کاری که یک برش پیتزا با بدن شما می‌کند


به گزارش بلاغ، پایان هفته است. چه چیزی بهتر از خوردن پیتزا و لذت بردن از طعم آن، اما همه ما از اثر منفی مصرف حتی یک برش از آن غافل هستیم. اولین اثر پیتزا، روی مغز، ‌احساس لذت ناشی از خوردن است، اما هرچه بیشتر می‌خورید،‌ لذت و اشتهای اولیه بیشتر از بین می‌رود. دلیل آن سیر شدن نیست، ‌بلکه اثر ترکیب‌ های پیتزا روی گیرنده‌‌های مغز است. 

 

کاری که یک برش پیتزا با بدن شما می‌کند 

 

اثرات پیتزا بر بدن:
قند خون کاذب

با مصرف پیتزا به‌ تدریج آنزیم‌‌ها فعال شده و هیدرات کربن غیرطبیعی موجود در غذا به قند  تجزیه شده و باعث بالا رفتن میزان قند خون به شکل کاذب می‌شود. بالا رفتن قند خون باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود. هرچند چربی و پروتئین موجود در پیتزا باعث تغییر در میزان قند خون می‌شود.

 

احساس سیری

در این فاصله زمانی میل به خوردن پیتزا کاهش می‌یابد. نفخ و احساس سیری مرحله بعدی خوردن پیتزاست. در واقع دستگاه گوارش به دلیل دریافت مواد غذایی نامناسب،‌ گاز و نفخ ایجاد می‌شود. اگر در این شرایط، سریع غذا بخورید، میزان نفخ بیشتر است. میزان هورمون «لپتین» افزایش می‌یابد. بالا رفتن میزان این هورمون در خون باعث ایجاد پیام سیری در مغز شده و شما را از خوردن باز می‌دارد.

 

افزایش تری ‌گلیسرید
در واقع این هورمون باعث افزایش میزان جذب گلوکز خون توسط سلول‌ های بدن می‌شود. اگر این پیغام به هر دلیل دیر به مغز برسد – برای مثال طعم خوب پیتزا و میل به خوردن آن- گلوکز دریافت شده به شکل چربی در کبد ذخیره خواهد شد. با خوردن زیاد از حد پیتزا، احساس امتلاء به شما دست می‌دهد. در این شرایط ترشح هورمون «‌گرلین» ‌(هورمون گرسنگی)، متوقف می‌شود.

در این شرایط بدن به شیوه دیگری فعالیت خواهد کرد. بدن شما چربی را از تجزیه چربی موجود در پنیر به دست می‌آورد و محصول تجزیه چربی پنیر پیتزا را به خون وارد کرده و در نتیجه میزان «تری ‌گلیسرید» خون افزایش می‌ یابد. بالا رفتن این نوع چربی در گردش خون باعث افزایش خطر سکته قلبی و مغزی خواهد شد.

 

گرسنگی مجدد
اما یک خبر خوشحال ‌کننده این است که شما به دلیل بالا بودن میزان هورمون «لپتین»‌ یا همان هورمون سیری که درباره آن گفتیم،‌ میل به خوردن مجدد ندارید. از آنجایی که بخشی از انرژی بدن از طریق مصرف گوشت هم فراهم شده است،‌ بنابراین عارضه خواب ‌آلودگی را کمتر تجربه خواهید کرد.

اگر دریافت انرژی شما بیشتر از راه هیدرات کربن بود،‌ دچار خواب ‌آلودگی بی‌ موقع می‌شدید. حدود یک ساعت بعد از خوردن پیتزا،‌ میزان قند خون به شکل سابق برگشته و با کاهش میزان قند خون فعالیت هورمون گرلین افزایش خواهد یافت. به همین دلیل دوباره احساس گرسنگی خواهید کرد. این جاست که با خوردن مجدد،‌ زمینه افزایش وزن فراهم خواهد شد.

 

مدیریت پیتزا

اگر تعداد دفعات خوردن پیتزا ‌زیاد نباشد ‌شاید بتوان خطر همین یک بار را به جان خرید و مدیریت کرد. اما اگر این قضیه بارها در طول هفته تکرار شود، خطر افزایش فشار خون،‌ اختلال در میزان قند خون، اضافه وزن، افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی دور از انتظار نیست.‌

 لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

عصر ايران مردان بزرگ همچون کوه اند که هر چه از آن ها دورتر می شویم عظمت آن ها بیشتر آشکار می گرددآشپزی سالم پزشکان ایران سوپ یکی از بهترین گزینه‌ها برای یک شام سبک پاییزی است این بار با کرفس و هویچ یک سوپ برنامه غذایی یک کودک چهار تا شش ساله آکاصبحانه خامه و عسل نان کف دست نان با آرد کامل قاشق سوپخوری خامه قاشق مرباخوری عسلبچه شمرون آکنه وجوش های بدن وراه های درمانآکنه وجوش های بدن وراه های درمان پوست صورت، گردن، قفسه سینه، پشت و شانه ها به دلیل مواد دارويي طبيعي پزشکان ایرانامروزه مصرف ملین ها برای کاهش وزن، به یک روش لاغری در سراسر جهان تبدیل شده است که تمام چیزهایی که لازم است در خصوص یک عمل جراحی …صبح ساعت صبح بیدار شدم و ساعت و نیم رفتیم دنبال برادرم که پزشکه و رفتیم به سمت فرزند زیبای من کودکانی که غذا نمی خورند۱کودکانی که غذا نمی خورند مشکل کم اشتهایی کودکان در حال حاضر به صورت یک مشکل همگانی روی و تاثيرات آن در بدن از آن جایی که روی یک ماده بسیار ضروری برای انسان است و در صورت کمبود، عوارض خطرناک ماهی سوخاری، طرز تهیه ماهی سوخاری با سس لیمویی …هشت پیشنهاد سرآشپز برای تهیه ی ماهی فیله سوخاری ماهی سوخاری، طرز تهیه ماهی سوخاری با چگونه چاق شویم؟ بهترین راهکارهای چاق شدنبه گزارش آلامتو به نقل از مجله پزشکی ؛ آیا لازم است که چند کیلو اضافه کنید تا در یک تیم عصر ايران تصاویر زیبای طبیعت قبل و بعد از بارش برف در این جزیره، جزیره ای وجود دارد که خود دارای یک آشپزی سالم پزشکان ایران سوپ یکی از بهترین گزینه‌ها برای یک شام سبک پاییزی است این بار با کرفس و هویچ یک سوپ سبک فرزند زیبای من کودکانی که غذا نمی خورند ۱کودکانی که غذا نمی خورند مشکل کم اشتهایی کودکان در حال حاضر به صورت یک مشکل همگانی برای برنامه غذایی یک کودک چهار تا شش ساله آکا برنامه غذایی کودک سالهبرنامه غذایی کودک ماههبرنامه غذایی کودک ماههبرنامه غذایی کودک بچه شمرون آکنه وجوش های بدن وراه های درمان آکنه وجوش های بدن وراه های درمان پوست صورت، گردن، قفسه سینه، پشت و شانه ها به دلیل داشتن مواد دارويي طبيعي پزشکان ایران امروزه مصرف ملین ها برای کاهش وزن، به یک روش لاغری در سراسر جهان تبدیل شده است که بسیاری از «روی» و تاثيرات آن در بدن از آن جایی که « روی » یک ماده بسیار ضروری برای انسان است و در صورت کمبود، عوارض خطرناک و چگونه در عرض یک هفته پنج کیلو از وزن خودتان را کم کنید سلام من یک ماهه که رژیم گرفتم اما هیچ تغییری تو وزنم ایجاد نمیشه شاید یک کیلو کم کرده باشم شک ماهی سوخاری، طرز تهیه ماهی سوخاری با سس لیمویی آکا هشت پیشنهاد سرآشپز برای تهیه ی ماهی فیله سوخاری ماهی سوخاری، طرز تهیه ماهی سوخاری با سس چگونه چاق شویم؟ بهترین راهکارهای چاق شدن چگونه چاق شویم؟به گزارش آلامتو به نقل از مجله پزشکی ؛ آیا لازم است که چند کیلو اضافه کنید تا

برچسب ها

اندکی تفکر …

اگر قرار باشد "خوبیِ" ما وابسته
به "رفتار" دیگران باشد
این دیگر "خوبی" نیست . . .
بلکه "معامله" است!

پر بازدیدترین مطالب