چه کنیم تا فراموشی نگیریم؟



مفیدستان:

چه کنیم تا فراموشی نگیریم

کاهش میزان خواب می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای انسان, هم برای بدن و هم برای ذهن وی ایجاد کند در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ مشخص شد که خواب ناچیز می تواند نقش مهمی را در زوال شناختی و در طولانی مدت حتی در بروز بیماری آلزایمر ایفا کند


همانطور که سن ما افزایش پیدا می کند، ممکن است مغز ما رفته رفته دقت و توانایی های خود را از دست داده و فراگیری مسائل جدید و مخصوصا یادآوری اتفاقات مهم در طول زندگی برایش مشکل شوند. برای برخی از افراد، این کاهش توانایی های شناختی ممکن است بسیار جدی شده و در بعضی مواقع خاص به بیماری آلزایمر منجر شود.




وقتی این کاهش طی گذر زمان به آلزایمر منجر شود، درصد شکست به مراتب بیشتر از موفقیت در درمان بیماری بوده و در حدود ۹۹ درصد آزمایش های انجام شده، هیچ روش درمان نهایی یافت نشده است. با در نظر گرفتن این موضوع شدیدا توصیه می شود که به فکر پیشگیری از آلزایمر باشید، چون برای درمان قطعی آن امید چندانی نیست.




مرکز نوروترک (Neurotrack) اخیرا ارزیابی آنلاینی را راه اندازی کرده است تا به این وسیله به کاربران برای فهم وضعیت سلامت حافظه خود کمک کند. در نتیجه این کار افراد روش های پیشگیری از آلزایمر را آموخته و از کاهش توان یادگیری مغز و قدرت یادآوری آن به طور جدی، جلوگیری می کنند. این شرکت همچنین برنامه ای را ارائه کرده که با استفاده از آن در صورت مواجهه با مراحل ابتدایی زوال شناختی، می توان بر این مشکل غلبه کرد.




همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، اگرچه هنوز درمان قطعی برای آلزایمر وجود ندارد، اما این بیماری ای نیست که طی یک شب بروز کند و به همین دلیل پیشگیری از آلزایمر با پیروی از اعمال زیر بسیار آسان است. همچنین در نظر بگیرید منظور از زوال شناختی، مرحله پیش از آلزایمر و گرفتن فراموشی کامل است.






به برنامه غذایی خود توجه کنید




رژیم غذایی صحیح می تواند در پیشگیری از آلزایمر و زوال شناختی شدیدا تاثیرگذار باشد. این رژیم غذایی مخصوص، مایند دایت (MIND diet) شناخته می شود، عبارتی دو کلمه ای که مخفف عبارت «مداخله رژیم غذایی دش- مدیترانه ای برای به تاخیر انداختن زوال اعصاب» (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) است. این روش در واقع ترکیبی از رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی دش محسوب می شود که بر روی قسمت های مهم مرتبط با مغز و ذهن انسان در این دو رژیم غذایی تمرکز می کند.




پیشگیری از آلزایمرانواع توت، روغن زیتون، آجیل و انواع خشکبار و برگ سبزیجات تیره، پایه های این رژیم غذایی به منظور پیشگیری از آلزایمر را تشکیل می دهند. گفتنی است این رژیم غذایی در نتیجه یک مطالعه در سطح بسیار وسیع بر روی عوامل موثر در زوال شناختی ایجاد شد و در بین لیست بهترین رژیم های غذایی دنیا قرار گرفت. مطالعه بر روی حدود هزار سالمند نشان داد افرادی که به طور متعادل و تقریبی از رژیم غذایی مایند پیروی کردند تا ۳۵ درصد و افرادی که این رژیم غذایی را با جزییات دقیق و موبه ‎مو اجرا کردند، تا ۵۳ درصد در پیشگیری از آلزایمر و زوال شناختی موفق ظاهر شدند.




در نظر داشته باشید نام بردن از رژیم غذایی به عنوان اولین مورد بدون دلیل نیست. با داشتن تغذیه مناسب نه تنها به شادابی و جوان ماندن ذهن خود کمک کرده و به پیشگیری از آلزایمر تا ۵۰ درصد کمک می کنید، بلکه تمامی اعضا و جوارج خود مخصوصا قلب را نیز زنده و شاداب نگه می دارید.




همواره فعال باشید




موسسه ملی ایالات متحده آمریکا در امور سالمندی، با استناد به آزمایشات مبتنی بر مداخله و مطالعات اپیدمیولوژیک (بررسی روش های انتشار یک بیماری و مهار آن)، به این نکته پی برد که ورزش و تمرین دادن به بدن می تواند نقشی کلیدی در پیشگیری از آلزایمر و به طور کلی در جلوگیری از زوال شناختی ایفا کند. گفتنی است در برنامه ارائه شده از سوی کمپانی نوروترک تمرین قدرتی و تمرینات قلبی عروقی مشاهده می شوند.




پیشگیری از آلزایمرهمانند تغذیه، فعال بودن و انجام ورزش نیز می تواند علاوه بر پیشگیری از آلزایمر، به شاداب نگه داشتن کل بدن و سلامتی قلب کمک کند و مجددا این ایده که هر چیز مفید برای بدن و قلب، برای مغز انسان نیز مفید است را تقویت کند.




تا جایی که ممکن است از میزان استرس خود بکاهید




شواهد بسیار زیادی وجود دارند که ارتباط مستقیمی را بین استرس و زوال شناختی و در برخی مواقع بیماری آلزایمر نشان می دهند. در یک مطالعه نه چندان گسترده در سال ۲۰۰۹ که چهل و یک فرد دارای اختلال شناختی خفیف در آن شرکت داشتند، مشخص شد که زوال شناختی و نزدیک شدن به بیماری آلزایمر برای آن دسته از افراد دارای میزان استرس بالاتر، با سرعت بیشتری اتفاق می افتد. خبر خوب این است که روش های زیادی برای مدیریت و کاهش استرس وجود دارند و از جمله آن ها می توان به تمرینات تنفسی، مدیتیشن و یوگا اشاره کرد.




عادات خواب سالمی داشته باشید




کاهش میزان خواب می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای انسان، هم برای بدن و هم برای ذهن وی ایجاد کند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ مشخص شد که خواب ناچیز می تواند نقش مهمی را در زوال شناختی و در طولانی مدت حتی در بروز بیماری آلزایمر ایفا کند.




پیشگیری از آلزایمراگرچه محققین معتقدند می بایست مطالعات بیشتری به منظور فهم مکانیزم دقیق و دلیل تاثیر خواب بر روی زوال شناختی داشته باشند، اما در هر صورت، آنها به این نتیجه پی برده اند که خواب سالم نقش بسیار مهمی را در سلامتی مغز انسان با افزایش سن وی ایفا کرده و تاثیر زیادی در پیشگیری از آلزایمر دارد. گفتنی است خواب سالم هم به میزان ساعات خواب و هم به کیفیت آن اشاره می کند.




از نظر اجتماعی فعال باشید




قسمت مشارکت در فعالیت های اجتماعی بخشی است که کمپانی نوروترک آن را در برنامه خود گنجانده و شدیدا روی آن تمرکز دارد، به طوری که اهداف و برنامه هایی همچون راه اندازی شبکه اجتماعی داخلی را در سر می پروراند. به عنوان نمونه از آنجایی که ارزیابی نوروترک در دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی (حدود سه ماه قبل) راه اندازی شده است، هزاران نفر تاکنون به منظور گفتگو درباره نتایج به دست آمده خود، به عضویت یک گروه خصوصی در فیس بوک درآمده اند. حتی در نیوزیلند یک گروه شرکت کننده در این ارزیابی تشکیل شده، که به صورت حضوری و به صرف یک لیوان قهوه با یکدیگر ملاقات می کنند.




پیشگیری از آلزایمردر هر صورت پیشگیری از آلزایمر و حتی زوال شناختی با انجام فعالیت های اجتماعی، چیزی نیست که بر کسی پوشیده باشد. بر اساس گفته های موسسه ملی ایالات متحده آمریکا در امور سالمندی، فعال ماندن از نظر روان شناختی، چه با تحریک فکری و چه با شرکت در فعالیت های اجتماعی، به طور مستقیم با پیشگیری از آلزایمر و کاهش توان مغز در ارتباط است.




مطالعه کنید، بازی کنید و برای پیشگیری از آلزایمر به هر نحو مغز خود را تحریک کنید




علاو بر تعامل اجتماعی با دیگر افراد، تحریک مغز و فعال نگه داشتن همیشگی آن رابطه کاملا مستقیمی با پیشگیری از آلزایمر داشته و ریسک این بیماری را کاهش می دهد. خوشبختانه مورد خاصی در این باره وجود ندارد و از مطالعه گرفته تا حل کردن پازل و یا شرکت در سخنرانی ها می تواند به تحریک مغز کمک کند. به عبارت دیگر، درست همانند هر اندام دیگری که در صورت عدم استفاده ضعیف شده و با استفاده مداوم ورزیده و قدرتمند می شود، ذهن انسان نیز در صورت فعال ماندن همیشگی، از زوال شناختی و آلزایمر دور می ماند. حتی بر اساس تحقیقات جدید انجام بازی های کامپیوتری باعث جوان تر شدن ذهن می شود.



لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

کتاب بسوی کامیابی آنتونی رابینزنیروی سازنده نیروی نابود کننده اعتقادات چه عاملی سبب می شود که در زندگی خود، راهها در هنگام توقف کوتاه خلاص کنیم یا در دنده باقی …به نظرم خلاص کنیم بهتره دلیلش رو نمی دونم درست ولی چن تا تعمیرگاه بهم گفتن که همیشه مشاوره ،مشاوره ازدواج ،مشاوره خانواده ،مشاوره رایگان …مشاوره ازدواجکاهش میل جنسیارضا شدنمرکز مشاورهمشاوره روانشناسیروانشناسی مشاوره از جنس خدا تابش پاسخ در تاريخ دی ۱۸م ۱۳۹۲ ۷۴۳ بظ لطفا تا آخر آخر مطلب را بخوانید در اورشلیم متیس بلاگنور ایمان توضیحات متیس بلاگنورایمانتوضیحاتشما می توانيد با استفاده از فرم تماس و ارسال آن با مِتیس بلاگ تماس بگیرید اینجا کلیک آموزشِ بایدهاو نبایدهای مسائل زناشوییزنان چگونه مفهوم حرکات و رفتارهای مردان را دقیقا بفهمند؟ در سر مردان چه می گذرد؟عواملی که باعث زیاد شدن فساد بین زنان شوهردار …داداشه من اون که درسته ولی علت اونو باس تو این جستجو کرد مرده یا زنه از صبح تا شب باس سگ خلاصه‌نویسی مشاوره مقالات مشاوره ای پنج شنبه بهمن در باب اهمیت روش‌های خلاصه‌نویسی هر سال پرسیدن سوالات سایت علمی طب اسلامیپرسیدنسوالاتاز این پس سوال و جواب خود را در سایت زیر قسمت ارسال سوال و ارشیو سوالات مطرح و پیگیری فان وسرگرمیفان وسرگرمی فان وسرگرمی سرگرمی،طنز وسرگرمی،ترانه هندی،ترکی وهندی،سلفی بازیگران کتاب بسوی کامیابی آنتونی رابینز نیروی سازنده نیروی نابود کننده اعتقادات چه عاملی سبب می شود که در زندگی خود، راهها و در هنگام توقف کوتاه خلاص کنیم یا در دنده باقی بمونیم؟ آرشيو به نظرم خلاص کنیم بهتره دلیلش رو نمی دونم درست ولی چن تا تعمیرگاه بهم گفتن که همیشه تو توقف متیس بلاگنور ایمان توضیحات متیس بلاگ نورایمانتوضیحات شما می توانيد با استفاده از فرم تماس و ارسال آن با مِتیس بلاگ تماس بگیرید اینجا کلیک کنید مشاوره ،مشاوره ازدواج ،مشاوره خانواده ،مشاوره رایگان خانواده مشاوره ازدواجکاهش میل جنسیارضا شدنمرکز مشاورهمشاوره روانشناسیروانشناسی مشاوره آموزشِ بایدهاو نبایدهای مسائل زناشویی زنان چگونه مفهوم حرکات و رفتارهای مردان را دقیقا بفهمند؟ در سر مردان چه می گذرد؟ از جنس خدا تابش پاسخ در تاريخ دی ۱۸م ۱۳۹۲ ۷۴۳ بظ لطفا تا آخر آخر مطلب را بخوانید در اورشلیم کنفرانسی خلاصه‌نویسی مشاوره مقالات مشاوره ای پنج شنبه بهمن در باب اهمیت روش‌های خلاصه‌نویسی هر سال در پرسیدن سوالات سایت علمی طب اسلامی پرسیدنسوالات سلام خسته نباشید آیا استفاده از سرمه های استاد تبریزیان برا کسانی که قبلا عمل آب مروارید فان وسرگرمی فان وسرگرمی فان وسرگرمی سرگرمی،طنز وسرگرمی،ترانه هندی،ترکی وهندی،سلفی بازیگران ایرانی تسهیلات مربوط به جانبازان زیر درصد هر چند در قوانين استخدامى جانبازان زير درصد ، تمامى وزارتخانه هاى دولتى ملزم مي باشند چه كنيم تا الت دختران چه كنيم تا قد بلند شويم چه كنيم تا لاغر شويم چه كنيم تا سينه دختر براي عفونت چشم چه كنيم تا چه كنيم تا چاق شويم چه كنيم تا به ارامش برسيم چه كنيم تا باردار شويم

اندکی تفکر …

کسی که تفکرش با تو متفاوت است ، دشمنت نیست !
انسان دیگری است با دیدگاهى دیگر، فقط همین ...
اگر فقط همین یک اصل را بپذيريم ; روابط مان بهتر خواهد شد و زندگى سرشار از آرامش

پر بازدیدترین مطالب