نوروز چه بخوريم و چه نخوريم‌مفیدستان:

نوروز چه بخوريم و چه نخوريم‌


خبرگزاري آريا – پاکسازي کبد, تقويت استخوان‌ها
مصرف زياد مواد شيرين و شور باعث تشنگي شديد مي شود

در نوروز و فصل بهار نبايد در مصرف غذاهاي گرم و تر، گوشت‌ها، شيريني‌ها و ادويه تند و تيز و نيز ترشي‌ها افراط کرد.
مضرترين چيز براي بدن، خوردن غذاي جديد بوده درحالي که هنوز غذاي قبلي کامل هضم نشده است، براي اينکه حجم مواد زائد داخل بدن را افزايش ندهيم، بهترين راهکار، پرهيز از پرخوري و درهم خوري است.

اگر اين درهم خوري و غذا خوردن روي غذاي قبلي، غذاهاي غليظي مثل فست‌فودها، ماکاروني، سس مايونز، سالاد الويه، سيب زميني و …باشد، باعث بروز بيماري‌هايي مثل درد مفاصل، سنگ کليه، نقرس و بسياري از بيماري‌هاي بلغمي و سوداوي خواهد شد.

به بهترين غذاها در فصل بهار به خصوص ايام عيد نوروز، آش و سوپ ساده با گياهان و سبزي‌هاي هر منطقه، سوپ جو، سبزي پلو، ماءالشعير طبي، کاهو و سکنجبين، سمنو (مخصوصاً براي افراد مبتلا به کم خوني و ضعف) و ميوه در حد متعادل است.

افرادي که مشکلات معده و مفاصل نداشته مي‌توانند سالاد کاهو را در يک وعده با کمي آبغوره و روغن زيتون ميل کنند.
افرادي که گرماي بدنشان بالاست و يا اينکه زياد از شيريني‌ها و غذاهاي چرب و آجيل استفاده کرده بهتر است از شربت‌هاي خانگي فرونشاننده حرارت مثل شربت ريواس، زرشک، غوره، نارنج و ليمو استفاده کنند.
به افراد توصيه مي شود که انواع کوچکتر شيريني‌ را انتخاب کرده تا حجم کمتري از مواد قندي ساده و چربي‌ها را دريافت کرده باشيد.

تخمه‌هاي روغني استفاده نکنيد
بهتر است به جاي تخمه‌هاي داراي روغن‌هاي سرد مانند آفتابگردان و تخمه ژاپني و امثال آن از تخمه کدو استفاده کرد. همچنين ميوه را جدا از شيريني و آجيل مصرف کرده همچنين در هنگام خوردن شيريني سعي شود با آن آب نخوريد که مضر خواهد بود.
گردو و بادام را به صورت باز باشند استفاده نکنيد، بايد در زمان مصرف گردو و بادام شکسته شوند و يا زمان کوتاهي از شکسته شدن آن گذشته باشد.

بهترين آجيل‌ها به ترتيب بادام درختي، گردو و فندق است، عنوان کرد: مصرف روزانه ۷ تا ۲۱ بادام براي پاکسازي کبد، تقويت استخوان‌ها، رشد قدي اطفال و افزايش هوش و حافظه مؤثر است.
البته بادام در زمان مصرف بايد شکسته شود، ضمن اينکه افرادي که نتايج تست انسولين آنها غيرعادي بوده مي‌توانند با افزودن بادام به رژيم غذايي خود از بروز ديابت پيشگيري کنند.

مصرف زياد مواد شيرين و بيماري‌هاي خطرناک
مصرف زياد مواد شيرين و شور تا حدي تشنگي شديدي ايجاد کرده و مصرف آب يا دوغ يا نوشابه يخ به شدت براي کبد مضر بوده و به مرور با تکرار اين عادت غلط، کبد خسته شده و به سمت کبد چرب و سيروز کشيده مي‌شود. کساني که آلرژي فصلي دارند، بايد از مصرف غذاهايي که سريعاً در معده فساد مي‌پذيرد مثل خيار، گوجه فرنگي و شير پرهيز کرده و ماءالشعير طبي را طبق دستور تهيه و مصرف کنند.

از تعطيلات نوروز استفاده کرده و زير نظر متخصص براي سه روز فقط از ماءالشعير استفاده کرده تا در حد بسيار بالايي از عارضه آلرژي رهايي پيدا ‌کنيد.
از ميان تنقلات، بادام طبع معتدلي داشته و براي اکثريت افراد قابل استفاده است. انجير نيز براي کساني که مبتلا به يبوست هستند، مناسب بوده پسته و گردو طبع به شدت گرمي داشته و افراط در مصرف آنها مي‌تواند مشکلات زيادي را به همراه داشته باشد.

کساني که مبتلا به پرفشاري خون هستند، نبايد آجيل شور مصرف کنند، مصرف آجيل شور باعث بالا رفتن بيشتر فشار خون و افزايش احتمال گرفتگي‌ قلبي عروقي و سکته در افراد مبتلا به پرفشاري خون هستند، وجود دارد.

افراد مبتلا به کبد چرب، چربي بالاي خون و پر فشاري خون سعي کرده از غذاهاي فريزري و بسته‌بندي شده، کنسروها، گوشت گاو و گوساله، سيب زميني و تخم مرغ آب‌پز، سس مايونز، حليم، کله‌پاچه، نان فطير و خوب پخته نشده حتّي المقدور کم‌تر استفاده کنند.

زمان مصرف آب و مايعات با فاصله از غذا مصرف شود، گاهي اوقات هر چقدر آب يخ مصرف مي‌کنيد، عطش برطرف نشده اين نوع تشنگي، عطش کاذب نام داشته که معمولاً بعد از خوردن غذاهاي غليظ و ديرهضم رخ داده و راه برطرف کردن آن، نوشيدن يک ليوان شربت عسل گرم به صورت جرعه جرعه است.
منبع:isna.irلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

قرص اعصاب بخوريم يا نخوريم؟با این حال مقایسه و ارزیابی بسیار طبیعی است و شما تنها نیستید‎ یکی از بهترین راه‌ها تغذیه سالم ماهی سالمون باعث می شود احساس سیری کنید و به قوی شدن مغز کمک می کند در ادامه می خواهیم قرص اعصاب بخوريم يا نخوريم؟ برخي از داروهاي روان ‌پزشکي اگر به صورت مداوم مصرف شوند، مي ‌توانند ايجاد وابستگي و تحمل تغذیه سالم ماهی سالمون باعث می شود احساس سیری کنید و به قوی شدن مغز کمک می کند در ادامه می خواهیم غذاهای… شپش چه شكلي و چه رنگ چیست و چه کاربردی دارد امروز چه روز و چه ماهي است یار چه گفت و چه کرد قرص و چه وقت مصرف شود

اندکی تفکر …

وقتی داری بالا میری مهربان باش و فروتن،
چون وقتی که داری سقوط میکنی از کنار همین آدمها رد میشی

پر بازدیدترین مطالب