پر بازدید ترین مطالب

چگونه وب سايت ها را در گوگل کروم مسدود کنيم؟


چگونه وب سايت ها را در گوگل کروم مسدود کنيم؟

خبرگزاري آريا – ميليون ها وب سايت در سطح اينترنت وجود دارند و بنابراين طبيعي است که بخواهيد بعضي از آن ها را بلاک کنيد. چه سايت هايي که هنگام کار وسوسه مي شويد به آنان سر بزنيد و چه وب سايت هايي که داراي محتويات نامناسب به خصوص براي کودکان هستند.
تا چند وقت پيش کروم اين اجازه را به کاربران مي داد تا چندين کاربر به يک اکانت ويندوز وصل شوند. در واقع مي توانستيد يک پروفايل کاربري بسازيد و روي وب گردي بقيه نظارت داشته باشيد. با اين وجود گوگل اين قابليت را بدون هيچگونه جايگزيني از کروم حذف کرد.

هر چند معمولا از ويژگي Family Link به عنوان جايگزين ياد مي شود ولي اين ويژگي تنها روي سيستم عامل اندرويد بوده و در حال حاضر هم خيلي کارايي ندارد. بنابراين در مطلب پيش رو تصميم گرفتيم نگاهي به روش هاي ديگر بلاک کردن سايت ها بياندازيم و آن ها را معرفي کنيم.
راه اول: از افزونه هاي کروم استفاده کنيدتقريبا براي هر چيزي يک افزونه کروم وجود دارد و اگر مي خواهيد وب سايتي را بلاک کنيد، استفاده از افزونه ها نيز روش خوبي به شمار مي رود. اما بين افزونه هاي کروم که سايت ها را بلاک مي کنند، کدام يک بهتر هستند؟
Block Siteبلاک سايت را مي توانيم بهترين افزونه براي مسدود کردن وب سايت ها بناميم. هم سر راست است و هم دست کاربر را باز مي گذارد.

بعد از نصب افزونه، در منوي راست کليک بخش جديدي با نام Block this site خواهيد ديد. کافيست در صفحه هر وب سايتي که خواستيد راست کليک کرده و اين گزينه را بزنيد تا تمام صفحات وب سايت به سرعت مسدود شوند. اگر هم تصميم داشتيد تنها يک صفحه به خصوص را مسدود کنيد، روي لينکش راست کنيد کنيد و همين کار را انجام دهيد.
اکنون اگر به يک وب سايت بلاک شده برويد، پيغامي براي جلوگيري از اين کار نشان داده مي شود. براي اينکه با ساز و کار اين افزونه بهتر آشنا شويد، روي آيکون گوشه سمت راست بالا کروم کليک کرده و سپس Options را انتخاب کنيد.
در تب Site List مي توانيد آدرس يک سايت را نوشته و بدون انکه وارد آن شويد بلاک کنيد. در سمت راست هر سايت مسدود شده اي که در اينجا حضور دارند سه آيکون ديده مي شود:
آيکون پيکان که اجازه مي دهد تا مسيري متفاوت براي سايت هاي بلاک شده بسازيدآيکون ساعت براي آنکه در روزها يا ساعاتي خاص فقط سايت بلاک باشدبا آيکون سطح آشغال مي توان سايت را از ليست وب سايت هاي مسدود شده حذف کرداگر هم خيلي حساس بوديد، کليد گزينه Block/Allow را فشار دهيد و نام وب سايت هايي که به آن ها سر مي زنيد را در پايين بنويسيد. اکنون تمام وب سايت ها بلاک مي شوند و تنها به آن هايي که نوشتيد مي توانيد برويد.

در تب Adult Control مي توانيد تمام وب سايت هايي که داراي محتويات نامناسب و غيراخلاقي هستند را بلاک کنيد. در قسمت پايين کافيست هر کلمه اي که خواستيد را اضافه کنيد تا هر سايتي که اين کلمه را دارد مسدود شود.

در نهايت تب Settings که مي توان براي «تمام وب سايت ها» زمان مشخص مسدود کردن قرار داد. همچنين مي توانيد وب سايت هايي که بلاک کرديد را در يک صفحه جديد با مسيري متفاوت بگذاريد. جدا از رمز گذاشتن روي اين صفحه، کاربر مي تواند حتي براي قسمت دسترسي به سايت هاي بلاک شده خود افزونه نيز رمز بگذارد.

Personal Blocklistاين افزونه که توسط خود گوگل منتشر شده است، به صورت کامل وب سايت ها را مسدود نمي کند. بلکه به کاربر اجازه مي دهد تا روي دامنه ها فيلتر بگذارد تا آن ها در نتيجه جستجوي گوگل نمايش داده نشوند. اگر از طريق گوگل کردن وب سايت ها را پيدا مي کنيد، اين افزونه براي تان مفيد خواهد بود.
بعد از نصب افزونه Personal Blocklist، متوجه يک Block [website].com در زير نتايج جستجوي گوگل مي شويد. روي آن کليک کرده و دامنه اي که مي خواهيد به ليست بلاک شده ها اضافه شوند را وارد کنيد تا ديگر هيچوقت آن را در جستجوي گوگل نببينيد.

براي اينکه سايت را نيز از ليست حذف کنيد، روي آيکون افزونه در بالا سمت راست مرورگر کليک رده و Unblock را بزنيد. همچنين مي توانيد ليست بلاک شده ها را براي يک کامپيوتر ديگر بفرستيد. اگرچه در اين روش همچنان مي توان به سايت هاي بلاک شده سر زد ولي حداقل مطمئن هستيد که آن ها ديگر در نتيجه جستجول گوگل حضور ندارند.
راه دوم: بلاک کردن در سرتاسر اينترنتيک مشکل بزرگ در روش مسدود کردن سايت ها به کمک افزونه ها وجود دارد: با پاک شدن افزونه ها دسترسي به تمام وب سايت ها باز مي شود. کروم هيچ راه حلي براي «قفل» يک افزونه ارائه نداده و بنابراين بعضي کودکان به راحتي مي توانند از سد اين محدوديت بگذرند.
يکي از راه ها براي اينکه خيال تان راحت شود، بلاک کردن يک وب سايت در سرتاسر اينترنت و از طريق تنظيمات خود مودم است. اين کار اجازه مي دهد تا دسترسي به اينترنت محدود تر شده و در هر زماني که خواستيد بعضي وب سايت هاي خاص مسدود شوند.
بدون داشتن رمز مودم نيز کسي نمي تواند اين محدوديت را دور بزند. البته اگر فرد از ديتاي موبايل استفاده کند ديگر راهي نداريد.
راه سوم: بلاک کردن در سرتاسر کامپيوتربه عنوان روش نهايي، مي توانيد سايت ها را در رايانه تان بلاک کنيد. اين راه از فايل ميزبان استفاده مي کند، يک سند متني روي رايانه هاي شخصي که کمک مي کند تا نام سايت ها به آدرس هاي آي پي ترجمه شود. به راحتي و با اضافه کردن چند خط کوتاه به اين فايل مي توانيد هر سايتي را مسدود نماييد.
براي دسترسي به اين فايل در هر نسخه مدرني از ويندوز، يک برنامه Notepad را به عنوان administrator بالا بياوريد. براي اين منظور در منوي استارت کلمه notepad را تايپ کرده، روي آن کليک راست کنيد و در نهايت Run as administrator را انتخاب نماييد.
حالا روي File کليک کرده و سپس Open را بزنيد. در اينجا آدرس زير را جستجو کنيد:
C:WINDOWSsystem32driversetc
در بالاي قسمت Open بخشي وجود دارد که (Text Documents (*.txt را نشان مي دهد. روي آن کليک کرده و آن را به All Files تغيير دهيد. سپس Open را بزنيد.

در اينجا چند فايل نمايش داده مي شود، hosts انتخاب کرده و باز کنيد. اکنون يک متن ساده نشان داده مي شود. در پايين با فرمت زير وب سايتي که مي خواهيد بلاک شود را بنويسيد:
127.0.0.1 spam.com
در واقع جاي spam.com نام سايت را وارد کنيد. براي هر سايتي که مي خواهيد بلاک شود، بايد يک خط اضافي با همين فرمت بنويسيد. بعد از اينکه تمام شد، روي File کليک کرده و بعد از انتخاب Save متن را ذخيره کند. در نهايت کامپيوتر را ري استارت نماييد. با اين کار ديگر وب سايتي که در فايل وارد کرديد نشان داده نخواهد شد.
پيشنهاد مي کنيم بعد از اضافه کردن وب سايت ها، اين روش را تست کنيد. چون گاهي اوقات لازم است که پشت نام هر سايت يک www هم بيافزاييد:
www.spam.com 127.0.0.1لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب