پر بازدید ترین مطالب

کشف يک سياهچاله مرموز در دورترين نقطه شناخته شده عالم هستي


کشف يک سياهچاله مرموز در دورترين نقطه شناخته شده عالم هستي

خبرگزاري آريا – گروهي متشکل از اخترشناسان بين المللي موفق به کشف يک سياهچاله عجيب و غريب در دورترين فاصله ممکن از زمين شده اند. فاصله 13 ميليارد ساله سياهچاله مذکور تا ما به اين معني است که اطلاعات ثبت شده از آن مربوط به زماني است که نخستين ستاره ها در حال تشکيل بوده اند.
اين کشف تازه سوالي مهم را مطرح مي سازد. چطور يک سياهچاله با ابعادي عظيم مي توانسته در زمان آغاز تشکيل ستاره ها وجود داشته باشد؟ سياهچاله مورد بحث به عنوان بخشي از يک «اختروَش» (quasar) -يا بهتر بگوييم به عنوان قلب آن- عمل مي کرده است. اختروش هاله متراکم شده از ماده‌ است که ابرسياهچاله يک کهکشان جوان را احاطه کرده‌ است.
به تدريج که گازهاي احاطه کنند سياهچاله به درون آن کشيده مي شوند، به سرعت چرخش، گرما و روشنايي کل سيستم افزوده مي شود. همين مسئله سبب مي شود که اخترشناسان بتوانند اين پديده ها را از فواصل بسيار دور نيز رصد نمايند. اختروش ها از جمله درخشان ترين و دورترين اجرام کيهاني بوده و براي شناسايي نحوه تغيير عالم هستي بسيار مفيد هستند.

بر اساس محاسبات انجام گرفته، به نظر مي رسد سياهچاله مورد بحث چيزي در حدود 690 ميليون سال پس از «انفجار بزرگ» متولد شده باشد و ابعاد هسته مرکزي آن نيز در حدود 800 برابر بزرگتر از خورشيد است.
همان طور که پيش تر گفتيم، مسئله عجيب در خصوص سياهچاله مورد بحث سن و زمان تشکيل آن است. بر اساس دانسته هاي امروزي، 690 ميليون سال فرصت واقعاً کمي براي تشکيل سياهچاله اي 800 برابر بزرگتر از خورشيد است. بنابراين به نظر مي رسد مکانيزم ناشناخته ديگري در کار باشد.

يکي از ستاره شناسان عضو تيم کشف کننده اختروش مورد بحث در خصوص آن مي گويد: «اين تنها جرم آسماني کشف شده از آن دوره زماني کهن است. اين سياهچاله از جرم بسياري برخوردار است، اما کيهان در آن زمان جوان تر از آن بود که چنين چيزي اصولاً وجود داشته باشد. اين مسئله بسيار عجيب است.»لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب