پر بازدید ترین مطالب

کوالکام پردازنده هاي سروري سري Centriq 2400 را معرفي کرد


کوالکام پردازنده هاي سروري سري Centriq 2400 را معرفي کرد

خبرگزاري آريا – کوالکام به تازگي در کنفرانس مطبوعاتي که در سن خوزه کاليفرنيا برگزار کرده بود، از سري پردازنده هاي مخصوص سرور «Centriq 2400» رونمايي کرد که از نظر اندازه کوچکترين پردازنده مخصوص سرور است.
اين پردازنده ها بر اساس نسخه شخصي سازي شده پردازنده ARM V8 به نام «Falkor» طراحي شده اند و شامل حداکثر 48 هسته پردازشي هستند که با حداکثر فرکانس 2.6 گيگاهرتز کار مي کنند. هر پردازنده تا 6 کانال حافظه DDR4 با پهناي باند کلي 128 گيگابايت در ثانيه را پشتيباني مي کند. حداکثر ظرفيت حافظه قابل پشتيباني نيز 768 گيگابايت است.
بر اساس ادعاي کوالکام، اين پردازنده ها کارايي چند رشته اي عالي را ارائه مي دهند، بدون اينکه کارايي عملکرد در حالت تک رشته اي فدا شود. به گفته کوالکام، به لطف کارايي بالا در حالت چند رشته اي، اين پردازنده ها براي استفاده در پايگاه هاي داده توزيع شده و سرورهاي فايل توزيع شده ايده آل خواهند بود.

از سوي ديگر مصرف اين پردازنده ها نيز بسيار کمتر از ساير رقبا است. در مقايسه اي که در بنچ مارک ها انجام شده، مدل سنتريک 2452 در حالت حداکثر کارايي، تنها 65 وات مصرف انرژي داشته؛ در حالي که پردازنده مشابه ساخت شرکت اينتل، در شرايط يکسان، 165 وات انرژي مصرف مي کند.
قيمت هاي اين سري از پردازنده ها نيز نسبت به رقبا کمتر و به شرح زير هستند:
سنتريک 2460 با 48 هسته پردازشي و قيمت 1995 دلارسنتريک 2453 که از 46 هسته پردازشي و قيمت 1373 دلارسنتريک 2434 که از 40 هسته پردازشي و قيمت 888 دلارلازم به ذکر است که پردازنده هاي جديد کوالکام، در بين پردازنده هاي سرور ها، اولين نمونه هايي هستند که از فناوري ساخت 10 نانومتري بهره برده اند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب