نوزاداني که موقع تولد دندان دارند !


نوزاداني که موقع تولد دندان دارند !


خبرگزاري آريا –
حتما شما هم اين خبر را که مثلا يکي از نوزادهاي فاميل با دندان به دنيا آمده است را شنيده ايد و خيلي هم تعجب کرده ايد. خيلي از افراد با شنيدن اين خبر به قدري متعجب مي شوند که آن را به بيماري هايي مختلفي ربط مي دهند. اما آيا واقعا پاي بيماري خاصي در ميان است؟

به طور طبيعي رويش دندان هاي شيري در شيرخواران از ماه هفتم شروع مي شود. اگرچه ديده مي شود بعضي بچه ها دو تا سه ماه زودتر دندان درمي آورند، مثلا در چهار تا پنج ماهگي و بعضي ها نيز خيلي ديرتر از زمان معمول دندان در مي آورند، مثلا در دوازده ماهگي و يا حتي ديرتر.

ژنتيک در اين ميان نقش مهمي را برعهده دارد، يعني اينکه پدر و مادر نوزاد در چند ماهگي دندان در آورده باشند.

البته گاهي هم ديده مي شود که برخي نوزادان با دندان به دنيا مي آيند. به دندان هايي که از بدو تولد وجود دارند، دندان هاي مولودي گفته مي شود. در واقع اين دندان ها زماني که نوزاد در رحم مادر بوده، رشد کرده اند.

در گروه ديگري از نوزادان دندان ها طي سي روز اول بعد از تولد درمي آيند که به آنها دندان هاي Neonatal يا نوزادي گفته مي شود.
دندان هاي نوزادي که در ۳۰ روز اول بعد از تولد ايجاد مي شوند، معمولا به صورت يک جفت دنان پيش در فک پايين ايجاد مي شوند

دندان هاي مولودي در چه نوزاداني شايع ترند و چرا؟
شيوع دندان هاي مولودي در جوامع مختلف متفاوت است و از يک نوزاد در ميان هر دوهزار نوزاد متولد شده تا يک نوزاد در ميان هر ۳۵۰۰ نوزاد متولد شده ديده مي شود.

پس مي بينيم که نژاد و ژنتيک افراد چقدر در شيوع آن تاثيرگذار است. البته شيوع دندان هاي بدو تولد سه برابر دندان هاي نوزادي است و اين دندان ها در نوزادان نارس کمتر ديده مي شوند.

۶۰ درصد اين نوزادان سابقه خانوادگي دندان هاي نوزادي را دارند.

دندان هاي نوزادي که در ۳۰ روز اول بعد از تولد ايجاد مي شوند، معمولا به صورت يک جفت دنان پيش در فک پايين ايجاد مي شوند.

دندان هاي بدو تولد نيز معمولا به صورت يک دندان در جايگاه دندان هاي پيش قرار دارند. به ندرت ممکن است نوزادي با دندان هاي آسيا به دنيا بيايد.

معمولا نوزاداني که هنگام تولد دندان نوزادي دارند، نقص جسمي و يا ذهني ندارند. اما گاهي وجود دندان هنگام تولد، علامت اختلالات ديگري است که ممکن است همراه و يا بعد از آن ظاهر شود. اگرچه احتمال اين اختلالات کم است، اما براي حفظ سلامت نوزاد لازم است تمام اقدامات زير نظر پزشک بوده و مراجعات متعدد به پزشک متخصص اطفال براي بررسي وضعيت سلامت کودک انجام شود.

يک نمونه از اختلالات همراه با اين دندان ها، اختلالات رشد ناخن هاي پا، شاخي شدن کف پا ودرد کف پا در هنگام راه رفتن است که آن را سندرم ضخامت ناخن مادرزادي مي نامند.

در بيشتر مواقع وجود اين دندان ها علت خاصي ندارد. اين دندان ها معمولا لق هستند و يا کشيده مي شوند. نه به اين خاطر که وجود آنها باعث بيماري نوزاد مي شود، بلکه علتش آن است که زبان و لب هاي نوزاد تازه به دنيا آمده ممکن است با وجود دندان اذيت شود.

علت ديگر دشواري در شيردهي است. شير دادن به نوزادي که دندان دارد ممکن است مادر را اذيت کند.

از طرفي همانطور که گفتيم اين دندان ها معمولا لق شده و مي افتند. حالا اگر اين دندان بيفتد و وارد مجاري تنفسي نوزاد شود، خطرناک است.

منبع:tebyan.net

لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

مطالب مفید برای مامانای اسفند و فروزدین و …براي نگهداري بهتر از يک نوزاد بايد ابتدا در مورد نيازهاي او اطلاعات به دست بياوريد شیر مادر پروفسورمحمد حسین سلطان زاده استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی متخصص کودکان فروردین همه چیز در مورد کودکانشكل‌گيري شخصيت كودكان تا حد زيادي موروثي است و از والدين به ارث مي‌رسد اما تا حدودي تنظيم خانواده سایت پزشکان بدون مرزهر سال یک میلیون و یک صد هزار نوزاد در سراسر جهان به دلیل تولد زودرس جان خود را از دست زود زبان باز كردن صفحه پدرومادر چه نقشي دارند؟ مثل بسياري از جنبه‌هاي مختلف رشد كودك، تكلم هم جزئي از رشد علمیقاعدگی یا عادت ماهانه که به آن پریود، قاعدگی رگل و حیض هم می‌گویند به خونریزی دوره زایمان، شیرین ترین سختی دنیااون روزا رو فکر نمیکنم حتی وقتی که زیر خروارها خاک باشم از یاد ببرم و به خصوص روز و مضرات سيگار و قلیان تاپیک جامع دخانیات آرشيو سلام جان می خواستم ببینم آیا قلیان که حتما خودتون می دونید تو محدوده سنی جوانان و معرفي رشته علوم تجربي و رشته هاي دانشگاهي …آشنايي با رشته دندانپزشكي هدف دندانپزشك به تشخيص و درمان بيماري‌هاي دهان و دندان مي كم خوني ناشي از فقر آهن در كودكان زير سال سایت …پيشگيري و درمان كم خوني ناشي از فقر آهن در سالهاي اخير براي برطرف ساختن مشكل كم خوني مطالب مفید برای مامانای اسفند و فروزدین و صفحه خواندن لالايي ودر آغوش گرفتن بهترين راه حل آرام کردن نوزادان مبتلا به کوليک خواندن لالايي فروردین همه چیز در مورد کودکان شكل‌گيري شخصيت كودكان تا حد زيادي موروثي است و از والدين به ارث مي‌رسد اما تا حدودي هم زود زبان باز كردن صفحه پدرومادر چه نقشي دارند؟ مثل بسياري از جنبه‌هاي مختلف رشد كودك، تكلم هم جزئي از رشد است كه شیر مادر پروفسورمحمد حسین سلطان زاده استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی متخصص کودکان ونوزادان علمی قاعدگی یا عادت ماهانه که به آن پریود، قاعدگی رگل و حیض هم می‌گویند به خونریزی دوره‌ای رحم تنظيم خانواده سایت پزشکان بدون مرز هر سال یک میلیون و یک صد هزار نوزاد در سراسر جهان به دلیل تولد زودرس جان خود را از دست می‌دهند زایمان، شیرین ترین سختی دنیا اون روزا رو فکر نمیکنم حتی وقتی که زیر خروارها خاک باشم از یاد ببرم و به خصوص روز و لحظه ی به مضرات سيگار و قلیان تاپیک جامع دخانیات آرشيو سلام جان می خواستم ببینم آیا قلیان که حتما خودتون می دونید تو محدوده سنی جوانان و نو معرفي رشته علوم تجربي و رشته هاي دانشگاهي مرتبط با آن آرشيو آشنايي با رشته دندانپزشكي هدف دندانپزشك به تشخيص و درمان بيماري‌هاي دهان و دندان مي كم خوني ناشي از فقر آهن در كودكان زير سال سایت پزشکان بدون مرز پيشگيري و درمان كم خوني ناشي از فقر آهن در سالهاي اخير براي برطرف ساختن مشكل كم خوني آهن

برچسب ها

اندکی تفکر …

شغلی که عشق داری بهش انتخاب کن ، که در طول عمر زندگیت یک روز هم کار نکنی.
کنفوسیوس

پر بازدیدترین مطالب