پر بازدید ترین مطالب

چرا روابط سرد مي شود؟


چرا روابط سرد مي شود؟

خبرگزاري آريا –
چرا روابط سرد مي شود
حتما شنيده‌ايد که عشق، مانند يک گياه نياز به مراقبت و رسيدگي دارد و بدون آن پژمرده مي‌شود. اما شايد ندانيد که اين رسيدگي کار چندان پيچيده‌اي نيست و تنها چند قانون طلايي دارد. اولين و مهم‌ترين آنها اين است که هيچ‌گاه رابطه عاطفي و عاشقانه خود را امري مسلم و هميشگي فرض نکنيد، زيرا اين رابطه بسيار شکننده‌تر از چيزي است که تصور مي‌کنيد. به محض آنکه وجود چيزي را بديهي بدانيد و تصور کنيد کسي که دوستش داريد هميشه با شما خواهد ماند و همين طور دوستتان خواهد داشت؛ يعني که در مسير از دست دادنش قرار گرفته‌ايد.
رابطه‌هايي که يخ مي‌زنند
شما پيش از ازدواج، در بهترين حالت، درمورد موضوعات مهم و کلي با همسرتان به توافق رسيده‌ايد و تصور مي‌کنيد همه چيز را تحت کنترل داريد. اما اوضاع هميشه مطابق انتظار پيش نمي‌رود و هر قدر هم که خود را آماده کرده باشيد، زندگي مشترک، شگفتي‌هايي برايتان خواهد داشت. شايد اين دست اندازها حتي در دوران عقد مقابل شما قرار گيرند و کم کم شما را از زندگي مشترک دلزده کنند. بخصوص اگر اين دوران برايتان طولاني شده باشد.
شما جزو کدام دسته‌ايد؟
از دست دادن علاقه يا کمرنگ شدن آن، به دلايل زيادي اتفاق مي‌افتد. قبل از آنکه تصميمي بگيريد به خودتان زمان بدهيد و خوب فکر کنيد که مشکل دقيقا کجاست؟ آيا مسائل جانبي رابطه شما را تحت تاثير قرارداده يا مشکل جدي‌تري وجود دارد؟ احساس کينه و خشم مي‌کنيد يا صرفا مشکلات معمول روزمره مثل استرس، خستگي، فشار کار، دردسرهاي عروسي و رابطه با خانواده همسر و… شما را از هم دور کرده و اجازه نمي‌دهد به خودتان برسيد. زوج‌هاي موفق کساني هستند که خودشان را در اين موقعيت جديد پيدا مي‌کنند و مشکلاتشان را به‌خوبي مديريت مي‌کنند.
در جست‌وجوي احساس از دست رفته!
اگر تصور مي‌کنيد که عشق‌تان از بين رفته است، دو انتخاب پيش روي شماست. مي‌توانيد براي بازگرداندن آن بجنگيد و هر طور شده حفظش کنيد يا اينکه رهايش کنيد و شانس خود را جاي ديگري امتحان کنيد. فقط به ياد داشته باشيد که هر ازدواجي ارزش جنگيدن دارد و بيرون از يک رابطه هميشه چيز فوق‌العاده‌تري در انتظار شما نيست.
بسياري از سرخوردگي‌هاي شما به شخص شما يا طرف مقابل‌تان برنمي‌گردد، بلکه در ذات زندگي مشترک يا اصولا هر رابطه عاطفي درازمدتي نهفته است. وقتي درگير چنين رابطه‌اي هستيد بايد حوصله کنيد. برگرداندن عشق و احساسات لطيف به زندگي، روياي دور از دسترسي نيست، فقط مثل همه چيزهاي خوب و خواستني ديگر، نياز به تلاش و از خودگذشتگي دارد.
بهتر است از خودتان شروع کنيد. اشتباهات خود را بپذيريد و قبول کنيد در وضعي که پيش آمده شما هم بي‌تقصير نبوده‌ايد. اگر تصورتان از زندگي مشترک سراسر گل و بلبل بوده است، کار شما سخت‌تر خواهد بود، زيرا بايد در دو جبهه مبارزه کنيد؛ اول با انتظارات نابجاي خود و پس از آن با مشکلات ريز و درشتي که سر راهتان قرار مي‌گيرد.
هر اندازه هم که شما، تجربه خود از زندگي مشترک را شخصي و منحصر به فرد بدانيد، اين روابط گذرگاه‌هاي مشترکي دارند. دانستن اين امر به شما کمک مي‌کند تا درکي واقع‌بينانه از زندگي داشته باشيد و انتظارات خود را به گونه‌اي تعديل کنيد که در مواجهه با اين تغييرات دچار يأس و سرخوردگي نشويد
فانتزي‌هاي خود را فراموش کنيد!
مطمئن باشيد که هر رابطه‌اي هر قدر هم عاشقانه، در دراز مدت فروکش مي‌کند و جزر و مدي گريزناپذير دارد. شما نمي‌توانيد براي هميشه در نقطه اوج بمانيد و اين احتمالا نااميدکننده است. با اين حال، بايد بدانيد که اين روندي طبيعي بوده و به هيچ وجه به اين معنا نيست که شريک زندگي‌تان شما را پس زده يا رابطه‌تان به بن بست رسيده است. قرار نيست که زندگي مشترک شبيه فانتزي‌هاي ما باشد؛ چيزي که در فيلم‌ها ديده‌ايم يا در کتاب‌ها خوانده‌ايم. قرار نيست که پس از گذشت مدت‌ها، رابطه ما همان هيجان و کشش روز اول را داشته باشد. هيچ رابطه عاشقانه‌اي بدون فراز و نشيب نيست و همه روابط به مرور زمان تغيير مي‌کنند. اين بالا و پايين‌ها، سطح پذيرش، درک متقابل، وابستگي و تعهد افراد به هم را تغيير مي‌دهد.
هر اندازه هم که شما، تجربه خود از زندگي مشترک را شخصي و منحصر به فرد بدانيد، اين روابط گذرگاه‌هاي مشترکي دارند. دانستن اين امر به شما کمک مي‌کند تا درکي واقع‌بينانه از زندگي داشته باشيد و انتظارات خود را به گونه‌اي تعديل کنيد که در مواجهه با اين تغييرات دچار يأس و سرخوردگي نشويد. کافي است اين زير و بم‌ها را بشناسيد و به آنها واکنشي منطقي نشان دهيد.
همپاي رابطه‌تان بزرگ شويد!
حتما روزهاي اول آشنايي‌تان را به ياد مي‌آوريد؛ برق خاصي که در نگاهتان بود و شوقي که وجودتان را گرم مي‌کرد. انگار همه دنيا زير پاهايتان است و هيچ چيز غيرممکني براي شما وجود ندارد. تا بخواهيد راز و نياز عاشقانه است و وعده‌هاي شيريني که به فردا حواله کرده‌ايد. همه چيز همسرتان از نظر شما ايده‌آل و بي‌نقص است. حرف‌هايتان تمامي ندارد و يک لحظه هم طاقت دوري هم را نداريد.
معلوم نيست چقدر زمان بايد بگذرد اما کم کم احساس مي‌کنيد که اوضاع تغيير کرده است. چيزهايي که در مورد او دوست داشتيد ديگر چنگي به دل نمي‌زند، خنده‌هايش آن‌قدرها که فکر مي‌کرديد جذاب و دلنشين نيست. با سر و صدا غذا مي‌خورد، پايش بو مي‌دهد، زيادي در حمام مي‌ماند و… . احتمالا از اين همه تغيير متعجب شده‌ايد اما جاي نگراني نيست. اتفاقي که رخ داده اين است: شيفتگي و تب و تاب شما فرونشسته و جاي خود را به واقعيات داده است. حالا يک آدم ديگر رو به روي شماست، آدمي با نقاط ضعف و قوت خاص خود که مي‌توانيد انتخاب کنيد دوستش داشته باشيد يا نه.
به هر حال، وارد مرحله جديدي از زندگي شده‌ايد. کنار آمدن با همه اين تضادها آسان نخواهد بود، اما مطمئنا شما را رشد مي‌دهد. اگر بخواهيد همواره در آن سرمستي آغاز آشنايي بمانيد هيچ‌گاه چيز باشکوه‌تري را تجربه نمي‌کنيد. ممکن است لحظاتي که دست هم را در دست مي‌گيريد و به چشمان هم نگاه مي‌کنيد کمتر و کمتر شوند، اما با گذشت زمان رابطه شما عميق‌تر مي‌شود. به جاي آنکه انتظار داشته باشيد رابطه‌تان تازگي و طراوت روز اول را داشته باشد، قدر چيزهايي را که با گذر زمان به دست مي‌آوريد بدانيد؛ امنيت، صميميت و اعتماد متقابلي که حاصل رابطه‌اي مستمر و طولاني است.
منبع:تبيانلینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب