پر بازدید ترین مطالب

همه چيز درباره بيماري شيستوزميازيس يا تب حلزون


همه چيز درباره بيماري شيستوزميازيس يا تب حلزون

خبرگزاري آريا –
عفونت شيستوزوميازيس, شايع‌ترين بيماري‌ انگلي
عامل بيماري شيستوزوميازيس، انگلي بنام شيستوزوما از خانواده ترماتودها مي‌باشد
شيستوزوميازيس (Schistosomiasis) يا تب حلزون
شيستوزوميازيس يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاي انگلي در جهان است عامل بيماري، انگلي بنام شيستوزوما مي باشد که نوعي كرم پهن است كه در آب‌هاي شيرين داراي حلزون زندگي مي‌كند و 5 گونه دارد که در ايران تنها نوع ادراري يا هماتوبيوم آن بيماري ايجاد مي کند.
يک بيماري شغلي در روستاها مي‌باشد و در افرادي که به علت شغل (کشاورزي، ماهيگيري، شاليکاري) يا بدليل نبود آب بهداشتي، براي شستشو و حمام از آب غير سالم استفاده مي‌کنندديده مي‌شود. عامل بيماري، انگلي بنام شيستوزوما از خانواده ترماتودها مي‌باشد.
هرچند ميزان مرگ‌ومير اين بيماري اندک است ولي به عنوان يک بيماري مزمن به خصوص در کودکان مي‌تواند آسيب‌هاي مختلفي را ايجاد کند.
اهميت بيماري شيستوزميازيس
207 ميليون نفر را در 76 كشور جهان و عمدتاً در كشورهاي در حال توسعه در آسيا، آفريقا، آمريكاي جنوبي و مرکزي و خاورميانه مبتلا كرده است. 800 ميليون نفر نيز در معرض خطر ابتلابه اين بيماري هستند
عفونت شيستوزوميازيس, شايع‌ترين بيماري‌ انگلي
علت بيماري شيستوزوميازيس
انواع شيستوزوميازيس:
1. شيستوزوما هماتوبيوم
مختص انسان است. يعني ميزبان اصلي و نهايي آن انسان است اما ميزبان واسط آن حلزون آبزي بالينوس است. اين کرم در ايران در خوزستان اندميک بود.
در داخل رگ هاي خوني کبد بالغ مي شود و کرم هاي ماده از راه جريان خون وارد رگ هاي خوني مجاري ادراري مي شود و کيسه ادرار و حتي در رگ ها و مويرگ هاي انتهايي مجاري ادرار مستقر مي شود. پس اين کرم ها در انسان شيستوزوميازيس ادراري را در انسان ايجاد مي کنند. و از راه ادرار دفع مي شوند.
2. شيستوزوما مانسوني
ميزبان اصلي آنها انسان و برخي جوندگان و پستانداران است اما ميزبان واسط آنها حلزون آبزي بيوم فالاريا مي باشد. کرم هاي ماده و نر در رگ هاي خوني سياهرگي کبدي بالغ مي شوند. بعد از اينکه جفت گيري کردند، کرم هاي ماده در رگ هاي خوني کبد تخم گذاري مي کنند اما برخي يا اکثريت آنها در رگ هاي مزانتريک روده مستقر مي شوند و در انجا تخم گذاري مي کنند. کرم ها از راه مدفوع دفع مي شوند.
3. شيستوزوما ژاپونيکوم
اين کرم طيف وسيعي از پستانداران و جوندگان و انسان را آلوده مي کند به همين دليل به آن شيستوزوما زئونوس مي گويند. ميزبان واسط آن حلزون آبزي اونکوملانيا است. اين کرم در سياهرگ هاي کبدي بالغ مي شوند بعد جفت گيري کرم ماده در داخل رگ هاي مزانتريک روده باريک و گاهي در رگ هاي مزانتريک روده بزرگ هم مستقر و تخم گذاري مي کنند.
4. شيستوزوما مکونوگي و اينتر کالاتوم
ميزبان اصلي آنها انسان است و ميزبان واسط آنها حلزون آبزي بالينوس مي باشد. اين کرم ها در رگ هاي خوني مزانتريک زندگي مي کنند . اينها در کبد بالغ مي شوند اما کرم ماده در رگ هاي مزانتريک تخم گذاري مي کنند و به همين دليل تخم ها در مدفوع يافت مي شود. اين تخم ها در مدفوع يافت مي شود.
راه هاي انتقال بيماري شيستوزوميازيس
معمولاً اواخر بهار و اوايل تابستان صورت مي گيرد که علت آن نيز وفور حلزون ميزبان واسط است که در اين فصل حداكثر وفور را دارد وقتي افراد آلوده ادرار خود را در کنار آب دفع مي کنند، تخم وارد آب مي شود.
براي ادامه رشد و رسيدن به مرحله آلوده کنندگي انگل به حلزونهاي آب شيرين نياز دارد که در نهايت افرادي که وارد آب مي شوند را آلوده مي کنندکودکان 10 تا 15 سال بدليل تماس با آب آلوده در هنگام بازي و شنا و پايين بودن سطح مقاومت، بيشتر از همه آلوده مي شوند.
عفونت شيستوزوميازيس, شايع‌ترين بيماري‌ انگلي
در صورتي که شيستوزوميازيس درمان نشود ممكن است در نهايت منجر به سرطان مثانه گردد
علائم شيستوزوميازيس
مرحله اول:
در محل ورود لارو به بدن (اغلب پوست پا) خارش، سوزش و تاول ايجاد مي‌گردد. که اکثراً بسيار خفيف است که به آن عارضه خارش شناگران مي‌گويند.
دومين مرحله:
انگل از طريق جريان خون وارد ريه مي‌شود. لذا در مرحله دوم (6 تا 8 هفته بعد از مرحلة اول) بيشتر علائم ريوي هستند که به صورت تنگي نفس، سرفه خشک، تب نامنظم، خستگي و درد عضلاني است.
سومين مرحله استقرار:
کرم در محل اصلي خود (عروق مثانه) مستقر و از خون ميزبان تغذيه و دفع مواد سمي دفع مي‌کند. اين مرحله معمولاً 3 تا 6 ماه پس از دفع تخم انگل با ادرار شروع مي‌شود.
مهم‌ترين علامت در اين موقع درد در هنگام دفع ادرار و وجود خون در قطرات آخر ادرار است. از عوارض ناشايع اين بيماري سرطان مثانه مي‌باشد.
عفونت شيستوزوميازيس, شايع‌ترين بيماري‌ انگلي
شايع‌ترين بيماري‌ انگلي
علت شيستوزوميازيس :
• عامل اين بيماري شيستوزوماها هستند. لاروها اين ها از راه پوست انسان را آلوده مي کنند. کرم هايي هستند که وارد جريان خون شده و در گردش خون زندگي مي کنند. معمولا داخل سياهرگ ها هستند ولي گاها در سرخرگ ها هم ديده مي شوند.
• شيستوزوماها جز بيماري هاي منتقله از راه آب هستند. برخي از آنها زئونوس هستند يعني هم انسان هم حيوان را آلوده مي کنند. برخي هم اختصاصا انسان را آلوده مي کنند.
• شيستوزوماها در جاهايي که گرمسير هستند و در مکان هاي پر آب و جاهايي که سدهاي توسعه يافته و آب هاي راکد دارند ديده مي شود.
عوارض بيماري شيستوزوميازيس
در صورتي که اين بيماري درمان نشود ممكن است در نهايت منجر به سرطان مثانه گردد. در صورت مشاهده علائم بيماري شيستوزوما بايد هر چه سريعتر به نزديکترين خانه بهداشت يا مرکز بهداشتي درماني مراجعه و نسبت به بررسي موضوع و انجام آزمايش مربوطه که يک آزمايش ساده ادرار است اقدام نمايد.
عفونت شيستوزوميازيس, شايع‌ترين بيماري‌ انگلي
شيستوزوماها جزء بيماري هاي منتقله از راه آب هستند
پيشگيري از بيماري شيستوزوميازيس
با توجه به وجود بيماري در عراق و تردد اتباع عراقي به ايران جهت زيارت و بعضا درمان بيماريهاي خويش همچنين تردد زوار ايراني به عتبات عاليات، براي حفاظت فردي از اين عفونت اساسا بايد از تماس با آب آلوده اجتناب کرد. براي اين کار بايد يکسري اقدامات زير را مدنظر قرار داد:
ο تهيه آب سالم جهت آشاميدن، استحمام و شستن لباسها
ο عدم استفاده از آب هاي آلوده جهت استحمام و شستشو
ο اجتناب از اجابت مزاج در درون يا نزديکي آبهاي سطحي جهت کم شدن احتمال آلودگي حلزونها
ο استفاده از توالتهاي بهداشتي جهت اجابت مزاج
ο درمان بيماران براي قطع زنجيره انتقال
ο جلوگيري از بازي و شناي کودکان در کانالهاي آبياري که احتمال آلودگي وجود دارد.
ο ايجاد شبکه مناسب فاضلاب انسان و مبارزه با حلزونهاي ناقل بيماري
گردآوري: بخش سلامت بيتوته
منابع:iec.behdasht.gov.ir
microbiology2012.blogfa.comلینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب