پر بازدید ترین مطالب

کتاب هايي که همه بايد بخوانند؛ به انتخاب بيل گيتس، مارک زاکربرگ، اپرا وينفري و ريچارد برانسون


کتاب هايي که همه بايد بخوانند؛ به انتخاب بيل گيتس، مارک زاکربرگ، اپرا وينفري و ريچارد برانسون

خبرگزاري آريا – تقريباً تمام افراد مشهور و موفق در عرصه هاي مختلف، بخشي از موفقيت خود را مديون مطالعه و علم اندوزي مي دانند. مثلاً شنيده شده بيل گيتس هر سال حدود 50 کتاب مي خواند. موسس ثروتمند مايکروسافت در کنار ديگر نخبگان موفق هر سال تعدادي کتاب را به عنوان بهترين گزينه ها براي مطالعه توصيه مي کنند. حال در آستانه آغاز سال جديد ميلادي شما را با فهرستي از بهترين کتاب هاي توصيه شده توسط تعدادي از اين افراد مشهور آشنا مي کنيم.
فهرست بيل گيتسژن: تاريخچه اي خودماني (The Gene: An Intimate History): شناخت توالي ژنتيکي به سختي يک موضوع جذاب براي عموم مردم به حساب مي آيد، اما گيتس معتقد است که «Siddhartha Mukherjee» نويسنده کتاب توانسته استعاره ها و اشتراکات بسياري ميان اين علم و زندگي روزمره انسان ها پيدا کند.
او در اين کتاب به دنبال پاسخ دادن به تعدادي از سوالات بزرگ و کليدي که به شخصيت و هويت ما مربوط مي شوند است.
Seveneves: يک رمان علمي تخيلي که حضورش در ميان محبوب هاي بيل گيتس واقعاً جالب به نظر مي رسد. قصه به شکلي مهيج شروع مي شود، از همان جمله اول و با خبر انفجار ماه. سپس باراني از شهاب سنگ هاي مرگ بار بر سر انسان ها فرو مي ريزد و… گيتس عاشق جزئيات علمي و دقيق ارائه شده در قالب اين داستان آخر الزماني است.
سيپين ها: تاريخچه اي مختصر از نوع بشر (Sapiens: A Brief History of Humankind): ما تنها گونه انسان هاي روي زمين نبوده ايم. طبق برخي يافته ها حدود 100 هزار سال قبل 6 نژاد مختلف از انسان هاي اوليه روي زمين زندگي مي کرده اند. اما «هومو سيپين» تنها نژادي است که تا امروز دوام آورده.
گيتس در باره اين کتاب مي گويد: «اين يکي را هم من و هم مليندا خوانده ايم و سبب آغاز بحث هاي زيادي بين ما بر سر ميز شام شده است. Yuval Noah Harari به عنوان نويسنده زحمت بسياري متحمل شده تا کل تاريخ بشر را در 400 صفحه جاي دهد.»
البته نويسنده به اين هم بسنده نکرده و تلاش نموده نگاهي نيز به آينده و تاثير علومي مانند ژنتيک و هوش مصنوعي در تعريف واژه «انسان» در آينده داشته باشد.
فهرست مارک زاکربرگساختار انقلاب هاي علمي (The Structure of Scientific Revolutions): اين کتاب که در سال 1962 به نگارش درآمده يکي از مراجع اصلي در خصوص تاريخ نگاري علم به شمار مي رود. نوشته مورد بحث ديدگاه تازه اي در خصوص پيشرفت هاي انقلابي در علم به دست مي دهد. مديرعامل فيسبوک درباره آن مي گويد: «اين يک کتاب تاريخي است که به ما مي گويد چه زماني علم و تکنولوژي به پيشرفتي برگشت ناپذير منجر شده اند و کي ساير عوامل اجتماعي سبب اين پيشرفت ها شده اند.»
آغاز بي نهايت (The Beginning of Infinity): ديويد داچ (David Deutsch) به عنوان نويسنده اين کتاب و يک فيزيکدان تجربي باور دارد که جواب هاي روشني درباره دنيا وجود دارد که هنوز کشف نشده. او معتقد است که براي هر حقيقتي جوابي علمي وجود دارد.
زاکربرگ درباره آن مي گويد: «خيلي خوب است که سال خود را با کتابي پايان ببريد که نشان مي دهد ارائه توضيح براي هر پديده اي چگونه موقيت هاي کاملاً جديدي را پديد مي آورد.»
فهرست اوپرا وينفريجايگاه روح (The Seat of the Soul): گري زوکوف (Gary Zukav) اين کتاب را در سال 1989 منتشر نموده و در آن درباره شيوه اعمال قدرت بر ديگران از طريق نيت و اراده مثبت به جاي قصد و خواست هاي خصمانه بحث کرده است. زوکوف در جايي از کتابش مي گويد: «هر عمل، انديشه و احساس ما از يک نيت سرچشمه مي گيرد و هر نيتي اثر و نتيجه اي به دنبال دارد. وقتي در عاملي شريک باشيم، در اثر و نتيجه آن نيز شريک خواهيم بود.»
وينفري از اين کتاب به عنوان يکي از سرمشق هاي اساسي در مسير زندگي شخصي و حرفه اي خود ياد مي کند.
کشتن مرغ مقلد (To Kill a Mockingbird): داستان دختر وکيلي سفيد پوست که دفاع از جوان سياه‌ پوستي به عهده مي‌گيرد. اوپرا وينفري مي گويد که در کودکي اين کتاب را مي خوانده و وقتي به مدرسه مي رفته نمي توانسته درباره آن حرف نزند. او همه همسالان خود را به خواندن آن ترغيب مي کرده است. وينفري اين کتاب را يکي از شکل دهنده هاي شخصيت خود مي داند.
فهرست ريچارد برانسونکتاب 1984: نويسنده مشهور جورج اورول در سال 1950 داستان خود را به رشته تحرير درآورده است. اين قصه در مورد دنيا در سال 1984 است. جايي که يک دولت فراگير تمام حرکات مردم خود را به شدت زير نظر داشته و با خشونت با آنها برخورد مي کند.
ريچارد برانسون مالک ثروتمند هولدينگ بزرگ Virgin معتقد است که گرچه کتاب مورد بحث در مورد يک سال و تاريخ خاص است، اما داستان آن براي هميشه تاريخ آموزنده خواهد بود.
سفرهايي با چارلي در جستجوي آمريکا: نويسنده مشهور جان اشتاين بک در اين کتاب شرح مجموعه اي از سفرهاي خود با سگ وفادارش به سرتاسر آمريکا را به رشته تحرير درآورده.
او در اين سفرها از ميان پارک هاي ملي، جاده هاي انحرافي و شهرهاي بزرگ عبور کرده و با عادي ترين و بي آلايش ترين مردمان ديدار داشته و تصويري روشن از نحوه زندگي و باورهاي خيل زيادي از کساني که در اين کشور زندگي مي کنند را ارائه مي دهد. برانسون اين کتاب را به عنوان راهنمايي براي شيوه زندگي بهتر به همه توصيه مي کند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب