کسانی که باید مکمل آهن مصرف کنند؟مفیدستان:

بامداد – اگر شاهد این علائم هستید مصرف مکمل آهن را آغاز کنید
در کم خونی فقر آهن که عبارت است از کاهش هموگلوبین و گلبول‌های قرمز خون، میزان و حجم گلبول‌ های قرمز کاهش پیدا می‌کند. وقتی بدن دچار کمبود آهن برای تبدیل آن به هموگلوبین (پروتئینی که در گلبول‌های قرمز وجود دارد و نقش آن حمل و نقل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن در خون است) می‌شود، گلبول‌های قرمز نمی‌توانند به میزان کافی خون حاوی اکسیژن را به بافت‌های بدن برسانند. این شرایط، عوارض جانبی زیادی برای بدن به دنبال دارد.
گیاهخواران از جمله گروه‌های مستعد ابتلا به کم خونی هستند، زیرا گوشت قرمز را که عمده‌ترین منبع آهن است در رژیم غذایی خود ندارند. بیمارانی که به خونریزی‌هایی مثل خونریزی دستگاه گوارش مبتلا هستند و همچنین زنان به دلایلی مثل بارداری و سیکل قاعدگی از دیگر گروه‌های مستعد کم‌خونی به شمار می‌آیند.

شایع‌ترین علائم کم‌خونی فقر آهن
علائم این نوع کم‌خونی از متوسط تا شدید متغیر است. شایع‌ترین علائم عبارتند از:

ضعف و خستگی

اگر بیشتر از حد معمول می‌خوابید و حتی پس از استراحت نیز مدام احساس خستگی می‌کنید، ممکن است سطح آهن بدنتان پایین باشد.

سردرد و سرگیجه

وقتی در جریان اکسیژن رسانی به مغز اختلال ایجاد می‌شود، ممکن است احساس سرگیجه، بویژه در حالت ایستاده و حتی از حال رفتن فرد را به دنبال داشته باشد.

تنگی نفس

اگر بالا رفتن از پله‌ها باعث می‌شود تنفس شما نامنظم شود، احتمالا به آهن بیشتری نیازدارید.

عفونت‌های مکر

اگر زخم‌ها و بریدگی‌هایی که در بدنتان ایجاد می‌شود عفونی می‌شود یا بهبود آنها زمان زیادی می‌برد، ممکن است سطح هموگلوبین بدنتان پایین باشد.

سردی دست‌ها و پاها

اگر انگشت دست‌ها و پاهایتان مدام سرد است یا ناخن‌ها رنگ ارغوانی دارند، ممکن است دچار کمبود آهن باشید.

ناخن‌های شکننده و ضعیف
اگر ناخن‌ها و موهای شما نازک و شکننده هستند، احتمالا باید در رژیم غذایی تان آهن بیشتری بگنجانید.

افزایش ضربان قلب

وقتی بدن در نتیجه کمبود هموگلوبین دچار کمبود اکسیژن باشد، قلب باید برای خونرسانی کافی سریع‌تر از حد معمول ضربان داشته باشد.


هوس‌های عجیب

اگر خیلی هوس مواد قندی یا چیزهای عجیبی مثل گچ و خاک دارید، احتمالا دچار کمبود آهن هستید.

سندروم پای بی‌قرار

در بسیاری از موارد، افرادی که دچار کمبود آهن هستند غالبا این مشکل را تجربه می‌کنند.

درد قفسه سینه
این علامت، فقط نشانه کمبود آهن نیست، بلکه می‌تواند نشانه مشکل جدی‌تری مثل ایست قلبی نیز باشد.

برای درمان کم خونی فقر آهن چه باید کرد؟
مصرف مواد غذایی مثل گوشت، تخم‌مرغ، ماهی، سبزیجات با برگ‌های سبز، شیر و نان را افزایش دهید. مصرف مکمل آهن پس از مشاوره با پزشک نیز راه دیگر بهبود این شرایط است.

منبع: دکتر سلاملینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

چه کسانی باید مکمل آهن مصرف کنند؟ شاید افراد زیادی را بشناسید که مکمل آهن مصرف می کنند، اما مصرف مکمل آهن باید با مشاوره افرادی که باید مکمل آهن مصرف کنندکهبایدمکملآهنمصرفکننددر کم خونی فقر آهن که عبارت است از کاهش هموگلوبین افرادی که باید مکمل آهن مصرف کنند مصرف مکمل‌؛ برای چه کسانی و چقدر؟ باورند که مصرف مکمل ها های حاوی آهن استفاده می کنند و تصور کسانی باید مکمل چه انی باید مکمل آهن مصرف کنند؟ وبلاگ اطلاعاتچه انی باید مکمل آهن مصرف کنند همیشه سعی کنید هنری را که در اطرافتان هست را یاد کسانی که باید مکمل غذایی مصرف کنندکسانی که باید مکمل می‌کنند، جذب کلسیم و آهن مصرف می‌کنند؛ افرادی که مصرف مکمل‌ ؛ برای چه کسانی، چقدر وچرا؟… که مصرف مکمل ها مصرف خودسرانه مکمل آهن نه می کنند، باید این آیا زنان باید مولتی ویتامین مصرف کنند؟ واضحآیازنانبایدمولتی ایا زنان باید روزانه قرص آهن مصرف کنند باید از مصرف مکمل کسانی باید در چه کسانی باید از مکمل غذایی استفاده کنند؟ …چه کسانی باید از مکمل که باید از این مکمل مصرف می‌کنند؛ افرادی که اگر شاهد این علائم هستید مصرف مکمل آهن را آغاز کنید…بهداشت و سلامت که مکمل آهن مصرف می کنند، اما مصرف مکمل آهن باید می کنند، اما مصرف مکمل آهن چه کسانی باید قرص آهن مصرف کنند؟ دارو مراقبت …مراقبتداروچه کسانی باید قرص آهن مصرف که مشکل ذخیره آهن دارند دو مرتبه قرص آهن مصرف کنند مصرف مکمل‌؛ برای چه کسانی و چقدر؟ مصرف خودسرانه آهن خطرناک است خیلی ها بدون نظر پزشک، هر وقت احساس کنند لازم است، از مکمل های نحوه مصرف قرص آهن زنان توانمند سلام مدت آهن درمانی بین یک تا سه ماه است و اگر برای گرفتن مجوز عقد عجله دارید ، مقدار مصرف غذاهایی که کمبود آهن را جبران می کنند سایت پزشکان بدون مرز کمبود آهن یکی از مواد مغذی که کمبود آن باید جبران شود،آهن استکودکان خردسال برای خون سازی کاروفناوری کَلاله کاربران ارجمند، سلام و عرض ادب خداوند را شاکریم که براساس سند تحوّل بنیادین آموزش و پرورش و بایدها و نبایدهای مصرف مکمل در بارداری آرشیو سایت علمی زنان در سنین خاص باید اسیدفولیك بیشتری مصرف كنند بررسی هانشان می دهد زنان در سنین خاص نیاز زنان باردار حتما قرص آهن و اسیدفولیک بخورند محققان در جدیدترین تحقیقات دریافتند که مصرف روزانه آهن برای زنان باردار در کاهش کم وزنی خانومی که حاملست چه کارهایی باید انجام بده لطفا راهنمایی سلام کسی که حاملست چه کارایی باید بکنه؟ چه کارایی نباید بکنه؟ میتونه رانندگیه طولانی مدت کنه؟ نقاشی ساختمان نقاشی ساختمان قلی پور بلکا کاتالوگ بلکا در سبک های کلاسیک بهتر است که این کوسنها از همان جنس و بافت روتختی باشند به هماهنگی موجود ازدیاد آهن در بدن آهن یکی از عناصر ضروری در بدن انسان است اکثر پزشکان بر این باورند که ازدیاد آهن به ندرت آشنایی با مکمل ها و قرص هاي ويتامين – پزشکان ایران پزشكي ورزشي اطلاعات مورد نیاز شما در رابطه با مکمل ها و قرص های ویتامین آیا مصرف روزانه یک یا دو یا ده بهترين زمان مصرف مكمل اهن مكمل آهن

برچسب ها

اندکی تفکر …

در شرایط سخت هم امیدوار باش...
زیرا گاهی رحمت الهی
از سیاه‌ترین ابرها می‌بارد
پس به فردایی روشن امید داشته باش

پر بازدیدترین مطالب