پر بازدید ترین مطالب

هدف و غایت زندگی را بشناس


هدف به مثابه روح زندگی


هدف، غایت، فرجام و آرمانی كه اسلام برای بشر تصویر كرده است، فقط خداست و بس. آدمی با جدا شدن از اصل و حقیقت خویش كه همان «روح خدا» است، دوباره به سوی خداوند در حركت است و در واقع تمامی جهان به سوی آن هدف در سیلان و جریانند و ما چه بخواهیم، چه نخواهیم، چه بدانیم و چه ندانیم رو به سوی آن هدف و غایت داریم.

 

هدف

گرچه دنیا روز به روز مدرن تر و پیشرفته تر و جایی با رفاه بیشتر برای زندگی می شود، اما از سویی آدم ها هم روز به روز بی هدف تر و بالتبع بی انگیزه تر می شوند.
در حقیقت یکی از چالش های عصر حاضر بحران معنا و هدفگذاری در زندگی است.

اهمیت هدف در زندگی

داشتن هدف در زندگی از لوازم اصلی حیات سعادتمندانه و معنادار است . انسان زمانی امنیت خاطر و آرامش دارد که افق روشنی برای آینده خود ترسیم کند و با انگیزه و رضایت درونی برای رسیدن به آنچه در آن افق مد نظر دارد، تلاش کند . بدترین حالت برای آدمی، زمانی است که احساس سرگردانی کند و بلاتکلیف بماند .
هدف ها مقصدند و زندگی مسیر. تا مقصد معین نباشد، مسیر معنا ندارد. بی هدف بودن، ما را دچار روزمرگی می کند. داشتن هدف تو را از تقلید کورکورانه و از گم شدن در راهی که مقصود ما نیست، باز می دارد. بدانید که هدف ها هستند که مسیر و مقصد زندگی را تعیین و روشن می کنند و به انسان اعتماد به نفس، انگیزه و عشق به زندگی می دهند.

 

هدف زندگی از نگاه دین

هدف، غایت، فرجام و آرمانی كه اسلام برای بشر تصویر كرده است، فقط خداست و بس. آدمی با جدا شدن از اصل و حقیقت خویش كه همان «روح خدا» است، دوباره به سوی خداوند در حركت است و در واقع تمامی جهان به سوی آن هدف در سیلان و جریانند و ما چه بخواهیم، چه نخواهیم، چه بدانیم و چه ندانیم رو به سوی آن هدف و غایت داریم. هدفی كه ماوراء زندگی و عالم مادی بلكه محیط بر عوالم بالاتر، برتر و دیگر است. «إِنّا لِلّهِ وَ إِنّا إِلَیْهِ راجِعُونَ»، (بقره/ 156). بنابراین، هدف از زیستن آدمی در این دنیا، بازگشت مختارانه و آزادانه اوست به اصل خویش؛ و این عبارت است از حركت و صعود و بازگشت به سوی خداوند.
به بیان دیگر، انسان باید تلاش كند تا به حقیقت اصلی خود نائل شده، در موطن حقیقی یعنی قرب حضرت حق فایز گردد.

دین، برنامه رسیدن به هدف

حالا معلوم شد سیر جهان به سمت کامل ترین وجود عالم یعنی خداوند است، این سوال مطرح می شود که راه به کمال رسیدن کدام است؟ در حقیقت باید پرسید راه منحرف نشدن از این سیر تکاملی کدام راه است؟
انسان يک عمر دنيايي غيرقابل برگشت دارد و هم با يک جهان ابدي ديگر (آخرت) روبرو است. بنابر اين نمي تواند هر روز راهي را تجربه کند، بلکه بايد از همان ابتداي زندگي، يک تابلوي روشن و اطمينان بخشي را پيش رو داشته باشد تا راه زندگي مطلوب و سعادت حقيقي، بدون دغدغه طي شود اين راه همان «دين» است که با لطف خداوند و کمک پيامبران راستين و اولياي معصومش فراهم شده است.

حرف آخر

اول اینکه دنیای بی هدف، دنیای آشفتگی و افسردگی و کسالت است. دوم اینکه باید هرچه هدف متعالی تر باشد زندگی نیز معنا دار تر خواهد بود. سوم اینکه موجودی زیبا تر و با کمالات تر از خداوند وجود ندارد که بخواهد به عنوان عالی ترین هدف معرفی شود. و در نهایت اینکه راه مطمئن برای رسیدن به این موجود متعالی، و هم رنگ او شدن، دین و تعالیم پیامبران است.


منابع:
سایت حوزه
پرسمان دانشجویی
راسخونلینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب