پر بازدید ترین مطالب

کلکسيوني از بيماري‌ها با مصرف 2 بطري نوشابه در هفته!


کلکسيوني از بيماري‌ها با مصرف 2 بطري نوشابه در هفته!

خبرگزاري آريا – محققان از افزايش خطر ابتلا به ديابت، بيماري‌هاي قلبي و سکته مغزي با مصرف تنها دو بطري نوشابه در هفته خبر دادند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از ايسنا، طبق بررسي‌هاي جديد، نوشيدني‌هاي شيرين نه تنها موجب افزايش وزن مي‌شوند، بلکه براي سلامتي نيز مضر هستند.
مصرف بيش از حد نوشابه‌هاي شيرين با ابتلا به بيماري‌هاي مختلف مرتبط است.
مصرف مداوم نوشيدني‌هاي شيرين مانند نوشيدني‌هاي شيرين ورزشي، آب ميوه‌ها و نوشابه‌ها نه تنها سبب افزايش وزن مي‌شوند، بلکه خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، ديابت و سکته مغزي را نيز افزايش مي‌دهند.
“فاديل اسوپ”(Faadiel Essop)، سرپرست محققان اين پژوهش مي‌گويد: برخي مطالعات نشان دادند که مصرف دو بار نوشيدني شکر دار در هفته، افزايش خطر ابتلا به سندرم متابوليک، ديابت و بيماري قلبي و سکته مغزي را به همراه دارد.
وي افزود: ديگر تحقيقات نشان داد که مصرف حداقل يک نوشيدني شيرين در هر روز موجب افزايش فشار خون مي‌شود.
محققان 36 مطالعه انجام شده در 10 سال گذشته را بررسي کرده‌اند که تاثير نوشيدني‌هاي شيرين بر سلامت متابوليسم و قلب را بررسي مي‌کند. اگرچه مطالعات، يافته‌هاي متنوعي داشت اما اکثر آنها نشان دادند که مصرف نوشيدني‌هاي شيرين با ابتلا به سندرم متابوليک مرتبط است.
سندرم متابوليک وضعيتي است که وقتي فرد داراي سه يا چند مورد از عوامل خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي شامل افزايش قند خون، کاهش سطح HDL، افزايش سطح تري‌گليسيريد، چاقي شکمي و قند خون ناشتاي بيش از حد طبيعي است که با اين حال ميزان آن کمتر از ديابت است.
نوشيدني‌هاي شيرين نيز با فشار خون بالا، کلسترول غيرطبيعي، التهاب و کاهش حساسيت به انسولين ارتباط دارد.
اسوپ نيز پيشنهاد کرده است که افرادي که نوشيدني‌هاي شيرين مصرف مي‌کنند به اندازه افرادي که غذاهاي جامد مصرف مي‌کنند، حتي اگر مصرف کالري مشابه باشد، احساس سيري نمي‌کنند. در نتيجه، عدم احساس سيري ممکن است به نوشيدن يا خوردن بيشتر منجر شود.
بيشتر مطالعات روي افرادي که بيش از پنج نوشيدني شکر دار را در يک هفته مصرف کردند، استوار بوده است.
محققان افزودند که مشخص نيست که چگونه اين نوشيدني‌هاي شيرين باعث افزايش احتمال سندرم متابوليک مي‌شود، اما مطمئنا مصرف بيش از حد نوشيدني‌هاي شيرين به افزايش سايز دور کمر و افزايش وزن بستگي منجر مي‌شود.
با اين حال، انجمن ديابت آمريکا و دکتر ويليام سفالو، افسر پزشکي گفتند که مطالعات بررسي شده، مشاهداتي بوده و نمي‌توانند علت و معلول را اثبات کنند، اگرچه اين تحقيقات داراي پايه‌هاي علمي و پزشکي خوب و قابل اثباتي هستند.
سفالو همچنين خاطرنشان کرد: افرادي که مبتلا به ديابت هستند، به ويژه افرادي که تحت درمان با انسولين هستند و سطح قند خونشان پايين است، بايد سطح آن را افزايش دهند تا از عوارض جدي جلوگيري شود.
علاوه بر اين، در چنين مواردي يک نوشيدني شيرين مانند نوشابه يا آبميوه مي‌تواند بسيار مفيد باشد. به غير از اين، وي گفت که آب بهترين شکل براي هيدراته کردن بدن براي همگان است.
اين مطالعه در مجله Journal of Endocrine Society منتشر شده است.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب