پر بازدید ترین مطالب

پرنده شاه بوف بعد از درمان در دامن طبیعت خاش رهاسازی شد


جواد عرب مجاهد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یگان حفاظت محیط زیست خاش در انجام ماموریت های محوله و گشت زنی های خود در سطح منطقه و حوزه استحفاظی یک بهله جغد شاه بوف که دچار آسیب شده بود را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان منتقل و نسبت به درمان آن اقدام کردند.
وی افزود: به احتمال زیاد این پرنده بر اثر برخورد با خودروهای عبوری یا موانع طبیعی دچار آسیب شده بود.
وی ادامه داد: این پرنده تحت مراقبت محیط بانان قرار گرفت و پس از سپری کردن مراحل درمان و رسیدن به بهبودی کامل به دامان طبیعت بازگردانده شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست خاش بیان کرد: پرنده شاه بوف 66 تا 70 سانتی متر طول دارد از لحاظ جثه بزرگترین جغد خاورمیانه است.
عرب مجاهد گفت: گوشپرهای این جغد که بسیار بلند است در زمان استراحت به صورت آویخته در می آید و چشم های درشت و نارنجی و پاهای پوشیده از پرهای نخودی تیره دارد.
وی افزود: این جغد بیشتر مواقع به صورت قائم روی درخت می نشیند و تک زیست است.
وی ادامه داد: این پرنده معمولا اوایل صبح و هنگام غروب به شکار می رود و می تواند طعمه هایی بزرگ تا اندازه خرگوش را شکار کند.
وی ادامه داد: زیستگاه این پرنده در نواحی کوهستانی، مناطق صخره ای، سنگ های بیرون زده و استپ هاست و در لبه صخره ها و شکاف ها یا لانه های متروکه آشیانه می سازد.
رئیس حفاظت محیط زیست خاش افزود: متاسفانه در سال های اخیر جمعیت این پرنده به سبب تخریب زیستگاه هایش کاهش چشمگیری داشته است.
عرب تصریح کرد: شاه بوف مانند بیشتر جغدها شب گرد است و پرواز بی صدا، ماهرانه و شگفت انگیزی دارد، در ایران هشت نوع جغد زیست می کنند که شاه بوف بزرگترین آنها بحساب می آید.
وی تاکید کرد: با توجه به خشکسالی های حاکم بر سیستان و بلوچستان و پناه آوردن حیات وحش به حاشیه روستاها شهروندان نهایت همکاری را با محیط زیست داشته باشند تا از شکار غیر مجاز این پرنده توسط متخلفان جلوگیری شود.
وی اظهارداشت: این پرنده بر اساس طبقه بندی شورای عالی محیط زیست جزء گونه های حفاظت شده محسوب می شود و حضورش در مزارع و کشتزارها برای کنترل و جلوگیری از آسیب جوندگان به محصولات و دست رنج کشاورزان نقش تاثیرگذاری دارد.
وی گفت: جغد شاه بوف در کنترل جمعیت جوندگان مخربی از قبیل موش و سایر آفت ها در مزارع نقش مهمی دارد و از این پرنده زیبا می توان برای کاهش استفاده از سموم شیمیایی و افزایش کیفیت محصولات بهره برد.
به گزارش ایرنا خاش در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7310**3042 خبرنگار: محمدامین میربلوچزهی **انتشار دهنده: محدثه حیدری گرجی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedanلینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب