همه چیز درباره سینوزیتمفیدستان:

به گزارش جام جم آنلاین، محمدرضا بلورساز در گفت‌وگو با ایسنا درباره انواع سینوزیت، علائم و عوارض آن گفت: سینوس‌ها فضاها و حفره‌هایی در داخل صورت هستند که باعث تبادل هوا و تخلیه ترشحات و… می‌شوند بنابراین سینوس‌ها برای سلامتی انسان بسیار مفیدند. انسان‌ها دو سینوس در پیشانی، دو سینوس در فک، دو سینوس پشت سر و چهار سینوس با عنوان اِتموئید دارند.

وی افزود: به طور کلی سینوس‌ها ترشحاتی را که در این مناطق جمع می‌شود، تخلیه کرده و از طریق بینی دفع می‌کنند. حال به هر علتی اگر این ترشحات در داخل سینوس‌ها بمانند، به تدریج التهاب ایجاد کرده و متعاقب آن عفونت ایجاد می‌شود. علت ماندن این ترشحات در سینوس‌ها متفاوت است و عللی چون آلودگی هوا، بیماری‌های مزمن مانند آلرژی، نقص ایمنی، بیماری‌های خونی و عفونی و … از جمله عوامل فاکتورهای مستعدکننده‌ برای ایجاد سینوس‌ها هستند.

بلورساز مهم‌ترین عامل بروز سینوزیت را سرماخوردگی عنوان و اظهار کرد: در هر سرماخوردگی التهاب از درون بینی شروع می‌شود و سپس سینوس‌ها و گلو را درگیر می‌کند. حال اگر این سرماخوردگی طی سه تا چهار روز رفع نشود، ترشحات در داخل سینوس‌ها باقی می‌مانند و فرد دچار سینوزیت می‌شود. عامل سینوزیت ممکن است ویروس‌ها، باکتری‌ها یا قارچ‌ها باشند.

رییس انجمن عفونی اطفال با بیان اینکه شایع‌ترین عامل سینوزیت ویروس‌ها و سپس برخی باکتری‌ها هستند، گفت: در عین حال قارچ‌ها در افرادی منجر به بروز سینوزیت می‌شوند که زمینه ضعف ایمنی یا نقص سیستم ایمنی را داشته باشند. یعنی سینوزیت قارچی در یک فرد عادی دیده نمی‌شود.

بلورساز، علائم سینوزیت در شیرخوران و کودکان با بالغین را متفاوت دانست و افزود: سینوزیت در فرد بالغ همراه با سردرد، تب‌ولرز، ترشح بینی، گرفتگی بینی، حالت خستگی و بی‌اشتهایی است. اما در کودکان یا شیرخواره‌ها این بیماری با گرفتگی بینی، ترشحات بینی، سرفه، تب، لرز و بی‌اشتهایی توام می‌شود و مجموعه اینها نشان‌دهنده سینوزیت است. در عین حال باید توجه کرد که غالب این افراد زمینه آلرژی دارند.

وی، یکی دیگر از راه‌های تشخیص سینوزیت را به صورت آزمایشگاهی دانست و ادامه داد: بهترین راه تشخیص این بیماری گرفتن رادیوگرافی و در صورت نیاز سی‌تی‌اسکن است.

رییس انجمن عفونی اطفال همچنین گفت: یک نوع سینوزیت بسیار خطرناک به نام اِتموییدیت داریم که با التهاب و تورم شدید یک چشم، تب، لرز همراه بوده و عضلات چشم را درگیر می‌کند. این بیماری بسیار خطرناک است و سریعا باید با دیدن علائم آن به پزشک مراجعه کنید.

بلورساز افزود: باید توجه کرد که اگر سینوزیت درمان نشود، خطر بروز مننژیت، عفونت داخلی، گوش درد و…وجود دارد. بنابراین برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کرده و درمان آنتی‌بیوتیکی را در طول ۱۰ روز تا دو هفته داشته باشند.

به گفته وی، نوعی سینوزیت مزمن هم داریم. یعنی اگر سینوزیت درمان نشود، مزمن شده و بیمار دچار سردردهای مزمن، گرفتگی بینی، عدم احساس بو، گلودرد، تب گه‌گاهی، رنگ‌پریدگی، ضعف و بی‌حالی، حالت افسردگی و… می‌شود. یک نوع سینوزیت هم با عنوان سینوزیت عودکننده داریم که بیمار سینوزیتش بعد از مدتی عود می‌کند. در عین حال توصیه می‌کنیم افراد به محض دیدن علائم سینوزیت، حتما به پزشک مراجعه کنند؛ بالغین به پزشک داخلی و کودکان نیز به پزشک اطفال مراجعه کنند تا تحت درمان قرار گیرند. همچنین باید بدانیم که همه انواع سینوزیت درمان دارند.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

همه چیز درباره لیمو ترش و خواص بی نظیر آنهمه چیز درباره لیمو ترش و خواص بی نظیر آنهمه چیز درباره گلپر، خواص گلپر، گلپر، خواص دارویی …دانستنی هایی درباره گلپر هر یک از ما حداقل یک بار انار یا باقلا را با گلپر خورده‌ایم پروستات چیست، درمان پروستات،همه چیز درباره …درمان پروستات با داروی گیاهیدرمان پروستات بزرگدرمان پروستاتدرمان پروستاتیت مزمن جراحی زیبایی بینی و هر آنچه باید درباره جراحی …هر آنچه باید درباره جراحی زیبایی بینی بدانیم صورت در معرض دید ترین قسمت بدن ماست و درمان سینوزیت را عقب درمان سینوزیت وقتی هدف از درمان باز کردن راه ارتباطی بین سینوس و حفره بینی است مطالب زیبا پندآموز و جالب متنوع و برچيده از …مطالب زیبا پندآموز و جالب متنوع و برچيده از اينترنت همه چيز از همه جا مطالب منتخب سینوزیت ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزادسینوزیتکاوک‌آماس یا سینوزیت آماس حاد یا مزمن لایهٔ مخاطی در یک یا چند حفره اطراف بینی طب سنتی ، آرایشی و زیبایی ، خانه و خانواده ، مسایل …پارسی طب مجله سلامتی جسم و روح و درمان بیماریها با ارائه رژیم غذایی مناسب و گیاهان همه چیز در مورد خواص سیاه دانه برای لاغری و ریزش مو …مواد غذایی و تغذیهسیاه دانهسیاه دانه چیستسیاه دانه و لاغریسیاه دانه و عسلسیاه دانه و عسل برای عسل برای درمان سینوزیت مزمنپژوهشگران کانادایی اعلام کردند، عسل ممکن است به تسکین مبتلایان به سینوزیت مزمن کمک کند همه چیز درباره لیمو ترش و خواص بی نظیر آن همه چیز درباره لیمو ترش و خواص بی نظیر آن همه چیز درباره گلپر، خواص گلپر، گلپر، خواص دارویی گلپر، فواید دانستنی هایی درباره گلپر هر یک از ما حداقل یک بار انار یا باقلا را با گلپر خورده‌ایم و بو و پروستات چیست، درمان پروستات،همه چیز درباره پروستات آکا درمان پروستات با داروی گیاهیدرمان پروستات بزرگدرمان پروستاتدرمان پروستاتیت مزمندرمان جراحی زیبایی بینی و هر آنچه باید درباره جراحی زیبایی بینی بدانیم هر آنچه باید درباره جراحی زیبایی بینی بدانیم صورت در معرض دید ترین قسمت بدن ماست و بینی در سینوزیت ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد سینوزیت کاوک‌آماس یا سینوزیت آماس حاد یا مزمن لایهٔ مخاطی در یک یا چند حفره اطراف بینی است درمان سینوزیت را عقب درمان سینوزیت وقتی هدف از درمان باز کردن راه ارتباطی بین سینوس و حفره بینی است، استفاده از مطالب زیبا پندآموز و جالب متنوع و برچيده از اينترنت مطالب زیبا پندآموز و جالب متنوع و برچيده از اينترنت همه چيز از همه جا مطالب منتخب از طب سنتی ، آرایشی و زیبایی ، خانه و خانواده ، مسایل زناشویی پارسی طب مجله سلامتی جسم و روح و درمان بیماریها با ارائه رژیم غذایی مناسب و گیاهان دارویی همه چیز در مورد خواص سیاه دانه برای لاغری و ریزش مو و بارداری مواد غذایی و تغذیه سیاه دانهسیاه دانه چیستسیاه دانه و لاغریسیاه دانه و عسلسیاه دانه و عسل برای بارداریسیاه عسل برای درمان سینوزیت مزمن پژوهشگران کانادایی اعلام کردند، عسل ممکن است به تسکین مبتلایان به سینوزیت مزمن کمک کند همه چيز درباره ي زنان لخت همه چيز درباره مسايل زناشويي همه چيز درباره دوجنسي هاي كون گنده همه چيز درباره سك همه چيز درباره شيطان پرستان همه چيز درباره قوانين پناهندگي همه چيز درباره كوس همه چيز درباره كشور ارمنستان

برچسب ها

اندکی تفکر …

پیش از آنکه بالارفتن از نردبان موفقیت را آغاز کنید، مطمئن شوید که نردبان را به ساختمان مناسب تکیه داده اید.
استفان کاوی

پر بازدیدترین مطالب