پر بازدید ترین مطالب

کشف جاسوس‌افزار در تاريخچه چت‌هاي تلگرام


کشف جاسوس‌افزار در تاريخچه چت‌هاي تلگرام

خبرگزاري آريا – جاسوس‌افزار «Tizi» به روت دستگاه دسترسي مي‌يابد و سراغ تصاوير شخصي کاربر، تاريخچه تماس و چت‌ها در اپليکيشن‌هايي مانند فيس‌بوک، واتس اپ و حتي سرويس پيام رسان رمزگذاري شده تلگرام خواهد رفت.
به گزارش خبرگزاري آريا از ايسنا، جاسوس‌افزار جديدي اخيرا کشف شده که به تاريخچه چت‌هاي تلگرام دسترسي مي کند؛ جاسوس افزار «Tizi» به روت دستگاه دسترسي مي يابد و سراغ تصاوير شخصي کاربر، تاريخچه تماس و چت‌ها در اپليکيشن‌هايي مانند فيسبوک، واتس اپ و حتي سرويس پيام رسان رمزگذاري شده تلگرام مي رود.
با معرفي اندرويد 8 اوريو، گوگل Play Protect را هم راه اندازي کرد؛ برنامه اي جديد که هر از چندگاهي به بررسي نرم افزارهاي موبايل شما و اپليکيشن هاي داخل پلي استور مي پردازد و به دنبال بدافزارهاي شيطاني مي‌گردد. اخيراً گوگل مجموعه اي از جاسوس‌افزارها را يافته که واقعاً ترسناک به نظر مي رسند.
مرکز مديريت امداد و هماهنگي عمليت رخدادهاي رايانه اي (ماهر) اين اپليکيشن ها را حاملي در پشت «Tizi» معرفي مي‌کند؛ بدافزاري که از سال 2015 مورد استفاده قرار گرفته است.
از طريق آسيب پذيري‌هاي سيستم عامل اندرويد، Tizi به روت دستگاه دسترسي مي يابد و به سراغ تصاوير شخصي کاربر، تاريخچه تماس‌ها و تاريخچه چت‌ها در اپليکيشن هاي محبوبي مانند فيس بوک، واتس اپ، وايبر و حتي سرويس پيام رسان رمزگذاري شده تلگرام مي رود.
علاوه بر اين جاسوس‌افزار مورد اشاره مي تواند پيامکي شامل مختصات جغرافيايي دستگاه ارسال کند، با دوربين موبايل تصويربرداري کند و حتي ميکروفون ها را شنود کند.
چنين چيزي واقعاً ترسناک است اما خبر خوب اينکه آسيب پذيري‌هاي مورد استفاده توسط Tizi مدتها پيش و در آپديت امنيتي اندرويد در آوريل 2016 برطرف شده‌اند. خبر بد هم اين است که هنوز ميليون‌ها موبايل اندرويدي وجود دارد که اين به‌روزرساني را دريافت نکرده اند.
بنابر اطلاعات گوگل، اپليکيشن هاي Tizi اکثراً توسط کاربراني کنيايي دانلود مي شوند و ديوايس‌ هاي درصد کمي از کاربران آمريکايي هم آلوده شده است.
بعد از کشف اين رخنه امنيتي، گوگل اپليکيشن‌ها را پاک کرد، اکانت توسعه‌دهندگان را به حالت تعليق درآورد و پيام هشداري به تمام ديوايس‌هايي که احتمالاً آلوده شده‌اند فرستاد.
علاوه بر اين گفتني است که Play Protect گوگل آپديت شده تا بهتر قادر به تشخيص بدافزارهاي مبتني بر Tizi باشد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب