پر بازدید ترین مطالب

واکنش سازمان غذاودارو به اظهارات رئيس انجمن روماتولوژي / داروي "تري‌پاراتايد" حياتي نيست


واکنش سازمان غذاودارو به اظهارات رئيس انجمن روماتولوژي / داروي "تري‌پاراتايد" حياتي نيست

خبرگزاري آريا – اخيرا اختلاف بين انجمن روماتولوژي با سازمان غذا و دارو در خصوص حذف داروي “تري‌پاراتايد” از پوشش بيمه ، رسانه اي شده است. صحبت هاي رئيس انجمن روماتولوژي در مقايسه با توضيحات رئيس سازمان غذا و دارو در اين خصوص بسيار متفاوت است چرا که انجمن بر حياتي بودن دارو براي بيماران اصرار دارد و اما سازمان غذا و دارو تاکيد دارد داروهايي مشابه با اثربخشي همانند “تري‌پاراتايد” در کشور موجود است.
دکتر کيانوش جهانپور سخنگوي سازمان غذا و دارو در گفت و گو با جام جم آنلاين بيان کرد:سازمان غذا و دارو با توضيحاتي که رئيس انجمن روماتولوژي ايران در رابطه با هزينه-اثر بخش و حياتي بودن داروي “تري‌پاراتايد” ارائه داد، در مقايسه با هزينه-اثربخشي که توسط گروه هاي اقتصاد دارويي يکي از دانشگاه ها با همکاري انجمن روماتولوژي براي شرکت سازنده تدوين شده ، تناسبي پيدا نکرد.
وي در ادامه افزود: مطلبي که رئيس سازمان غذا و دارو در خصوص داروي “تري‌پاراتايد” بيماران پوکي استخوان مطرح کرد، موضع سازمان غذا و دارو است. سازمان غذا و دارو بعد از بررسي دقيق مطالعه هزينه-اثربخشي که شرکت سازنده ارائه کرده و با توجه به نتايج همان مطالعه داروي مذکور براي ايران در سطح هزينه فعلي، هزينه-اثربخش ندارد. اين موضوع کاملا علمي‌ست و مبتني بر رويکرد هزينه-اثربخشي در حوزه مديريت و علم اقتصاد دارو و سلامت هست. لذا لازم به ذکر است گفته شود اين موضوع اين طور نيست که در ابتدا تنها توسط سازمان غذا و دارو انجام شده باشد.
جهانپور متذکر شد: گزارش مطالعه هزينه-اثر بخشي را شرکت سازنده ارائه مي دهد. هزينه-اثربخشي براي داروي “تري‌پاراتايد” و امثال آن با توجه با اطلاعاتي که خودشان ارائه کردند اين دارو در سطح هزينه فعلي، هزينه-اثربخشي ندارد.
به گفته وي، اصرار اين موضوع و اطلاق واژه “حياتي” براي اين دارويي که بر سر هزينه-اثربخشي آن حداقل اختلاف است واقعا جاي تعجب دارد و سوالي که در اينجا براي ما بوجود آمده اين است که چگونه در ايران طبق مدارک ارائه شده توسط شرکت سازنده دارو مبني بر اين موضوع که سطح هزينه-اثربخشي آن 2 جي دي پي(2 برابرهزينه سرانه) است، مي تواند اثربخش باشد؟
به گفته جهان پور، واژه حياتي بودن داروي “تري‌پاراتايد” براي بيماران پوکي استخوان درست نيست. هچنين اين دارو از نظر هزينه‌ اثربخشي تفاوتي با داروهاي مشابه اش ندارد و به همين دليل از پوشش بيمه‌اي خارج شده است.
سخنگوي سازمان غذا و دارو اظهار داشت: سازمان غذا و دارو هيچ دخالتي در حوزه بيمه بودن يا نبودن داروها ندارد، آنچه که اين سازمان در کميته اقتصاد دارو بررسي مي کند، هزينه-اثربخشي هر دارو توسط مدارک ارائه شده شرکت هاي سازنده است، به هرحال اين دارو(تري‌پاراتايد) براي هزينه فعلي براي نظام سلامت کشور هزينه-اثربخش نيست.
جهانپور تاکيد کرد: امروز موضع سازمان غذا و دارو براي حفظ منابع عمومي و منافع ملي و تخصيص منابع کشور است. اگر دارويي هزينه-اثربخشي پايين داشته باشد و بخصوص در حوزه داروهايي که به نوعي موازي هستند به عبارتي براي درمان داروهاي مشابه ديگري با اثر گذاري همانند آن نيز موجود باشد، قطعا آن ها از نظر سازمان غذا و دارو هزينه-اثربخش نبودنشان در نظام سلامت اعلام خواهد شد.
وي گفت: مطالعه اوليه هزينه-اثربخشي شرکت هاي سازنده و يا وارد کننده به سازمان غذا و دارو اعلام مي کنند و ما تنها آن را نقد و بررسي کرده و نتيجه نهايي را ملاک قضاوت قرار مي دهيم. در رابطه با همين دارو نيز نتيجه فراتر از هزينه-اثربخشي فعلي در کشور است.
به گفته سخنگوي سازمان غذا و دارو، هرگز اينگونه نيست که ملاک هزينه-اثربخشي دارو تنها براي کشور هاي فقير باشد.
جهانپور در رابطه با بيماراني که از اين دارو استفاده مي کردند، گفت: با توجه به اين که داروهاي مشابه با اثربخشي نزديک به اين دارو در کشور موجود است، با مشورت پزشک مربوطه داروي ديگري را جايگزين کنند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب