پر بازدید ترین مطالب

چرا هنگام صرف غذا نبايد از تلفن همراه استفاده کرد؟


چرا هنگام صرف غذا نبايد از تلفن همراه استفاده کرد؟

خبرگزاري آريا – مطالعه جديد نشان مي‌دهد که استفاده از موبايل طي صرف غذا با خانواده و دوستان اثرات منفي ناخواسته به همراه دارد.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از ايسنا، گوشي‌هاي هوشمند براي افراد راحتي به ارمغان مي‌آورند تا با عزيزان خود ارتباط برقرار کنند اما استفاده از اين دستگاه‌ها در هنگام صرف شام با خانواده و دوستان ايده خوبي نيست.
يافته‌هاي يک مطالعه جديد نشان مي‌دهد افرادي که در حال غذا خوردن با خانواده و دوستان خود از موبايل استفاده مي‌کنند، در مقايسه با کساني که گوشي خود را کنار مي‌گذارند، کمتر لذت مي‌برند.
رايان دوير، از دانشگاه «بريتيش کلمبيا» و همکارانش در مورد تاثيرات گوشي‌هاي هوشمند در روابط چهره به چهره اجتماعي با درخواست از بيش از 300 نفر براي صرف شام با دوستان و خانواده خود در يک رستوران تحقيق کرد.
پس از صرف غذا، چند سؤال از شرکت‌کنندگان پرسيده شد که ميزان لذت‌بخش بودن اين وعده به همراه دوستان و خانواده يکي از آنها بود.
«دوير» و همکارانش دريافتند کساني که از موبايل خود در طول غذا استفاده مي‌کردند، احساس پريشاني کرده و اين موضوع، لذت بردن آنها را از همراهي با دوستان و خانواده خود کاهش داده بود.
محققان در مطالعه خود نوشتند: در محيط واقعي يک کافه نيز، ما متوجه شديم که مردم زماني گوشي به دست هستند، کمتر از کساني که موبايل را کنار گذاشته‌اند از حضور دوستان خود لذت مي‌برند.
«دوير» و همکارانش دريافتند افرادي که تلفن‌هاي همراه خود در طول غذا کنارشان است، در طول غذا احساس بي‌حوصلگي مي‌کنند که اين حس آنها را شگفت زده مي‌کند.
وي گفت: ما پيش‌بيني مي‌کرديم که مردم وقتي به گوشي‌هاي هوشمندشان دسترسي پيدا مي‌کنند، کمتر خسته مي‌شوند و احساس بي‌حوصلگي مي‌کنند زيرا خود را با آن سرگرم مي‌کنند. اما در کمال تعجب نتيجه معکوس را مشاهده کرديم.
اين اولين مطالعه نيست که پيامدهاي ناخواسته استفاده از موبايل را در طول صرف شام نشان مي‌دهد.
يک مطالعه در سال 2014 نشان داد که لزوما کار کردن با تلفن‌هاي همراه موجب حواس‌پرتي نمي‌شود، بلکه تنها حضور يک موبايل در نزديکي فرد مي‌تواند کيفيت مکالمه رو در رو را کاهش دهد که نهايتا موجب کاهش يکدلي بين دوستان يا خانواده مي‌شود.
«شاليني ميسرا»، محقق اين مطالعه از موسسه فناوري «ويرجينيا» گفت: هر دو عناصر غير کلامي و کلامي ارتباطات دروني فرد براي گفتگويي متمرکز و کامل، مهم هستند.
وي افزود: با وجود يک تلفن همراه، ارتباط چشمي کمتري وجود دارد و احتمال بيشتري وجود دارد که فرد رشته کلام را از دست بدهد، متوجه حرف طرف مقابل نشود، علامت چهره طرف مقابل را متوجه نشود و تغييرات در تُن صداي وي را نفهمد.
همچنين يک نظرسنجي از مرکز تحقيقاتي«پيو» (Pew) نشان داد که بسياري از مردم از استفاده از موبايل در طول صرف شام متنفر هستند. 88 درصد از شرکت‌کنندگان فکر مي‌کنند که استفاده از موبايل در طول صرف شام خوب نيست و 82 درصد آنان فکر مي‌کنند که استفاده از تلفن همراه در روابط حضوري اجتماعي مي‌تواند به مکالمات صدمه بزند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب