پر بازدید ترین مطالب

هنردرماني، استفاده از مصالح هنري براي ابراز و بازتاب شخص است


هنردرماني، استفاده از مصالح هنري براي ابراز و بازتاب شخص است

خبرگزاري آريا –
هنر درماني
هنر درماني شيوه‌اي از روان درماني است
کارشناس ارتباط درماني گفت: هنر درماني شيوه‌اي از روان درماني است که امکان ابراز هيجانات و معالجه از طريق غير کلامي را فراهم مي‌آورد.
حصاري کارشناس ارتباط درماني در گفتگويي؛ در رابطه با درمان بيماران صعب العلاج اظهار کرد: تلاش براي رفع نياز مراجعان و کمک براي افزايش سطح توانمندي‌هاي آنان با استفاده از روش‌هاي مختلف، ضرورتي انکارناپذير در جامعه است.
وي افزود: هنر درماني و آموزش نقاشي به بيماران صعب العلاج و تلاش براي درمان، ايجاد روحيه و توانمندي در آن‌ها که اغلب از سوي جامعه ناديده گرفته مي‌شود، اقدام در خور ستايشي است که حاصل آن در قالب کارگاه آموزشي هنر درماني در حال انجام است.
کارشناس ارتباط درماني تصريح کرد: بسياري از بيماران حاضر در اين کارگاه معتقد هستند، اين کارگاه با استفاده از شيوه‌اي خاص توانسته تحول عظيمي در فرآيند درمان و ايجاد روحيه، شادي و اعتماد به نفس در آن‌ها کمک کند.
وي درباره مفهوم هنردرماني گفت: آرت تراپي يا هنر درماني استفاده از مصالح هنري براي ابراز و بازتاب شخص است. فرد بيمار وقتي با هيجانات و احساسات و انرژي منفي رو در رو است، مي‌تواند با استفاده از مصالح هنري، کشيدن خطوط، تصوير سازي و غيره تمامي موضوعات منفي را در درون خود خنثي کند. در اصل ترکيب رنگ ها، ترکيب عناصر تصويري؛ به فرد توان حل مشکلات را مي‌دهد؛ بنابراين انجام فعاليت‌هاي خلاقانه با استفاده از مواد و روش‌هاي هنري و توان بخشيدن به مراجعان براي تاثيرگذاري بر روند تغيير و رشد فردي در يک محيط امن و راحت را هنر درماني مي‌گويند.
حصاري تصريح کرد: هدف از هنر درمانگرايانه رشد هويت، شخصيت، و برانگيختن احساس موفقيت از طريق ابزار‌هاي ابتکاري خود محور است. جوهره‌ هنر درماني ميان هنر و درمان ايجاد مي‌شود و در اصل هنر درمانگر نقش حمايت گر را ايفا مي‌کند.
وي درباره چگونگي استفاده از روش هنردرماني براي بهبود بيماران صعب العلاج گفت: بيماري در فرد باعث به وجود آمدن سدي از ناباوري و عدم اعتماد به نفس شخص به خودش مي‌شود. اکثرا بيماران انرژي خود را سرکوب مي‌کنند. هنر مغز انسان را به فعاليت‌هاي مثبت و اثر بخش سوق مي‌دهد. هنردرمانگر در فرآيند هنردرماني به شخص کمک مي‌کند تفکري فعال و پويا را به صورت خود محور به ايده‌اي نو و انگيزه تبديل کند.
حصاري تصريح کرد: در اين روش فرد با ايده خلاق و فعال براي مواجه شدن با مشکلات و اختلالات فردي رو به رو است و مصالح هنري ابزاري براي شکستن سد بزرگ ناباوري است. اين فرآيند باعث عملکرد مثبت بيماران مي‌شود و بيمار اعتماد به نفس از دست رفته را دوباره به وجودش در طي فرآيندي خود محور باز مي گرداند.
کارشناس ارتباط درماني در پاسخ به اين سوال که آيا هنر درماني فقط جنبه درماني دارد يا براي افزايش خلاقيت و توانايي در افراد جامعه از جمله کودکان نيز ميشه استفاده کرد؟، گفت: هنردرماني امري است همگاني و تمامي افراد جامعه مي‌توانند از مزاياي آن بهره‌مند شوند؛ که موجب انرژي مثبت و غلبه بر مشکلات مي‌شود. در جامعه‌اي پر استرس و پر اضطراب هنردرماني امري واجب است. هنردرمانگر در فرآيند هنر درماني کاري به زيباشناسي اثر و يا ارزيابي آن ندارد. هدف توانايي بخشيدن به بيمار، تغيير و رشد هويت شخص با استفاده از مصالح هنري است. انسان با درک هنر مي‌تواند آگاهي خود را نسبت به خود و ديگران بالا ببرد. با استرس و مسائل آسيب زا راحت‌تر کنار بيايد. توانايي شناختي خود را بالاتر ببرد و از لذت خلق هنر سرمست شود و در اصل هنر درماني باعث بالا بردن کيفيت زندگي مي‌شود.
حصاري افزود: هنر درماني شيوه‌اي از روان درماني است که امکان ابراز هيجانات و معالجه از طريق غير کلامي را فراهم مي‌آورد. اين تجربه حس خوبي از درمان را در بيماران القا کرده است. کشيدن تصاوير توسط شخص در اصل به اشتراک گذاشتن احساسات و شکل بخشيدن به احساسات سرکوب شده است.
کارشناس ارتباط درماني افزود: در فرآيند تصويرسازي فرد در اصل از کشيدن تصاوير و رنگ آميزي به عنوان ابزاري جايگزين براي شرح احساسات و بيان آن استفاده مي‌کند. هنردرماني با اين اوصاف مي‌تواند به رشد عاطفي، عزت نفس و يکپارچگي رواني و اجتماعي کمک کند. کمک کردن به رشد هويت اشخاص حس خوبي را در انسان منتقل مي‌کند. نه تنها بيماران متوجه اثرات مثبت هنردرماني در زندگيشان هستند بلکه نزديکان آن‌ها نيز اين حس را در آن‌ها‌ متوجه مي‌شوند و خواهان ادامه فعاليت آن‌ها در اين زمينه هستند.
حصاري گفت: اين امر به تدريج شخص را به مرحله‌اي از توانمندي و ورود به دنيايي مي‌کند که قبلا دور آن حصار کشيده شده بود. در اصل ما باعث حس توانمندي در شخص مي‌شويم و همين حس انگيزه‌اي براي ورود به دنياي پر ايده و هدف دار مي‌شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب