چرا خودروهای الکتریکی هنوز راه طولانی در پیش دارند؟/دو مشکل اساسی
چرا خودروهای الکتریکی هنوز راه طولانی در پیش دارند؟/دو مشکل اساسی


دانش > فناوری – الکتریکی شدن خودروها مسیر جدیدی در صنعت خودرو است و با اینکه اکثر بزرگان این صنعت داخل بازی شده‌اند اما خودروهای الکتریکی راه درازی برای کسب محبوبیت در پیش دارند.

بله تسلا با صف خرید برای مدل ۳ مواجه بود، خودرویی که تا اواخر سال ۲۰۱۷ تولید نخواهد شد. همان‌گونه که وال استریت ژورنال اشاره کرده صنعت خودرو باید با دو مشکل کنار بیاید. اولین مشکل اینکه خودروهای الکتریکی در زمان حاضر گران هستند. طبق گفته‌های Kelley Blue Book، بهای متوسط ماه نوامبر خودروهای الکتریکی ۳۹۱۰۴ دلار بوده که به بهای متوسط ۴۰۸۰۶ دلاری خودروهای لوکس سطح پایه کاملاً نزدیک بوده و از متوسط ۳۴۹۴۸ دلاری کل خودروها بیشتر است. بهای پایین سوخت نیز نقش مهمی در گرایش خریداران آمریکایی به شاسی بلندها و کراس اوورها بازی می‌کند. این سگمنت در حال حاضر طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.

علاوه بر این خودروهای کنونی در حال حاضر بسته به مشوق‌های مالیاتی ارزان‌تر از بهای واقعی عرضه می‌شوند اما مشوق ۷۵۰۰ دلاری فدرال تنها به ۲۰۰ هزار خودروی ابتدایی فروخته شده توسط سازنده تعلق می‌گیرد و با ریاست جمهوری دونالد ترامپ حتی ادامه‌ی این مشوق‌ها نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

دومین مشکل برد حرکتی محدود (در حد ۳۲۰ کیلومتر) بسته به طرز رانندگی و شرایط است که به سادگی نمی‌تواند با هیچ خودروی بنزینی یا دیزلی مقایسه شود. بله شما می‌توانید ۵۰ درصد باتری تسلا را با استفاده از سوپرشارژر در ۲۰ دقیقه شارژ کنید اما همین زمان هم بیشتر از رسیدن به پمپ‌بنزین است و در ثانی در کل کشور آمریکا تنها ۳۵۰ ایستگاه سوپرشارژر وجود دارد. همچنین در کل چندین هزار نقطه شارژ وجود دارد که در مقایسه با تعداد ۱۰۰ هزار جایگاه سوخت ناچیز جلوه می‌کند.

تا زمانی که صنعت خودرو نتواند بهای این خودروها را کاهش دهد و محدوده‌ی حرکتی بیشتری و زیرساخت‌های ضروری را مهیا کند خودروهای الکتریکی محبوبیت فوق‌العاده‌ای را به دست نخواهند آورد.

۵۴۵۴لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

چرا خودروهای الکتریکی هنوز راه طولانی در پیش دارند؟دو مشکل اساسی چرا خودروهای الکتریکی هنوز راه طولانی در پیش دارند؟دو مشکل اساسی

برچسب ها

اندکی تفکر …

تصور کن؛
اگر قرار بود
هرکس به اندازه دانش خود
حرف بزند
چه سکوتی بر دنیا حکمفرما می شد ....

پر بازدیدترین مطالب