به سليقه خود تغيير دهيد با مجموعه ترفندهاي اين شماره کليک همراه شويد.
حذف سريع آيکون‌ها از نوار ابزار
ساده‌ترين چيزي که ممکن است به آن نياز داشته باشيد حذف آيکون‌هاي اضافه و فاصله‌هاي خالي موجود در نوار ابزار کوانتوم است. براي انجام اين کار کافي است روي آيکون موردنظر (يا فاصله خالي که اضافه است) کليک راست ماوس را فشار دهيد و گزينه Remove from Toolbar را انتخاب کنيد.
اضافه و مرتب‌سازي آيکون‌ها
براي اضافه کردن ابزارهاي جديد به نوار ابزار کافي است در هر بخشي از نوار ابزار (به‌جز نوار آدرس) کليک راست ماوس را فشار داده و گزينه Customize را انتخاب کنيد. حالا کافي است از ميان گزينه‌هاي موجود در سمت چپ، گزينه دلخواه را با کشيدن و
رها کردن به مکان دلخواه در نوار ابزار انتقال دهيد. همچنين براي اضافه کردن ابزارها به بخش overflow (منويي که در نوار ابزار با کليک روي دو آيکون پيکان قابل دسترس است) کافي است آنها را به بخش سمت راست منتقل کنيد. عمليات کشيدن و رها کردن هريک از گزينه‌هاي موجود در نوار ابزار نيز براي جابه‌جايي اين گزينه‌ها در نوار ابزار کاربرد دارد.
نصب پوسته‌هاي جديد
کوانتوم از سه پوسته پيش‌فرض پشتيباني مي‌کند و امکان استفاده از پوسته‌هاي بيشتر نيز در اختيار شما قرار گرفته است. براي استفاده از اين پوسته‌ها کافي است پس از ورود به بخش شخصي‌سازي (در روش قبل به آن اشاره کرديم) روي گزينه Themes از پايين صفحه کليک کنيد.
سه پوسته پيش‌فرض با نام Default، Light و Dark قابل مشاهده است که پيشنهاد مي‌کنيم در صورت استفاده از لپ‌تاپ يا نيازمندي به صرفه‌جويي در مصرف انرژي، پوسته Dark را انتخاب کنيد. همچنين با کليک روي گزينه Get More Themes مي‌توانيد به مجموعه پوسته‌هاي رايگاني که فايرفاکس در اختيار شما قرار مي‌دهد دسترسي يابيد.
وقتي همه چيز کوچک مي‌شود
يکي ديگر از امکاناتي که کوانتوم در اختيار شما قرار مي‌دهد تغيير Density است. با اعمال تغيير در اين بخش مي‌توانيد فضاي اختصاص‌يافته به صفحات وب را با کوچک‌تر کردن آيکون‌ها و نوار ابزار بيشتر کرده يا با بزرگ‌تر کردن آيکون‌ها و نوار ابزار، استفاده از آنها را راحت‌تر و به طبع اين کار، فضاي اختصاص‌يافته به صفحات وب را کمتر کنيد.
براي دسترسي به اين بخش کافي است پس از کليک راست روي يکي از گزينه‌هاي نوار ابزار و انتخاب گزينه Customize روي گزينه Density کليک کرده و يکي از موارد موجود اعم از Compact (فشرده)، Touch (بزرگ – مناسب صفحات لمسي) يا Normal (عادي) را انتخاب کنيد.
بازگشت رفقاي قديمي
نوار بوکمارک‌ها، نوار عنوان و نوار منوهاي نرم‌افزار از مجموعه گزينه‌هايي هستند که در نسخه‌هاي قديمي مرورگر در اختيار شما قرار مي‌گرفتند و چنانچه بخواهيد اين رفقاي قديمي را در کوانتوم نيز در اختيار داشته باشيد کافي است پس از مراجعه به بخش شخصي‌سازي روي گزينه Toolbars کليک کرده و در ادامه علامت چک‌مارک کنار گزينه‌هاي Bookmarks Toolbar و Menu Bar را فعال کنيد تا نوار بوکمارک‌ها و نوار منو به مرورگر اضافه شوند.
همچنين براي فعال‌سازي نوار عنوان نيز کافي است از پايين- سمت چپ صفحه شخصي‌سازي، علامت چک‌مارک کنار گزينه Title Bar را فعال کنيد.
عملکرد خودکار آيکون دانلود
در کوانتوم هنگامي که عمليات دانلود آغاز مي‌شود آيکون دانلود نيز به‌طور خودکار به نوار ابزار اضافه مي‌شود و با قطع عمليات دانلود نيز اين آيکون به‌طور خودکار محو مي‌شود. اگر به اين عملکرد خودکار تمايلي نداريد و مي‌خواهيد همواره آيکون دانلود را در نوار ابزار مشاهده کنيد کافي است هنگامي که به صفحه شخصي‌سازي مراجعه مي‌کنيد روي آيکون دانلود در نوار ابزار کليک کرده و در ادامه علامت چک‌مارک گزينه Auto-hide را که در کنار آن نمايش داده مي‌شود فعال کنيد. به همين سادگي با صرف چند دقيقه مي‌توانيد کوانتوم فايرفاکس را کاملا مطابق با سليقه خودتان شخصي‌سازي کنيد.
امير عصاري
ضميمه کليک جام‌جملینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب