چگونه با احساس عذاب وجدان خود کنار بیاییم؟مفیدستان:

هر کس ممکن است در مقاطع مختلف زندگی احساس گناه کند. این حس درونی که “عذاب وجدان” نیز نام دارد از احساس مسئولیت نسبت به عملی اشتباه نشأت گرفته و ذهن فرد را به خود درگیر می‌کند. به عنوان مثال، عمل زیان رساندن به فردی دیگر ممکن است وجدان را به درد آورد.
عذاب وجدان باعث ایجاد تنش‌های شدید، چه از لحاظ فیزیکی و یا روانی در انسان می‌شود. یک روانشناس در این خصوص می‌گوید: «فشار روحی ناشی از عذاب وجدان می‌تواند آسیب جدی به قلب، مغز و حتی سیستم دفاعی بدن وارد کند».

از طرفی، عذاب وجدان همیشه یک حس منفی محسوب نمی‌شود و در شرایطی ممکن است باعث تقویت حس همدردی و تغییر رفتارهای نامناسب شود.

روانشناسان به طور کلی معتقدند افراد نباید بابت انجام کارهای زیر احساس گناه کنند:

۱٫خلوت کردن با خود

دوستان معمولاً انتظار دارند که روزهای آخر هفته را با آنان سپری کنید. حال، ممکن است شما تمایل داشته باشید آخر هفته را در تنهایی به سر برده و با خود خلوت کنید. در چنین شرایطی بهتر است همین کار را انجام دهید.

دانشمندان می‌گویند: خلوت کردن با خود باعث افزایش صبر و حوصله، تقویت اعتماد بنفس و ایجاد افکار مثبت می‌شود که این موارد لازمه برقراری ارتباط صمیمانه با دیگران محسوب می‌شوند.

۲٫گفتن “نه”

یک روانشناس می‌گوید: توانایی گفتن “نه” به طور صادقانه به این معناست که فرد می‌تواند به طور صادقانه از واژه “آره” نیز استفاده کند. علاوه بر آن، صادقانه صحبت کردن باعث جلب اعتماد اطرافیان می‌شود.

۳٫صداقت به خرج دادن

صداقت به معنای گفتن جملات صرفاً منفی نیست. هیچگاه از گفتن حقیقت عذاب وجدان نداشته باشید. حقایق را باید به طور “کامل” بیان کرد؛ به این مفهوم که هنگام انتقاد کردن از دیگران باید علاوه بر نقاط ضعف به نقاط مثبت نیز اشاره کرد.

۴٫تعیین حد و مرز در روابط

تعیین چارچوب و خطوط قرمز هنگام برقراری ارتباط با دیگران (به خصوص افرادی که برایمان مهم هستند) کار صحیح و منطقی به شمار می‌آید. روانشناسان رعایت حقوق شخصی و خلوت همسر را عنصری مهم از رابطه زناشویی می‌دانند.

در واقع زمانی که حد و حدود یک رابطه عاطفی گنگ و نامعلوم باشد، هیچ پیشرفتی در آن ایجاد نمی‌شود.

۵٫سوال کردن از دیگران

سوال کردن و پرسش از دیگران بخش مهمی از فرآیند یادگیری است و فرد نباید از انجام آن خجل شود. پرسش از دیگران باعث می‌شود فرد از سردرگمی، بلاتکلیفی و سوءتفاهم رهایی یابد.

۶٫خداحافظی از شبکه‌های اجتماعی

اگر در نظر دارید برای مدتی شبکه‌های مجازی را ترک کنید، تصمیم بدی نگرفته‌اید، چرا که محققان دانشکده پزشکی پیتسبرگ متوجه ارتباط معناداری بین افراط در استفاده از شبکه‌های اجتماعی و افسردگی کاربران شده‌اند.

۷٫در نقش “خود” ظاهر شدن

هیچگاه از اینکه نقش بازی نمی‌کنید و خودتان هستید، احساس گناه نکنید. در عوض کمال بهره را از ویژگی‌های منحصربفرد خودتان ببرید و اجازه ندهید نظرات دیگران روی رفتارتان تاثیر بگذارد.

به کسانی که شما را مورد انتقاد قرار می‌دهند احترام بگذارید، از آنان یاد بگیرید، اما تحت تاثیر صحبت‌های آنان قرار نگیرید و ویژگی‌های فردی خود را زیر سوال نبرید.

۸٫خوردن غذاهای لذیذ

همه غذای خوشمزه را دوست دارند. پس از خوردن یک غذای خوشمزه، صرف نظر از آسیب‌هایی که آن غذا ممکن است به بدنتان وارد کند، نباید احساس گناه کنید. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد احساس گناه پس از خوردن غذاهای خوشمزه باعث می‌شود که فرد در نهایت تصمیمات اشتباه‌تری در خصوص امور تغذیه خود بگیرد.

منبع: دکتر سلاملینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

چگونه با تجاوز جنسي مقابله کنیمیکی از مشکلات اساسی در راه کمک به قربانیان تجاوز جنسي و سکس خشونت آميز ، نه تنها در ازدواج با فردی که رابطه جنسی نامشروع داشتهازدواجفردازدواج با فردی که رابطه جنسی نامشروع داشته ازدواج با فردی که رابطه جنسی نامشروع داشتهنظرات مقاله پيامدهاي خود ارضايي و مبارزه با آن …با توجه به زياد بودن نظرات مقاله پيامدهاي خود ارضايي و مبارزه با آن، تمام نظرات اين درد عشق و وابستگی را چگونه تحمل کنیم؟درد عشق و وابستگی را چگونه تحمل کنیم؟لطفاً پس از مطالعه ، این مطلب را با استفاده از راههای افزایش اعتماد به نفس ،زندگی بهتر ،روشهای …در ژاپن باستان اطبا برای کاهش استرس توصیه می کردند افراد انگشت خود را فشار دهند‎ در زیانهایی خود ارضایی خطرات جلق جوانی با جلق یا همان خود زیانهایی خود ارضایی خطرات جلق جوانی با جلق یا همان خود ارضاییقانون جذب را خیلی جدی بگیریم پورعلینت؛ تفکر …سامان در ۱۶ بهمن ۱۳۸۷ نوشته است سلام منم با شما کاملا موافقم واقعا قانون جذب در برای اموات چه کاری میتوانیم انجام دهیم؟ شهر سوالبا عرض سلام و عرض تسلیت و طلب رحمت الهی برای مادر شما ان شاءالله عزیز شما در جوار رحمت ترنم ساده ی باران بدانیم بهترهبه کودکانمان بیاموزیم که امید سخت ترین راههای زندگی را هموار می کند و آینده شان را با الف مرگ وجدان جناب آقاي امامي رضوي مشكل در بعضي مسئولين چند شغله مي باشد؟ بدون شرح خود قضاوت كنيد چگونه با تجاوز جنسي مقابله کنیم یکی از مشکلات اساسی در راه کمک به قربانیان تجاوز جنسي و سکس خشونت آميز ، نه تنها در ایران نظرات مقاله «پيامدهاي خود ارضايي و مبارزه با آن» بازديد با توجه به زياد بودن نظرات مقاله «پيامدهاي خود ارضايي و مبارزه با آن»، تمام نظرات اين مقاله درد عشق و وابستگی را چگونه تحمل کنیم؟ درد عشق و وابستگی را چگونه تحمل کنیم؟لطفاً پس از مطالعه ، این مطلب را با استفاده از لینک های راههای افزایش اعتماد به نفس ،زندگی بهتر ،روشهای شاد بودن،راز در ژاپن باستان اطبا برای کاهش استرس توصیه می کردند افراد انگشت خود را فشار دهند‎ در ژاپن زیانهایی خود ارضایی خطرات جلق جوانی با جلق یا همان خود زیانهایی خود ارضایی خطرات جلق جوانی با جلق یا همان خود ارضایی قانون جذب را خیلی جدی بگیریم پورعلینت؛ تفکر مثبت، موفقیت سامان در ۱۶ بهمن ۱۳۸۷ نوشته است سلام منم با شما کاملا موافقم واقعا قانون جذب در زندگی ترنم ساده ی باران بدانیم بهتره به کودکانمان بیاموزیم که امید سخت ترین راههای زندگی را هموار می کند و آینده شان را با آموختن برای اموات چه کاری میتوانیم انجام دهیم؟ شهر سوال با عرض سلام و عرض تسلیت و طلب رحمت الهی برای مادر شما ان شاءالله عزیز شما در جوار رحمت الهی الف مرگ وجدان جناب آقاي امامي رضوي مشكل در بعضي مسئولين چند شغله مي باشد؟ بدون شرح خود قضاوت كنيد سوالات خواستگاری مهم و ضروری که دخترو پسرها باید بپرسند مهمترین چیز تو انتخاب اخلاقه طرفه مقابله که با چند بار رفتو امد و صحبت کردن مشخص میشه،دومین

برچسب ها

اندکی تفکر …

اگر قدرت پرواز ندارید بدوید. اگر نمیتوانید بدوید راه بروید و اگر توان راه رفتن ندارید چهاردست و پا بروید.اما هرکاری که میکنید باید حرکت رو به جلو داشته باشید
مارتین_لوترکینگ