پر بازدید ترین مطالب

وقتي گوش هايتان خوب نمي شنود


وقتي گوش هايتان خوب نمي شنود

خبرگزاري آريا –
علائم بيماري, گوش و حلق و بيني
خانمي 27 ساله چند روزي است گوش درد شديدي دارد. علاوه بر اين احساس مي کند داخل مجراي گوشش آب جمع شده و با حرکت سر اين مايع در گوش به حرکت در مي آيد. کاهش توانايي شنيداري موجب نگراني بيمار شده و احتمال مي دهد عفونت گوش علت اصلي بروز اين نشانه ها باشد.
پزشک از تشخيص بيماري سخن مي گويد
با توجه به علائم و نشانه هايي که بيمار از آن صحبت مي کند، به نظر مي رسد اختلال در عملکرد شيپور استاش علت اصلي بروز نشانه هاي بيماري باشد. شيپور استاش مجرايي کوچک است که گوش مياني را به قسمت پشت بيني و بخش بالاي گلو مرتبط مي سازد.
معمولا فضاي گوش مياني در پشت پرده صماخ را هوا پر مي کند. شيپور استاش فشار هواي داخل گوش مياني را نسبت به فشار هواي خارج آن تعديل مي کند. چنانچه به هر علتي شيپور استاش مسدود شده و در عملکرد آن اختلال ايجاد شود، هوا به گوش مياني راه پيدا نمي کند. در اثر فشاري که به پرده گوش وارد مي شود، اعصاب پرده گوش تحت تاثير قرار مي گيرد که بارزترين علامت آن گوش درد شديد است. سرگيجه، وزوز گوش و احساس حرکت مايع در داخل گوش نيز از ديگر علائم بيماري است. ممکن است اين علائم تنها چند ساعت ادامه داشته باشد و گاهي نيز تا چند هفته باقي مي ماند.
طول درمان بيماري به عوامل مختلفي از جمله دماي هوا بستگي دارد. اگر هوا خيلي سرد نباشد، در مدت زمان کوتاهي بيماري بهبود يافته و شنوايي بيمار بهتر مي شود. افزايش ترشحات چسبناک داخل گوش مياني، آلرژي و انسداد شيپور استاش از عوامل زمينه ساز ابتلا به اين بيماري است. شيپور استاش در حالت عادي بسته است اما در اثر کشيدگي عضلات دهان هنگام خميازه يا بلع باز مي شود تا فشار هواي داخل گوش مياني را نسبت به فشار هواي بيرون تنظيم کند. در چنين شرايطي استفاده از راهکارهاي مناسب براي تسهيل فرآيند جريان هوا به داخل شيپور استاش از طريق بلع، جويدن يا خميازه کشيدن به شما کمک مي کند تا عوارض ناشي از ابتلا به بيماري تا حد زيادي کاهش پيدا کند.
اگر علائم بيماري شديد و بيش از چند هفته ادامه داشته باشد، بهتر است بيمار به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه کند. تجويز اسپري يا قطره ضد احتقان، قرص آنتي هيستامين و همچنين اسپري استروئيدي بهترين راهکار براي کاهش عوارض بيماري است. البته بايد توجه داشت گزينه ها و راهکارهاي درماني با توجه به علائم بيماري متفاوت است. اختلال در عملکرد شيپور استاش مي تواند زمينه ساز اوتيت مياني باشد که از شايع ترين بيماري هاي کودکي است و بهترين راه براي درمان آن تجويز آنتي بيوتيک است. بيش از 70 درصد کودکان زير سه سال اوتيت مياني را تجربه مي کنند که معمولا با مصرف يک دوره آنتي بيوتيک برطرف مي شود. در بزرگسالان نيز اگر علائم ناشي از اختلال در عملکرد شيپور استاش در مدت زمان چند هفته برطرف نشود، براي بيمار آنتي بيوتيک تجويز مي شود تا از عفونت احتمالي گوش مياني جلوگيري شود.
منبع:jamejamonline.ir
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب