نوع عشقتان را تعيين کنيد!مفیدستان:

نوع عشقتان را تعيين کنيد!


خبرگزاري آريا – نوع عشق, مشکلات زندگي,عشق و علاقه
گاهي اوقات مشکلات زندگي همسران، ناشي از عشقشان است. چگونه؟ نوع عشقتان را پيدا کنيد تا بهتر معلوم شود!

گاهي عشق و علاقه ي بين همسران،بيشتر بيمارگون است تا ارامش بخش.مراقب باشيد اگر محبت تان آزار دهنده است ،اصلاحش کنيد.

عشق بين همسران، در طول سالهاي زندگي، ممکن است به دلايل متعددي،کم يا زياد شود. گاهي اوقات عشقي که بين زن و شوهر وجود دارد، عشقي بيمارگون است! يعني شايد در نگاه اول، عاشقانه به نظر برسد ولي مشکلات متعددي را بر سر راه زوجين قرار ميدهد. اين نوع عشقها، عشقهاي بيمارگون و غير سالم هستند که در دراز مدت، بر روحيه همسران و نيز بر روابط زناشويي شان، تأثير گذار است.

در اينجا انواع مختلفي از عشق بيمارگون را معرفي ميکنيم و به ارائه ي راهکارهايي براي درمان هريک آن ها مي پردازيم:

عشق ايثارگرانه
رابطه اي که در آن، فرد بيش از آنچه به دست مي آورد، از خود مايه مي گذارد. تا جايي که گاهي احساس مي کنند اين رابطه به کلي يک طرفه شده است! رابطه يک طرفه اي که در آن، يک نفر با از خود گذشتگي، مدام در تلاش جلب رضايت و برآورده ساختن نيازهاي فرد ديگر است. اين افراد پس از مدتي، ديگر آن شور و نشاط عاشقانه ي اوليه را نخواهند داشت زيرا از نشاط دروني خود، غافل شده اند.

توصيه روانشناسان به اين افراد اين است که به خارج از چهارچوب عشقي خود نيز نگاهي بيندازند و به جستجوي چيزهايي غير ازين نوع عشق ، براي لذت بردن بپردازند. بدانيد که غير از همسرتان، دوستان و اقوامي نيز وجود دارند و بايد زماني را به انجام فعاليت هاي مورد علاقه خودتان و معاشرت با افرادي که دوست داريد اختصاص دهيد و بد نيست که گاهي اين معاشرت ها و فعاليت ها، بدون حضور همسرتان، ولي البته با آگاهي و رضايت او، باشد. به اين ترتيب با ارزش نهادن به خود، رابطه عاشقانه شما نيز تقويت مي شود!

از کارهاي ساده ولي بسيار تأثير گذاري مانند آراستن خود، رنگ کردن مو و… که هم باعث تقويت روحيه خودتان مي شود و هم همسرتان را به نشاط مي آورد دريغ نکنيد. اين امر ربطي هم به جنسيت ندارد!

امام باقر(ع) مي فرمايند: سزاوار نيست زنان، آراستن خود را [براي همسرانشان]، تعطيل کنند هرچند به آويختن گردنبندي باشد. [۱]

امام رضا(ع) نيز درباره مردان مي فرمايند: خضاب و خودآرايي مردان مايه افزايش عفت و پاکدامني زنان است. [چنانکه برخي] زنان، عفت را بدليل ناآراستگي همسرانشان ترک کردند [۲].

عشق وسواس گونه
به نوعي از عشق گفته مي شود که در آن، عاشق مي خواهد تمام اوقات خود را با معشوقش بگذراند . اين افراد حتي وقتي هم که ازدواج مي کنند و حتي پس از گذشت سال ها، همچنان نگران رابطه و زندگي زناشويي خود هستند بدون اينکه مورد عجيب يا مشکوکي رخ داده باشد! طبيعي است که زندگي در کنار چنين همسري با اين حد از وسواس و نگراني درباره ي رابطه زناشويي، اول از همه شريک زندگي اش را ناراحت ميکند و اتفاقاً همين نگرانيهاي بيمورد، باعث دلزدگي همسرش ميشود.

اخيراً خانمي که براي مشاوره مراجعه کرده بود بيان ميکرد که همسرش از وي خسته شده است و با اينکه او تمام تلاشش را ميکند که عشقشان مثل سابق باشد ولي موفق نبوده است. پس از بررسيها معلوم شد که اين خانم دچار عشق وسواسي است و درواقع آنقدر همسرش را تحت فشار اين حالات خود قرار داده است که او را خسته کرده!

توصيه ما به اين خانم و کساني مانند ايشان اين است که متوجه شوند براي حفظ همسر و زندگي مشترک بايد دست از نگراني برداشته و زماني براي تنفس به معشوق خود بدهند. به ياد داشته باشيد که حتي شيرين ترين ها هم مي توانند به مرز «بيش از حد» برسند و ديگر شيرين به نظر نيايند. اگر احساس ناامني در شما بسيار شديد است، بدون معطلي با يک متخصص مشورت کنيد و رابطه خود را بهبود بخشيد.

اگر عاشق احساساتي هستيد، براي زنده نگهداشتن عشق خود بهتراست قرار ملاقات هاي عاشقانه و دو نفري بگذاريد، براي تعطيلات آخر هفته برنامه اي ترتيب دهيد و تعطيلات را با يکديگر سپري کنيد و نگذاريد که عشق رومانتيک شما دچار روزمرگي شود . و تلاش بسيار کنيد که چيزهايي مهمتر از مسائل مادي و ظاهري، در معشوقتان بيابيد و به چيزهايي دل بسپاريد که به اصطلاح به يک تب بند نباشند!
نوع عشق, مشکلات زندگي,عشق و علاقه
عشق بازيگرانه
بعضي افراد هستند که عاشق ناز کردن و به دست آوردن دل معشوق هستند. براي آنها تعقيب و گريز ابتداي يک رابطه بسيار جذاب تر از ادامه دادن متعهدانه ي آن است. تا جايي که اگر رابطه شان ،طولاني مدت شود، به سرعت خسته مي شوند و به دنبال عشق جديد مي گردند! اين افراد دوست دارند طالب بمانند و معشوقشان مدام از آنها بگريزد و ازين بازي لذت بسيار مي برند. لذا به محض اينکه ببينند معشوق نيز به آنها علاقمند شده است از او دلسرد شده و او را رها مي کنند . متأسفانه در مشاوره ها، با دختراني که در دام عشق بازيگرانه برخي مردان افتاده اند، بسيار برخورد داشته ام.

آنچه مهم است اين است که معشوق هاي اين چنين عاشقاني، بايد بدانند که عدم جذابيت يا بي عرضگي آنان در حفظ عشق، دليل اين رهاشدن نبوده است و ازين بابت نگران نباشند .

و اما درباره اين دسته از عاشقان ، توصيه ميشود که اگر چنين دل بازيگري داريد، سعي کنيد با توسل و دعا وسوسه را از قلب و ذهن خود دور کنيد و به جاي اين که در جايي خارج از رابطه فعلي خود به دنبال هيجان باشيد، بکوشيد که آن را در همين رابطه ايجاد کنيد و درين مسير از کمک مشاوراني متعهد، بهره بگيريد.

عشق احساساتي
عاشقان احساساتي، عاشق «عاشق بودن» هستند! براي آنها صِرف عاشق شدن مهم است لذا آنها خيلي زود به جذابيت هاي ظاهري ديگران (مثل زيبايي، ثروت و…) دل مي بندند و البته با از بين رفتن اين ظواهر جذاب نيز به همان سرعتِ عاشق شدنشان، فارغ ميشوند!

روانشناسان به اين افراد توصيه مي کنند که به خاطر داشته باشند عشق واقعي نبايد با کم شدن موي سر معشوق يا ورشکستگي پدرش، يا حتي بروز جراحتي در چهره اش، رو به نقصان بگذارد . اگر چنين عاشقي هستيد، براي زنده نگهداشتن عشق خود بهتراست قرار ملاقات هاي عاشقانه و دو نفري بگذاريد، براي تعطيلات آخر هفته برنامه اي ترتيب دهيد و تعطيلات را با يکديگر سپري کنيد و نگذاريد که عشق رومانتيک شما دچار روزمرگي شود . و تلاش بسيار کنيد که چيزهايي مهمتر از مسائل مادي و ظاهري، در معشوقتان بيابيد و به چيزهايي دل بسپاريد که به اصطلاح به يک تب بند نباشند!

عشق رفيقانه
در اين نوع از عشق، فرد به دليل ويژگيهايي که در شرايط مختلف از معشوقش ديده است، به او دل مي بندد. چنين رابطه اي مبتني بر شناخت و به گونه اي محترمانه و توأم با محبت است . که غالباً پس از مدتي ، کم کم سر و کله عشق در آن پيدا مي شود. چنين روابطي ممکن است بسيار کند پيشروي کنند، اما بسيار مستحکم هستند. نکته مهمي که لازم است گفته شود اين است که نبايد فراموش کنيد رفاقت و تفاهم در زندگي مشترک ، بااينکه لازم است ولي کافي نيست و زوجين علاوه بر اين نوع رفاقت و دوستي، بايد گاهي اوقات با جرقه هايي از احساسات و تمايلات، آن را زيباتر و هيجان انگيزتر کنند.

نتيجه گيري:
احترام به عشق، احترام به فطرت است . لذا لازم است که فرق عشق سالم و بيمار را بشناسيم تا اتفاقي ناسالم را تعبير به عشق نکنيم!
منابع:۱٫ عشق کافي نيست. فروم/۲٫ عشق شکستني است. ترجمه حميدي/۳٫ تخريب کنندگان عشق- حارلي/۴٫نشريه کوچه ما، شماره ۱۲/۵٫مکارم الأخلاق. طبرسي/۶٫ کافي. ج۵/تبيانلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

برترين نام‌های تجاری برندهای ايران…نخستين جشنواره بين‌‌المللی انتخاب برترين نام و نشان‌های تجاری در ايران برگزار شد و چگونه با تجاوز جنسي مقابله کنیمیکی از مشکلات اساسی در راه کمک به قربانیان تجاوز جنسي و سکس خشونت آميز ، نه تنها در برترين نام‌های تجاری برندهای ايران نخستين جشنواره بين‌‌المللی انتخاب برترين نام و نشان‌های تجاری در ايران برگزار شد و صد نام چگونه با تجاوز جنسي مقابله کنیم یکی از مشکلات اساسی در راه کمک به قربانیان تجاوز جنسي و سکس خشونت آميز ، نه تنها در ایران

اندکی تفکر …

خود رابه خدا بسپار
وقتي ڪه دلت تنگ است
وقتي ڪه صداقت ها
آلوده به صد رنگ است
خود رابه خدا بسپار
چون اوست ڪه بي رنگ است

پر بازدیدترین مطالب