پر بازدید ترین مطالب

هر آنچه بايد در مورد انتقال صدا از طريق درگاه USB-C بدانيد


هر آنچه بايد در مورد انتقال صدا از طريق درگاه USB-C بدانيد

خبرگزاري آريا – روند کنوني دنياي تکنولوژي نشان مي دهد که به احتمال زياد، موبايل بعدي شما از درگاه USB-C براي انتقال صدا استفاده مي کند، حتي اگر هنوز به جک استاندارد هدفون هم مجهز باشد. بنابراين طبق سياست کلي شرکت هاي سازنده، مي توان نتيجه گرفت که هدفون هاي USB-C هم به تدريج بازار را اشغال خواهند کرد.
ابهام زيادي در مورد استفاده از درگاه USB-C براي انتقال صدا وجود دارد و اينکه تفاوتش با تکنولوژي کنوني، يعني درگاه 3.5 ميليمتري که سالهاست مورد استفاده قرار مي گيرد، چيست. در اين مطلب مي خواهيم به توضيح اين فناوري جديد بپردازيم.
درگاه جديد، قطعات يکسان
پخش هرگونه صدايي روي موبايل به چند قطعه خاص نياز دارد، و تبديل جک 3.5 ميليمتري به USB-C هم تغييري در اين وضعيت ايجاد نخواهد کرد. البته محل قرار گرفتن اين قطعات احتمالاً دستخوش تغيير خواهد شد.
اين قطعات شامل مبدل ديجيتال به آنالوگ (DAC)، تقويت کننده (امپيليفاير) و خود بلندگو است که فايل را به صدا تبديل مي کنند. بلندگوها با جابجا شدن، امواج متراکمي را در هوا ايجاد مي کنند که توسط پرده گوش ما احساس مي شود. قطعات الکترومغناطيسي نقش اصلي را در جابجايي صفحه بلندگو دارند. ارتعاشات هوا به نوعي سيگنال آنالوگ وابسته هستند که تغيير آن، صداهاي مختلف را ايجاد مي کند. در واقع اگر به شکل موجي صدا نگاه کنيد و همزمان صدا را هم بشنويد، به خوبي مي توانيد ارتباط بين اين دو را درک کنيد.
فايل هاي روي موبايل يا آنهايي که از طريق سرويس هاي آنلاين پخش مي شوند، ديجيتالي هستند، بدين معنا که از ترکيب بيت هاي صفر و يک (باينري) تشکيل شده اند تا کامپيوتر بتواند آنها را بخواند و کاربردشان را درک کند. فايل هاي ديجيتالي شکل موج ندارند و به درد اسپيکر دستگاه نمي خورند، يعني بايد آنها را به شکل موجي تبديل کرد.
در دنياي کامپيوتر، الگوريتم هاي پيچيده اي براي تبديل صداي ضبط شده (آنالوگ) به شکل ديجيتال (مانند فرمت mp3) و ذخيره سازي روي کامپيوتر، و سپس تبديل معکوس از حالت ديجيتال به آنالوگ براي پخش کردن آنها وجود دارد. اطلاعات ديجيتال بايد به DAC فرستاده شوند تا به شکل موج استاندارد و قوي تبديل شوند. اين فرايند در تمام موبايل ها، پخش کننده هاي موسيقي و اسپيکرها به همين شکل اجرا مي شود.
در مشخصات برخي موبايل ها از DAC پيشرفته صحبت شده که همراه با تقويت کننده مناسب، خروجي بسيار با کيفيت يا اصطلاحاً هاي-رزولوشن را ايجاد مي کنند. روش کار بدين صورت است که اپليکيشن، فايل صوتي را مي خواند، DAC آن را به حالت آنالوگ تبديل مي کند، امپيليفاير آن را تقويت مي کند و نهايتاً جک 3.5 ميليمتري آن را به هدفون يا اسپيکر منتقل مي کند. حال در ابزارهايي که از درگاه USB-C به جاي جک هدفون استفاده مي کنند، احتمالاً اين فرايند کمي تغيير کند.
کمي فضاي بيشتر
بياييد ابتدا بلوتوث را در نظر بگيريم. همان طور که مي دانيد هدفون هاي بلوتوث به شکل فيزيکي به دستگاه فرستنده (موبايل) متصل نمي شوند، بنابراين اوضاع کمي متفاوت است. در واقع هدفون بلوتوث خودش DAC و امپيليفاير دارد. فايل ديجيتال از طريق اين فناوري ارتباطي به هدفون انتقال يافته و سپس عمليات تبديل به سيگنال آنالوگ و تقويت آن درون خود هدفون صورت مي گيرد.
حالا به راحتي مي توان نتيجه گرفت که براي انتقال صدا از طريق درگاه USB دو روش پيش رو داريم: آنالوگ، يا ديجيتال. در حالت اول، فايل ديجيتال توسط DAC و امپيليفاير داخل موبايل به صورت آنالوگ درآمده و سپس به هدفون يا آداپتور «پَسيو» (Passive) منتقل مي شود. هدفون يا آداپتور در اين حالت فقط نقش ارتباطي را ايفا مي کنند.
حال اگر هدفون يا آداپتور «اکتيو» (Active) در اختيار داشته باشيد، سيگنال از پورت USB موبايل به شکل ديجيتالي بيرون مي رود و DAC و امپيليفاير درون هدفون قرار گرفته تا عمليات تبديل و تقويت سيگنال را انجام دهند. اينجاست که اوضاع کمي به هم مي ريزد، چون براي خريد تجهيزات جانبي بايد اطلاعات کافي داشته باشيد.
اگر تصميم به خريد آداپتور يا هدفون پَسيو داريد، موبايل شما بايد از حالت «لوازم جانبي صوتي» (audio device accessory) پشتيباني کند و اکثر تجهيزات صوتي سازگار با درگاه USB-C دقيقاً مشخص نکرده اند که اکتيو هستند يا پَسيو. موبايل پيکسل 2 به DAC داخلي مجهز است، اما از لوازم جانبي پَسيو پشتيباني نمي کند. بنابراين بايد حتماً از هدفون هاي اکتيو يا آداپتور (تبديل) اکتيو استفاده کنيد. اچ تي سي U11 و اسنشال فون هم چنين وضعيتي دارند. تا جايي که مي دانيم، در حال حاضر موبايلي که لوازم جانبي پَسيو را پشتيباني کند در بازار کشورمان وجود ندارد و حتماً بايد هدفون هاي USB-C از نوع اکتيو را خريداري کنيد.
از طرفي، هدفون هاي USB اکتيو هم با تمام دستگاه ها سازگار نيستند، چون بعضي سازندگان از سيستم اتصال مخصوص به خود براي افزودن قابليت هاي خاص به محصولاتشان اضافه کرده اند. مثلاً HTC از چند پايه اتصال اضافه براي افزودن ويژگي حذف نويز روي هدفون هاي همراه U11 بهره گرفته است. بنابراين قبل از اينکه اقدام به خريد هدفون USB-C نماييد، بهتر است از سازگاري آن با دستگاهتان مطمئن شويد.
آيا خروجي صداي USB-C بهتر است؟
لزوماً خير. در واقع حضور درگاه USB-C کيفيت بهتر صدا را تضمين نمي کند. همان طور که گفتيم قطعات مورد استفاده براي انتقال صدا (DAC، امپيليفاير، اسپيکر) تغييري نکرده اند و توليد کنندگان اين تجهيزات مي توانند قطعات با کيفيت و گران قيمت را براي توليد محصول به کار بگيرند، يا به قطعات پايه و اقتصادي اکتفا کنند.
با اين حال، درگاه USB-C به خودي خود مزايايي دارد که مي توان از آنها در روند انتقال صدا بهره جست، به عنوان مثال:
حالت اکسسوري صوتي، براي انتقال پَسيو صداحالت متناوب (Alternate) که از سال 2016 براي برقراري ارتباط بر اساس استانداردهاي تاندربولت، ديسپلي پورت، HML و HDMI استفاده مي شودحالت Billboard که براي انتقال جزئيات دستگاه هاي متصل بين هر دو سمت ارتباط استفاده مي شودحالت دستگاه هاي صوتي کلاس 3 که امکان ارسال داده صوتي آنالوگ يا ديجيتال (يا هردو) را روي پورت USB ممکن مي سازدانتقال برق از طريق USB که شارژ سريع يا شارژ دوطرفه را بين دو يا چند دستگاه متصل انجام مي دهددرگاه USB-C لزوماً تمام اين مشخصات را ندارد، اما مي تواند از آنها پشتيباني کند. بنابراين با اين درگاه مي توانيد علاوه بر گوش دادن به موسيقي و شارژ موبايل، کارهاي بيشتري انجام دهيد که البته به تصميمات شرکت سازنده بستگي دارد. برخي از آنها مانند ارتباط HDMI يا ديسپلي پورت بسيار کاربردي هستند، يعني مي توانيد موبايل خود را از طريق اين درگاه به سيستم هاي AV حرفه اي متصل کرده و صداي فوق العاده را همراه با تصوير دريافت کنيد.
سيستم عامل هاي مختلف نظير اندرويد، کروم، ويندوز، مک او اس و لينوکس، همگي با تمام مشخصات USB-C سازگارند و اگرچه اين درگاه ضرورتاً کيفيت صداي بهتري را حاصل نمي کند، اما امکانات بيشتري را در اختيار شما قرار خواهد داد.
منتظر باشيد
هنوز موبايل هاي زيادي هستند که خروجي صداي هاي-رزولوشن را روي جک استاندارد هدفون ارائه مي دهند. اين وضعيت براي بسياري از کاربران که هدفون هاي حرفه اي با جک 3.5 ميليمتري خريده اند و تمايلي به تعويض آنها ندارند، خوشحال کننده است. با اين حال چند ساليست که حرکت به سمت حذف اين درگاه قديمي آغاز شده و نهايتاً تمام دستگاه هاي همراه (و حتي ثابت) از USB-C براي انتقال داده (و صدا) استفاده خواهند کرد.
زماني که اين درگاه فيزيکي نسبتاً بزرگ و عميق را در فرايند طراحي کنار بگذاريم، فضاي بيشتري در اختيار قطعات اصلي دستگاه قرار مي گيرد. هوش مصنوعي و قابليت هاي يادگيري ماشين نيز به سخت افزار جديدي نياز دارند و همه آنها بايد در فضايي بسيار محدود کنار هم جمع شوند و حذف جک هدفون کمي اوضاع را بهتر مي کند.
اگرچه جک هدفون چندان هزينه اي براي سازنده در پي ندارد، اما اگر سازندگان هدفون و لوازم جانبي همگي به ساخت محصولات اکتيو روي بياورند، حتي مي توان مبدل DAC و امپيليفاير را نيز از مدارات اصلي دستگاه حذف کرد و فقط سيگنال ديجيتال را از طريق اين درگاه به هدفون انتقال داد. اين وضعيت مي تواند تأثير قابل توجهي روي قيمت تمام شده تلفن همراه بگذارد. البته با اين کار، طبيعتاً قيمت هدفون بالاتر خواهد رفت اما کاربران بسته به بودجه و نياز خود مي توانند هدفون مناسبي را تهيه نمايند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب