پر بازدید ترین مطالب

پياز درماني و ناباروري


پياز درماني و ناباروري

خبرگزاري آريا –
پياز و باروري,پياز و بارداري پياز حاوي آنتي اکسيدان مانند سلنيوم ، گلوتاتيون ، ويتامين A و C مي باشد
يکي از عوامل مهم در باروري و بچه دار شدن ، ميزان کيفيت و کميت اسپرم هاست.
يکي از عوامل مهم در باروري و بچه دار شدن ، ميزان کيفيت و کميت اسپرم هاست. تعداد اسپرم ، حرکت اسپرم و سلامت اسپرم ها ارتباط مستقيمي با شانس بچه دار شدن دارد. در اين بخش به نقش تغذيه در تقويت اسپرم مي پردازيم. يکي از اين خوراکي ها پياز است.
گياه پياز، با نام علمي Allium Cepa از خانواده گياهي liliaceae يکي از خوراکي هاي بسيار پر مصرف در صنايع غذايي در ايران و ساير نقاط جهان مي باشد. اين گياه بعنوان چاشني، در طبخ بسياري از غذاهاي ايراني کاربرد دارد و علاوه بر طعم مطبوعي که به غذا مي دهد خواص دارويي بسيار زيادي نيز دارد.
با اطلاع از اين خواص دارويي و آگاهانه مصرف کردن اين گياه مي توان بسياري از مشکلات را حل کرد.
تحقيقات نشان داده است که پياز حاوي آنتي اکسيدان مانند سلنيوم ، گلوتاتيون ، ويتامين A و C مي باشد. اين گياه حاوي مقادير زيادي کورسيتين است که ماده موثره اين گياه محسوب مي شود و داراي خواص درماني بسيار زيادي مي باشد.
فيتوکميکال کورسيتين نوعي فلاونوئيد گياهي است و در منابع غذايي چون مرکبات، پياز و چاي يافت مي شود. اين ماده داراي اثرات و خواص دارويي مهمي روي بدن مي باشد و با جدي گرفتن توصيه هاي تغذيه اي و استفاده روزانه و مرتب از اين منابع طبيعي و سالم، سلامتي و نشاط دور از دسترس شما نخواهد بود.
اثرات پياز در بدن
از جمله اثرات اين ماده در بدن:
-افزايش سيستم ايمني بدن
-ضد التهابي
-جلوگيري از گرفتگي عروق
-تب بر
-ادرار آور
-قاعده آور
-کاهش فشار خون
-کاهش سطح کلسترول و چربي خون
-کاهش قند خون
-اثرات هورموني روي بدن
-ضد اسپاسم
-و در نهايت يکي از اثرات مهمي که اين ماده در بدن دارد اثري است که روي افزايش کيفيت، حرکت، تعداد اسپرمها و ميزان سطح هورمونها مي گذارد و از اين طريق مي تواند روي باروري افراد موثر باشد.
پياز و باروري,پياز و بارداري
يکي از خواص مهم پياز، افزايش کيفيت ، حرکت و تعداد اسپرمها است
پياز باداشتن:
ويتامين ها
راديکال هاي آزاد را )که در اطراف سلولها وجود دارند و سبب آسيب به سلولها مي شوند ( مسئول 40 درصد از آسيب هاي وارده به اسپرمها هستند مي توان با آنتي اکسيدان ها مانند ويتامين ،A ،C، بتاکاروتن ، سلنيوم و روي، که در پياز وجود دارد از بين برد. در پژوهشهاي که در آلمان و روسيه انجام شده است ديده شده کيفيت مايع مني اسب نر با استفاده از ويتامين هاي A، E، C افزايش پيدا کرده است.
در انسان نيز ، ويتامينهاي A و C سبب کاهش قطعه قطعه شدن DNA در اسپرم و بهبود کيفيت مايع مني مي شود
بنابراين، اين نتايج نشان داد که آنتي اکسيدان ها و ويتامين ها از مواد غذايي مصرف شده توسط حيوانات، مانند کورستين ، ويتامين C، ويتامين B و ويتامين E ، مي تواند پارامترهاي سلامت اسپرم و آندروژنز بيضه را بهبود بخشد.
آنتي اکسيدان ها
با استفاده از اين دسته از مواد مي توان با محافظت DNA ديگر مولکول مهم از اکسيداسيون و آسيب از طريق القاء آپوپتوز پارامترهاي سلامت اسپرم وافزايش باروري در مردان را بهبود بخشيد . پياز حاوي آنتي اکسيدان هايي مانند: سلنيوم ، گلوتاتيون ، ويتامين هاي ،A ، b، و C، و فلاونوئيدها مانند کورستين و ايزورامنتين مي باشد.
روي
فلز فراوان پس از آهن، در بدن است. روي يک عنصر کمياب ضروري است و نقش کليدي در سيستم ، رشد ، پروتئين، سنتز DNA ايمني بدن و توليد مثل ايفا مي کند. واکنش آکروزومي و حفاظت از بافت بيضه در برابر تغييرات دژنراتيو بر عهده اين ماده مهم و ضروري در بدن مي باشد . روي به ميزان زياد در پياز وجود دارد.
فشار خون
اختلالات نعوظ ( ED) اتفاق مي افتد هنگامي مشکلات با شبکه عروقي در آلت تناسلي مرد مواجه شويم . در واقع، رگهاي خوني آنها معمولا خيلي تنگ شده و قادر به به حمل مقدار مناسب از خون نيست. بنابراين در اين حالت شما با مشکلات با سيستم قلبي عروقي و باروري مواجه مي شويد. تحقيقات جديد نشان مي دهد که اين اثر بلاک کننده کلسيم در واقع منجر به افزايش کلسترول در اسپرم مي شود.
سطح کلسترول بالا باعث مي شود سطح خارجي اسپرم سفت و سخت، بنابراين سبب جلوگيري از نفوذ و لقاح تخم مي گردد که در نهايت عامل ناباروري خواهد بود. يکي از خواص گياه پياز کاهش فشار خون مي باشد و با مصرف اين گياه مي تواند فشار خود را در حالت نرمال حفظ کرد.
تاثير روي هورمونها
آقاياني که سطح تستسترون خونشان پايين باشد سبب کم کاري بيضه ها مي شود. و از طرفي بالا بودن سطح تستسترون سبب افزايش ميزان باروري مي گردد . پياز به عنوان يک فيتواستروژن سبب افزايش ميزان تستسترون در آقايان مي شود.
اثر روي تخمدانهاي PCO
در خانمهايي که تخمدانهاي پلي کيستيک دارند، استفاده از پياز سبب کاهش تغييرات پاتولوژيک ) کاهش هيپرپلازي( در بافت تخمداني آنها مي شود و عوارض ناشي از اين سندرم را در خانمها کاهش مي دهد.
منبع: niniban.comلینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب