پر بازدید ترین مطالب

ورود بانک مرکزي به مساله ارزهاي ديجيتالي به اقتصاد کشور کمک مي‌کند


ورود بانک مرکزي به مساله ارزهاي ديجيتالي به اقتصاد کشور کمک مي‌کند

خبرگزاري آريا – هر از گاهي بانک مرکزي بيانيه‌اي در مورد بيت‌کوين مي‌دهد که در آن به ريسک‌پذير بودن ارزهاي ديجيتال و همچنين عدم تاييد و يا رد آن توسط اين بانک اشاره مي‌شود. چنين صحبتي امروز هم از طرف مسئولان اين سازمان دوباره مطرح شده و به‌نظر مي‌رسد که محتاطانه برخورد کردن با اين موضوع جديد در سياست بانک مرکزي ادامه دارد. اما سوال اصلي اينجاست که آيا اصولا بانک مرکزي بهتر است به موضوع ارزهاي ديجيتالي وارد بشود يا نشود؟
«جلال حسين خاني» مدير عامل شرکت تنديس پردازش هزاره سوم که از فعالان اين عرصه به شمار مي‌رود حضور بانک مرکزي را به علت سياست‌گذاري ارزي و پولي کشوري که بر عهده دارد در اين باره ضروري مي‌داند و معتقد است که بايد در اين زمينه قوانيني از سوي اين سازمان طراحي و پيشنهاد شود. به گفته او بانک مرکزي‌ مي‌تواند به کمک ارزهاي رمزپايه راه و روش داد و ستد در کشور را تغيير داده و خروج نقدينگي از بانک‌ها و بورس را کاهش دهد. او در گفتگو با ديجياتو مي‌گويد:
«در حال حاضر جوان هايي که در اين مورد دانش دارند پول‌هاي خود را از بانک‌ها خارج مي‌کنند و ارزها را خريداري کرده و در سايت‌هاي خارجي نگهداري مي‌کنند که اکثر آنها پس از افزايش سرمايه گذاري ايراني‌ها در ارزهاي ديجيتال، سايت را به بهانه تحريم‌ها روي ايرانيان مي بندند. مثل سايت بيترکس که ماه‌هاست چندين ميليون دلار پول ايرانياني که ارزهاي رمز پايه را خريداري کرده اند را بلوکه کرده و هيچ پولي را به آنها برگشت نمي‌دهد.»

حسين خاني اعتقاد دارد که اظهارات کنوني بانک مرکزي نسنجيده و ناآگاهانه مطرح مي‌شود و از دانش و اين اظهارات ناقص ريشه در آگاهي کم مسئولان ما دارد. وي باور دارد که روند فراگير شدن ارزهاي رمزپايه يا ديجيتالي در دنيا در حال گسترش است و ايران هم بايد به اين سمت پيشروي کند و شايعات پيرامون حبابي بودن نرخ اين نوع ارز و غربي بودن آن و… را سرلوحه سياست کلان کشور قرار ندهد:
«برخي از بازاريان طلاي تهران هم‌اکنون بيت‌کوين را قبول مي‌کنند و يا صرافي‌ها به خريد و فروش اين نوع ارز دست مي‌زنند. بانک مرکزي به جاي اظهارات غير علمي بايد سيستم را بسنجد و کاربري هاي آن را بررسي کند و به صرف اينکه شخصي خارجي اين سيستم را به وجود اورده نمي‌توان آن را بد دانست. ژاپن 60 درصد تراکنش ها را با بيت کوين و ارزهاي رمز پايه انجام مي‌دهد. چرا ما از آن استفاده نکنيم و تحريم ها را دور نزنيم و به راحتي کالاهاي مورد نياز را وارد نکنيم؟ ضمن اينکه مبادلات ارزي را نمي‌توان منتسب به شخص خاصي دانست چون ديده نمي‌شود.»

حسين خاني باور دارد پروسه جابجايي پول براي واردات اجناس حدود يک ماه زمان ميبرد درصورتيکه ارز ديجيتالي به صورت يک رمز داخل کيف پول الکترونيکي شماست و مي‌توانيد به فروشنده خارجي ارز را منتقل کنيد. او اين کيف براي نگهداري ارزهاي رمزپايه و توکن‌هاي خريداري شده توسط کاربران مي‌داند و تاکيد مي‌کند که امروزه ساخت يک کيف پول الکترونيکي بومي از ضروريات اين بازار است. وي به ديجياتو مي‌گويد:
«جلوگيري از ورود و استفاده نکردن از ارزهاي رمزگذاري شده در کشور اشتباه است. ما اگر بخواهيم جنس وارد کشور کنيم بايد ارز از مملکت خارج کنيم اما با ارزهاي رمزگذاري شده نيازي به خارج کردن ارز از کشور نداريم. براي کشور ما ماينينگ سود دارد و ميتوان با آن تحريم ها را دور زد ولي خريد ارز رمزگذاري شده حتي با قيمت کمتر بي فايده است چون اطلاعات خريدار ثبت ميشود.»

به گفته کارشناسان، بانک مرکزي بايد دستورالعمل‌هاي درست و نه محدودکننده‌اي براي ارز ديجيتال وضع کند تا افراد با آن بيشتر آشنا شده و بتوانند به راحتي و با اطمينان خاطر در آن فعاليت کنند. برخي از صاحب‌نظران بلاک چين را بزرگترين اختراع بشر در چندين سال اخير مي‌دانند و باور دارند که در آينده‌اي نه چندان دور، ارزهاي رمزگذاري شده به عنوان ارز بين المللي پذيرفته خواهند شد و مبادلات با آن انجام خواهد شد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب