چرا کليه ها درد مي گيرند؟مفیدستان:

چرا کليه ها درد مي گيرند؟


خبرگزاري آريا – عفونت‌هاي کليوي, بيماريهاي کليوي
ليمو ترش تازه بخوريد. اين کار، خطر ابتلا به سنگ کليه را کاهش مي‌دهد

هر آدم سالمي دو کليه به شکل لوبيا، به رنگ قرمز مايل به قهوه‌اي و به اندازه مشت بسته ي خودش دارد.
کليه‌ها در طرفين ستون مهره‌ها و زير دنده‌هاي تحتاني واقع شده‌اند و اغلب اعضاي بدن براي عملکرد مطلوب به کليه‌ها وابسته‌اند. هر کليه اگرچه در مشت آدم جا مي‌گيرد و نسبتا کوچک است، اما بالغ بر يک ميليون واحد تصفيه‌کننده در خودش دارد که قادرند روزانه ۱۷۰۰ ليتر مايع را تصفيه کنند و بيش از ۵۰ عنصر شيميايي را که در اين مايع محلول‌اند، استخراج کنند.

۱۰ فرمان کليوي
۱- فشارخون‌تان را به طور منظم اندازه‌گيري کنيد و در محدوده طبيعي متناسب با سن‌تان نگه داريد.

۲- اگر ديابت داريد، حتما بايد تحت نظر پزشک باشيد و بيماري‌تان را کنترل کنيد.

۳- حتما رژيم غذايي مناسبي داشته باشيد و روزي ۵ واحد از ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه استفاده کنيد.

۴- مراقب کلسترول خون‌تان باشيد.

۵- سيگار نکشيد.

۶- در صورت مشاهده علايمي مانند سوزش ادرار، کدورت و قرمز شدن رنگ ادرار ، تب و لرز شديد، کمردرد يا درد دو طرف پشت در ناحيه پايين دنده‌ها، حتما نزد پزشک برويد.

۷- هر روز، مدتي را به ورزش اختصاص بدهيد.

۸- اگر سن‌تان بالاست، حتما سالي يک بار براي معاينه کليه‌هاي‌تان نزد پزشک برويد.

۹- همه آزمايش‌هاي مربوط به کليه را که پزشک ‌تان ضروري مي‌داند، انجام دهيد.

۱۰- چنانچه دچار عفونت‌هاي کليوي يا مثانه شديد، فورا به پزشک مراجعه کنيد.

۱۰ فرمان ضد سنگ کليه
۱- روزي ۲ تا ۳ ليتر آب بنوشيد، يعني ۶ تا ۸ ليوان.

۲- ليمو ترش تازه بخوريد. اين کار، خطر ابتلا به سنگ کليه را کاهش مي‌دهد.

۳- اگر سنگ کليه‌تان‌ ناشي از اسيداوريک بالاست، کمتر گوشت قرمز بخوريد.

۴- مصرف سبزي‌ها و ميوه‌ها را بيشتر کنيد.

۵- اسفناج، ريواس، چغندر، کاکاو، چاي پُررنگ، سبوس، آجيل، بادام و توت‌فرنگي حاوي اگزالات فراوان هستند و مصرف آنها احتمال ابتلا به سنگ کليه را افزايش مي‌دهد.

۶- از قرار گرفتن در شرايطي که با تعريق بيش از حد همراه است، خودداري کنيد.

۷- بيشتر ورزش کنيد و کلا تحرک‌تان را افزايش دهيد.

۸- بر خلاف تصور رايج، بد نيست ميزان مصرف لبنيات‌تان را بيشتر کنيد.

۹- مصرف غذاهاي تند را کاهش دهيد و از مصرف غذاهاي حاوي ادويه و چاشني‌هاي فراوان خودداري کنيد.

۱۰- از افراط در نوشيدن قهوه خودداري کنيد. کافئين موجود در قهوه، دفع کلسيم از ادرار را افزايش مي‌دهد.

آژير خطر
گاهي اوقات، افراد با بيماري شديد کليوي، بدون علامت هستند. اين موضوع اهميت انجام آزمايش خون يا ادرار را در بررسي مشکلات کليوي روشن مي‌کند.

به هر حال علايم زير مي‌توانند نشانگر بيماري کليوي باشند که در صورت وجود، انجام آزمايش‌ها و بررسي‌هاي بيشتر توصيه مي‌شود:
خستگي
فشار خون بالا
ورم چشم‌ها، دست‌ها يا پاها
دفع ادرار خوني، تيره يا به رنگ چاي
شب‌ادراري بيش از يک بار در طي خواب شبانه
کاهش اشتها و کاهش وزن
خارش عمومي و دائمي

چرا کليه ها درد مي گيرند؟
درد کليه در اثر عفونت کليه يا آسيب رسيدن به آن ايجاد مي شود. اگر پشت يا پهلوي شما آسيب ببيند، مثل برخورد ضربه، ممکن است فکر کنيد که کليه هايتان درد مي کنند. اما اغلب اوقات اينطور نيست و کليه هايتان مشکلي ندارند.

کليه ها در قسمت پشت بدن و بالاي کمر (درست پايين دنده ها) واقع شده اند. حال چگونه بفهميم که درد اين قسمت واقعاً مربوط به کليه هاست يا خير؟
راه قطعي براي اين کار وجود ندارد، اما با شناخت برخي علائم و انجام برخي آزمايش ها مي توان فهميد که اين درد مربوط به کليه هاست يا نه.
وجود درد شديد در قسمت بالايي کمر و درد يک طرفه خصوصاً اگر همراه با تب و مشکلات ادراري باشد، مي تواند نشان دهنده درد واقعي کليه ها باشد.
اين درد مي تواند در اثر عفونت کليه ها (پيلونفريت) ايجاد گردد.

وجود سنگ در کليه نيز باعث بروز درد کليه مي شود. حرکت سنگ در کليه باعث ايجاد درد مي گردد. وقتي سنگ کليه شروع به حرکت مي کند و از قسمت ميزناي (حالب) عبور مي کند و به سمت مثانه مي رود، دردهاي شديد و متناوبي را ايجاد مي نمايد که پزشکان آن را قولنج کليوي يا قولنج ميزناي مي گويند.

کليه درد, پاکسازي بدن
شب‌ادراري بيش از يک بار در طي خواب شبانه يکي از علائم بيماريهاي کليوي است

علل ايجاد درد کليه
۱- آترواسلکروز يا تصلب شرايين سرخرگ هاي کليوي در اثر تشکيل لخته خوني يا ايسکمي (کم خوني موضعي در اثر انسداد رگ) : هر نوع قطع جريان خون در کليه ها نياز به درمان فوري دارد و بايد سريعاً به پزشک مراجعه کرد.

۲- خونريزي کليه (هموراژي)

۳- کليه نعل اسبي : يک بيماري مادرزادي است که در آن دو کليه از قسمت پايين به هم چسبيده اند.
وجود درد شديد در قسمت بالايي کمر و درد يک طرفه خصوصاً اگر همراه با تب و مشکلات ادراري باشد، مي تواند نشان دهنده درد واقعي کليه ها باشد

۴- هيدرونفروز : ورم کليه ها در اثر برگشت و تجمع ادرار است.

۵- سرطان کليه (يا تومور کليه) : تومور يا سرطان کليه مي تواند رشد کند و باعث کشيدگي کليه شود يا اعصاب کليه را تحت تأثير قرار دهد و باعث بروز درد شود.

۶- عفونت کليه (پيلونفريت)

۷- بيماري کليه پلي کيستيک (تشکيل کيست در کليه): بيماري کليه پلي کيستيک يک بيماري ارثي است که باعث بزرگ شدن کليه ها و بروز درد شديد مي شود که معمولاً در قسمت جلوي شکم احساس مي شود تا در قسمت کمر.

۸- ترومبوز سياهرگ هاي کليه (تشکيل لخته خوني در سياهرگ هاي کليه)

۹- عفونت مجاري ادراري

۱۰- انسداد جريان ادراري: برخي مشکلات باعث انسداد تدريجي جريان ادرار مي شود (انسداد ناگهاني جريان ادرار در سنگ کليه ديده مي شود). در اين حالت کليه ها کش مي آيند و درد شديدي بروز مي کند.

۱۱- گرفتگي عضلات مثانه و ميزناي: وقتي مثانه کاملا پر از ادرار است، قبل و در طي ادرار کردن، باعث بروز درد و ناراحتي در قسمت پايين شکم يا ناحيه خروج ادرار مي شود. اين درد مستقيما به کليه ها مربوط نيست، ولي مربوط به انقباض عضلات غير ارادي ميزناي و مثانه است. مدت اين درد کوتاه است و بايستي فورا بعد از تخليه مثانه، برطرف شود.

عللي که در اينجا ذکر شدند، باعث ايجاد درد کليه مي شوند. ولي براي تشخيص صحيح علت، بايد به پزشک متخصص کليه مراجعه کنيد.

چرا سنگ کليه مي گيريم؟
عوامل خطر:
فاکتورهاي افزايش دهنده ي خطر تشکيل سنگ هاي کليوي عبارت هستند از:
* تاريخچه ي خانوادگي و يا سابقه شخصي ابتلا به سنگ کليه. چنان چه فردي از اعضاي خانواده تان سنگ کليه داشته باشد، شما نيز در معرض ابتلا به آن قرار داريد. همچنين چنان چه خودتان قبلاً سنگ کليه داشته ايد مجددا در معرض خطر تشکيل سنگي ديگر قرار داريد.

* افزايش سن. اگرچه سنگ کليه در هر سني مي تواند تشکيل شود ولي در سنين بالاي ۴۰ سال معمول تر هستند.

* جنس مذکر. احتمال تشکيل سنگ هاي کليوي در مردان بيشتر است.

* دهيدراتاسيون. ننوشيدن مقادير کافي آب در روز، ريسک ابتلا به سنگ کليه را افزايش مي دهد. افرادي که در مناطق با آب و هواي گرم زندگي مي کنند و يا تعريق زيادي دارند بايستي بيش از ديگران آب بنوشند.

* برخي برنامه هاي غذايي خاص. رژيم هاي غذايي داراي پروتئين بالا، سديم بالا و يا قند بالا، ريسک ابتلا به برخي سنگ هاي کليوي را افزايش مي دهند.

* چاق بودن. نمايه توده بدن(BMI) بالا، دور کمر بالا و اضافه وزن با ريسک افزايش يافته تشکيل سنگ هاي کليوي مرتبط هستند.

* جراحي و بيماري هاي گوارشي. جراحي باي پس معده، بيماري روده ي تحريک پذير و يا اسهال مزمن منجر به تغييراتي در فرايندهاي گوارشي شده و جذب کلسيم را تحت تاثير قرار داده و سطوح مواد تشکيل دهنده ي سنگ را در شما افزايش مي دهند.

* ديگر شرايط پزشکي. ديگر بيماري ها و شرايطي که ريسک سنگ هاي کليوي را افزايش مي دهند عبارت هستند از اسيدوز توبولار کليوي، سيستينوريا، هيپرپاراتيروئيديسم و برخي عفونت هاي دستگاه ادراري.

آماده شدن براي قرار ملاقات با پزشک
معمولاً افراد ابتدا به پزشک خانوادگي و يا پزشک بيماري هاي عمومي مراجعه مي کنند. سنگ هاي کوچک توسط پزشک خانواده قابل درمان هستند ولي چنان چه سنگ بزرگ بوده و يا با درد شديد و مشکلات کليوي وخيم همراه باشد، پزشک بيمار را به يک متخصص بيماري هاي دستگاه ادراري(اورولوژيست) ارجاع خواهد داد.

از آن جايي که جلسه ي ويزيت، زمان کوتاهي داشته و مسائل متعددي نيز براي پوشش دهي وجود دارند، ايده خوبي است که از قبل آمادگي هاي لازم براي اين جلسه را تدارک ديده باشيد. در اين قسمت اطلاعاتي را به منظور کمک به آماده شدن براي جلسه ي ويزيت بيان مي داريم.

اقداماتي که از عهده ي شما ساخته است:
* از محدوديت هاي پيش از ويزيت مطلع شويد. زماني که قرار جلسه ويزيت را ترتيب مي دهيد سئوال کنيد آيا لازم است پيش از جلسه محدوديتي داشته باشيد مثلاً ناشتا باشيد و يا برنامه غذايي خود را محدود کنيد.

* علائم خود را يادداشت نماييد. از جمله هر نوع علائم و يا نشانه اي که حتي به نظرتان با علت تشکيل جلسه ملاقات غير مرتبط است.

* اطلاعات شخصي و کليدي خود را يادداشت نماييد. از جمله استرس هاي اصلي و يا تغييرات اخير در زندگي تان.

* ليستي از تمامي داروهاي دريافتي خود تهيه کنيد. از جمله هر نوع ويتامين و يا مکملي که مصرف مي کنيد.

* در صورت امکان، يکي از دوستان و يا اعضاي خانواده تان را با خود به عنوان همراه ببريد. گاهي اوقات به خاطر سپردن تمامي اطلاعات مطرح شده در طول جلسه ي ويزيت، کار راحتي نيست و لذا اگر کسي همراه شما باشد مي تواند در به خاطر آوردن مطالب فراموش شده، شما را ياري رساند.

* سئوالات خود را براي پرسيدن از پزشک يادداشت نماييد. زمان جلسه ويزيت با پزشک محدود است بنابراين آماده کردن ليست سئوالات به شما کمک مي کند نهايت استفاده را از زمان جلسه ببريد. سئوالات را به ترتيب اهميت ليست کنيد تا در صورت تمام شدن وقت، جواب مهم ترين آن ها را گرفته باشيد.

ننوشيدن مقادير کافي آب در روز، ريسک ابتلا به سنگ کليه را افزايش مي دهد افرادي که در مناطق با آب و هواي گرم زندگي مي کنند و يا تعريق زيادي دارند بايستي بيش از ديگران آب بنوشند

برخي سئوالات کليدي در رابطه با بيماري سنگ کليه عبارت هستند از:
* آيا به سنگ کليه مبتلا هستم؟
* سايز سنگ کليه من چه قدر است؟
* سنگ کليه من در چه قسمتي از دستگاه ادراري ام واقع شده است؟
* سنگ کليه ام از چه نوعي است؟
* آيا به منظور درمان به دارو درماني نيز نياز است؟
* آيا به جراحي و يا فرايند ديگري براي درمان سنگ کليه ام نياز است؟
* احتمال ابتلا به يک سنگ کليه ي ديگر چه قدر است؟
* چگونه مي توانم از ابتلا به سنگ کليه در آينده پيشگيري کنم؟
* من دچار برخي بيماري هاي ديگر نيز هستم. چگونه مي توانم به بهترين حالت تمام بيماري هايم را تواماً کنترل کنم؟
* چه محدوديت هايي را بايد دنبال کنم؟
* آيا ضرورتي دارد که به يک متخصص مراجعه کنم؟ هزينه ي آن چه قدر خواهد بود و آيا تحت پوشش بيمه قرار دارد؟
* آيا درماني جايگزين براي داروهاي تجويز شده وجود دارد؟
* آيا بروشور، پمفلت و يا جزوه ي مکتوبي در رابطه با بيماري من در دسترس داريد که بتوانم با خود به منزل برده و مطالعه کنم؟ چه وب سايتي را براي مشاهده پيشنهاد مي کنيد؟
* آيا نياز به پيگيري و تداوم مراجعه به پزشک خواهم داشت؟ چه عاملي تعيين کننده خواهد بود؟

در کنار سئوالاتي که آماده کرديد، چنان چه مطلبي را به خوبي متوجه نشديد و سئوالي به ذهن تان رسيد در مورد پرسيدن آن ترديد نکنيد.

سلامت کليه ها, پاکسازي بدن
خارش ، بي‌حالي و سستي از علايم نارسايي کليه است

وقتي کليه ها اعتصاب مي کنند
نارسايي کليه
عوامل ارثي مانند تنگي و انسداد مجاري ادراري، نقص متابوليکي و يا هر گونه اشکال در سوخت و ساز بدن مي‌تواند باعث افزايش مواد سمي در بدن، به ويژه در کودکان، شده و سبب نارسايي کليه گردد. عوامل اکتسابي مانند جراحت‌ها و بيماري‌هاي مجاري ادراري ، عفونت‌ها و به ويژه سنگ کليه نيز از علل شايع نارسايي کليه هستند که با اجراي برنامه‌هاي آموزشي و درماني مي‌توان به راحتي از بروز آنها جلوگيري کرد.

کيه ‌ها دو عضوي هستند که در پشت و نيمه فوقاني شکم قرار دارند. نقش کليه‌ها اين است که مواد زايد و حاصل از سوخت و ساز بدن را که در آب حل مي‌شوند، از بدن خارج کنند. پس عملکرد مهم کليه‌ها دفع مواد زايد از طريق ادرار است. حدود ۲۰ درصد از خون بدن در هر لحظه در داخل کليه‌ها جريان دارد و کليه موظف است مواد زايد را از خون گرفته و مجددا خون تميز را به داخل رگ‌ها برگرداند. در واقع اين مسير حالت يک صافي را دارد. اين صافي برخي از مواد را که به درد بدن مي‌خورد، بازجذب مي‌کند و مواد زايد باقيمانده را از مسيرهاي پر پيچ و خم عبور مي‌دهد.

مواد زايد در نهايت با مقدار متناسبي از مايع در لگنچه کليه جمع مي‌شود. سپس از طريق لوله هايي به نام حالب‌‌ به داخل مثانه مي‌ريزد. سپس فرد احساس ادرار کرده و آن را دفع مي‌کند.

مواد زايد بسته به حجم مايعي که با آن حرکت مي‌کنند، متفاوت هستند. وقتي ادرار غليظ يا پُررنگ باشد، مفهوم‌اش اين است که مواد زايد با حجم کمي مايع دفع مي‌شوند و گاهي اوقات نيز برعکس است؛ يعني افراد مايعات فراواني مي‌نوشند و حجم مايع بدن زياد شده و ادرار، رقيق‌ و کم رنگ مي شود، يعني مواد زايد با حجم بيشتري از مايع دفع مي‌شوند.

اما به هر حال مهم است اين است که ما محصول نهايي مواد خارجي مثل غذاهاي مصرفي و يا حتي مواد زايدي که حاصل از بافت‌هاي بدن است را دفع مي‌کنيم.

نارسايي کليه چگونه ايجاد مي‌شود؟
اگر به هر علتي، آسيبي به بافت‌هاي داخلي کليه وارد شود و صافي کليه نتواند عملکرد مناسبي داشته باشد، يا خون کافي به داخل کليه نرسد و يا مواد زايد به هر علتي نتوانند دفع شوند، بافت کليه و قسمتي که نقش اين پاک‌سازي را بر عهده دارد، دچار آسيب شده و سلول‌هاي آن به تدريج مي‌ ميرند. در نتيجه مواد زايد در داخل بدن انباشته مي‌شوند و مقدار مواد نيتروژن‌دار، اوره و مواد زايد حاصل از سوخت و ساز بدن در خون بالا مي‌رود و از آنجا که اين مواد سمي هستند، مي‌توانند به قسمت‌هاي مختلف بدن مانند مغز، کبد و … آسيب وارد کنند و باعث بروز علايمي همچون خواب‌آلودگي و بي‌حالي در بيمار شوند و حتي ممکن است فرد به حالت کُما برود.

اما جالب است بدانيد نه تنها يک کليه، بلکه حتي بخشي از يک کليه هم مي‌تواند کارکرد بدن را کنترل کند؛ يعني اگر يک کليه از بدن خارج شود، کليه ديگر با بزرگ کردن سلول‌هايش، همه کار بدن را بر عهده مي‌گيرد و يا اگر فقط بخشي از يک کليه سالم باشد، همان بخش سالم هم مي‌تواند کارکرد بدن را کنترل کرده و مواد زايد را دفع کند.

مهم‌ترين علل بروز نارسايي کليه چه هستند؟
اين علل به دو گروه تقسيم مي شوند:
الف) بيماري‌هايي که به صورت اوليه باعث نارسايي آن مي شوند، يعني خود نسج کليه دچار آسيب و التهاب مي‌شود، مثل بيماري گلومرونفريت (التهاب گلومرول ها). گلومرول بافتي است که در داخل کليه نقش صافي را بر عهده دارد.

گاهي پيلونفريت يا عفونت‌ کليه باعث نارسايي کليه مي شود که معمولا اين بيماران با درد پهلو و تب و لرز مراجعه مي‌کنند.
برخي از بيماري‌ها هم به صورت مادرزادي کليه‌ها را درگير مي‌کنند، مثل عدم رشد کافي کليه در دوران جنيني.

برخي از عوامل هم مربوط به يک بيماري ديگر هستند؛ مثل يک بيماري عمومي مانند لوپوس که کليه‌ها را هم درگير مي‌کند. اين گونه بيماري‌ها معمولا غيرقابل پيشگيري هستند، اما برخي از بيماري‌ها مثل سنگ کليه را مي توان درمان کرد. وجود سنگ در کليه سبب مي‌شود راه خروج ادرار بسته شده و ادرار خوب تخليه نشود، در نتيجه تجمع ادرار به نسج کليه فشار وارد مي‌کند و فشار معکوس ايجاد مي‌شود. بنابراين خون‌رساني به کليه کم شده و کم‌کم سلول‌هايي که داخل کليه هستند، به دليل کمبود خون دچار آسيب مي‌شوند.

عامل ديگر ريفلاکس در دوران نوزادي و کودکي است، يعني ادرار به علل مختلف از سمت مثانه به کليه پس زده مي‌شود که مي‌تواند به دليل مختل بودن سيستم عصبي مثانه يا مختل بودن سيستم مقاومت حالب‌ها در داخل مثانه باشد، در نتيجه هنگامي که کودک مي‌خواهد ادرار کند، به جاي آنکه ادرارش خارج شود، مقدار زيادي از آن به سمت کليه‌ها حرکت کرده و همان فشار معکوس را ايجاد مي‌کند. در نتيجه مي‌تواند به سلول‌هاي کليه آسيب برساند.

ب) برخي علل هم به صورت ثانويه به کليه‌ آسيب مي زنند، مثل بيماري ديابت و فشار خون بالا. در واقع در يکي دو دهه اخير اين دو بيماري از علل اصلي نارسايي کليه بوده‌اند.
جالب است بدانيد که هم پُرفشاري خون مي‌تواند موجب آسيب کليه‌ شود و هم نارسايي کليه مي‌تواند پُرفشاري خون ايجاد کند.

ابتلا به اين مشکل چه علايمي به همراه دارد؟
به علت جمع شدن مواد زايد در بدن، علايمي مانند خارش (به دليل بالا رفتن اوره)، بي‌حالي و سستي، فراموشي، کاهش تمايلات جنسي ، تهوع مداوم، خستگي، ورم اندام‌ها و بدن ديده مي شوند. در نارسايي شديد که کليه نمي‌تواند آب و مواد زايد را دفع کند، آب در داخل بدن مانده و سبب ورم پاها، دست‌ها و صورت مي‌شود و در نتيجه وزن هم افزايش پيدا مي‌کند.

براي پيشگيري از آن چه بايد کرد؟
ببينيد؛ کليه ها خيلي دير نارسا مي‌شوند و يکي از موارد مهم در پيشگيري اين است که افراد در سير بروز نارسايي کليه، زود متوجه مشکل‌شان شوند. مي‌توان بعضي از بيماري‌ها را که در ايجاد نارسايي کليه نقش دارند، سريعا درمان کرد؛ مثلا فشار خون بالا و بيماري قند را بايد کنترل کرد تا کار به جايي نرسد که نارسايي کليه ايجاد کند. همچنين مصرف نمک، آب و پروتئين را هم بايد تنظيم کرد تا دچار مشکل نشد.
منبع:ebrahim-mahmoudzadeh.blogsky.comلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

سایت تبیانچرا کلیه ها درد می گیرند؟ ۱۳۹۲۷۲۳ وبلاگ فروشگاه اینترنتی ورود تعداد بازديد يکشنبه تاريخ چرا کلیه ها درد می گیرند؟ درد کلیه در اثر عفونت کلیه یا آسیب رسیدن به آن ایجاد می شود اگر بیشتر سایت بیتوتهچرا کلیه ها درد می گیرند؟ ۱۳۹۵۱۳۰ چشم‌ها، دست‌ها یا پاها دفع ادرار خونی، تیره یا به رنگ چای شب‌ادراری بیش از یک بار در طی خواب شبانه کاهش اشتها و کاهش وزن خارش عمومی و دائمی چرا کلیه ها درد می گیرند؟ بیشتر عصر ایرانچرا کلیه ها درد می گیرند؟ چراکلیههادردمیگیرند ۱۳۹۵۱۳۰ عمومی و دائمی چرا کلیه ها درد می گیرند؟ درد کلیه در اثر عفونت کلیه یا آسیب رسیدن به آن ایجاد می شود اگر پشت یا پهلوی شما آسیب ببیند، مثل برخورد ضربه، ممکن است فکر کنید بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرند؟ ۱۳۹۴۷۲۶ همه آرشیوها نویسندگان آخرین پستها چرا کلیه ها درد می گیرند؟ همه پستها لینکستان سامانه پیام کوتاه افزونه پیامک همه لینکها آمار وبلاگ کل بازدید بازدید بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرند؟ ۱۳۹۵۲۱۷ چشم‌ها، دست‌ها یا پاها دفع ادرار خونی، تیره یا به رنگ چای شب‌ادراری بیش از یک بار در طی خواب شبانه کاهش اشتها و کاهش وزن خارش عمومی و دائمی چرا کلیه ها درد می گیرند؟ بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرند؟ فم ۱۳۹۵۱۳۱ کلیه‌ها در طرفین ستون مهره‌ها و زیر دنده‌های تحتانی واقع شده‌اند و چرا کلیه ها درد می گیرند؟ چرا کلیه ها درد می گیرند؟ لیمو ترش تازه بخورید این کار، خطر ابتلا بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرندگروه اینترنتی نیک صالحی ۱۳۹۴۱۱۵ درد بدن و خستگی – ابتلا به عفونت مجاری ادراری به تازگی – درد شدید کلیه همراه با ادرار خونی یا بدون آن بخش سلامت تبیان چرا کلیه ها درد می گیرند برچسب ها اخبار مرتبط بیشتر سایت تبیانچرا کلیه ها درد می گیرند؟ ۱۳۹۵۱۰۲۰ تاريخ چرا کلیه ها درد می گیرند؟ درد کلیه در اثر عفونت کلیه یا آسیب رسیدن به آن ایجاد می شود اگر پشت یا پهلوی شما آسیب ببیند، مثل برخورد ضربه، ممکن است فکر کنید که بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرند؟امید کریم زاده ۱۳۹۴۱۲۴ بعدی » چرا کلیه ها درد می گیرند؟ نام کاربری ذخيره شود؟ رمز عبور ثبت نام جستجو نمایش ارسالهای امروز تغییر رنگ پکيج هاست انجمن تبلیغات تنها در ثانیه عضو بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرند؟ ۱۳۹۵۱۳۰ مطالب اجتماعی دانشگاه چرا کلیه ها درد می گیرند؟ هر آدم سالمی دو کلیه به شکل لوبیا، به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای و به اندازه مشت بسته ی خودش دارد کلیه‌ها در بیشتر عصر ایرانچرا کلیه ها درد می گیرند؟ چراکلیههادردمیگیرند ۱۳۹۵۱۳۰ عمومی و دائمی چرا کلیه ها درد می گیرند؟ درد کلیه در اثر عفونت کلیه یا آسیب رسیدن به آن ایجاد می شود اگر پشت یا پهلوی شما آسیب ببیند، مثل برخورد ضربه، ممکن است فکر کنید بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرند؟ ۱۳۹۴۷۲۶ همه آرشیوها نویسندگان آخرین پستها چرا کلیه ها درد می گیرند؟ همه پستها لینکستان سامانه پیام کوتاه افزونه پیامک همه لینکها آمار وبلاگ کل بازدید بازدید بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرند؟ ۱۳۹۵۲۱۷ چشم‌ها، دست‌ها یا پاها دفع ادرار خونی، تیره یا به رنگ چای شب‌ادراری بیش از یک بار در طی خواب شبانه کاهش اشتها و کاهش وزن خارش عمومی و دائمی چرا کلیه ها درد می گیرند؟ بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرند؟ فم ۱۳۹۵۱۳۱ کلیه‌ها در طرفین ستون مهره‌ها و زیر دنده‌های تحتانی واقع شده‌اند و چرا کلیه ها درد می گیرند؟ چرا کلیه ها درد می گیرند؟ لیمو ترش تازه بخورید این کار، خطر ابتلا بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرندگروه اینترنتی نیک صالحی ۱۳۹۴۱۱۵ درد بدن و خستگی – ابتلا به عفونت مجاری ادراری به تازگی – درد شدید کلیه همراه با ادرار خونی یا بدون آن بخش سلامت تبیان چرا کلیه ها درد می گیرند برچسب ها اخبار مرتبط بیشتر سایت تبیانچرا کلیه ها درد می گیرند؟ ۱۳۹۵۱۰۲۰ تاريخ چرا کلیه ها درد می گیرند؟ درد کلیه در اثر عفونت کلیه یا آسیب رسیدن به آن ایجاد می شود اگر پشت یا پهلوی شما آسیب ببیند، مثل برخورد ضربه، ممکن است فکر کنید که بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرند؟امید کریم زاده ۱۳۹۴۱۲۴ بعدی » چرا کلیه ها درد می گیرند؟ نام کاربری ذخيره شود؟ رمز عبور ثبت نام جستجو نمایش ارسالهای امروز تغییر رنگ پکيج هاست انجمن تبلیغات تنها در ثانیه عضو بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرند؟ ۱۳۹۵۱۳۰ مطالب اجتماعی دانشگاه چرا کلیه ها درد می گیرند؟ هر آدم سالمی دو کلیه به شکل لوبیا، به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای و به اندازه مشت بسته ی خودش دارد کلیه‌ها در بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرند؟ چراکلیههادردمیگیرند ۱۳۹۵۱۳۱ چرا کلیه ها درد می گیرند؟ عفونت‌های کلیوی بیماریهای کلیوی لیمو ترش تازه بخورید این کار، خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می‌دهد هر آدم سالمی دو کلیه به شکل لوبیا، بیشتر چرا کلیه ها درد می گیرند؟ آکاآکاایران ۱۳۹۴۳۱۶ مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت چرا کلیه ها درد می گیرند؟ کلیه ها در قسمت پشت بدن و بالای کمر درست پایین دنده ها واقع شده اند حال چگونه بفهمیم بیشتر

اندکی تفکر …

تصور کن؛
اگر قرار بود
هرکس به اندازه دانش خود
حرف بزند
چه سکوتی بر دنیا حکمفرما می شد ....