نشانه هاي صرع را بشناسيدمفیدستان:

نشانه هاي صرع را بشناسيد


خبرگزاري آريا – خبرگزاري آنا – سارا اميري: بر اساس آمارهاي اعلام شده از سوي انجمن صرع ايران حدود۸۵۰ هزار تا يک ميليون ايراني با اين بيماري درگيرند. براي شناخت اين بيماري، انواع و علائم آن با دکتر سعيد قزوينيان، عضو انجمن مغز و اعصاب ايران به گفت‌و‌گو پرداختيم.

صرع چيست؟

-صرع يا اپي لپيس يک بيماري مزمن و تکرار شونده در طول زمان است که در تمام افراد و در سنين مختلف اتفاق مي‌افتد. در سلول‌هاي مغز امواج الکتريکي طبيعي وجود دارد، هر گاه اين امواج به صورت طوفان الکتريکي، قسمتي يا همه مغز را به صورت ناگهاني دربر بگيرد، مي‌تواند منجر به علائم حرکتي (تشنج)، حسي، روحي و رواني و … شود.

نشانه هاي صرع را بشناسيد

شيوع اين بيماري چگونه است؟

-حدود ۰٫۵ تا يک درصد افراد جامعه به اين بيماري مبتلا هستند.

علل ابتلا به صرع چيست؟

-بر اساس سن، علل ابتلا به صرع متفاوت است مثلا در نوزادان نرسيدن اکسيژن به مغز به دليل طول کشيدن خروج از کانال زايمان (زايمان سخت) شايع‌ترين علت تشنج است، اما کمبود کلسيم، قند و ويتامين B6 هم مي‌تواند جزو علل آن باشد.

در سنين بالاتر، ۶ ماه تا ۵ سال تشنج شايع‌تر است که بين ۱ تا ۵ درصد کودکان را در اين سن شامل مي‌شود. سنين بالاتر (مدرسه) صرع‌هاي ارثي شايع است؛ يعني صرع بزرگ، صرع کوچک (مات زدگي) و صرع پرشي شايع‌تر است. هر چه سن افزايش مي‌يابد علل صرع تغيير مي‌کند، در جوانان مصرف داروهاي محرک مانند آمفتامين و ترامادول، مصرف مشروبات الکلي و ضربه‌ به سر عامل اصلي ابتلا است و در افراد بين ۴۰ تا ۶۰ سال تومورها و ضربه‌هاي مغز شايع‌ترين علت است و از ۶۰ سال به بالا شايع‌ترين علت سکته‌هاي مغزي است.

آيا علائم صرع در تمام بيماران يکسان است؟

-خير، صرع به دو قسمت عمومي و جزئي تقسيم مي‌شود. در نوع عمومي ناگهان دو نيم کره مغز درگير مي‌شود و فرد هنگام حملات صرع دچار بيهوشي مي‌شود. براي مثال افرادي که به صرع بزرگ مبتلا هستند، هنگام حمله به زمين مي‌افتند و دچار انقباض عضلات بدن، حرکات مکرر لرزشي و بي‌اختياري ادرار مي‌شوند. حتي ممکن است زبانشان را نيز گاز بگيرند که تمام اين علائم ۵ تا ۱۵ دقيقه به طول مي‌انجامد. اما افراد مبتلا به صرع کوچک که اغلب در سنين مدرسه هستند دچار مات‌زدگي گذرا مي‌شوند.

در صرع جزئي فقط يک قسمت مغز به صورت ناگهاني و گذرا تحريک مي‌شود، براي مثال اگر منطقه حرکتي مغز درگير شود حرکات گذرا و تکراري در يک سمت بدن ايجاد مي‌شود، اگر قسمت حسي درگير شود فرد احساس مور مور يا گز گز دراندام‌ها مي‌کند، اگر قسمت حسي درگير شود فرد دچار ترس، اضطراب، توهمات بينايي، احساس غريبگي در محيط آشنا، احساس آشنايي با افراد غريبه و … مي‌شود.

آيا هر تشنجي نشانه ابتلا به صرع است؟

-خير، ممکن است يک فرد به علت يک بيماري مثلا مسموميت دارويي دچار يک بار تشنج شود که اين صرع اطلاق نمي‌شود. صرع زماني است که بيماري مزمن و تکرار شوند باشد.

در هنگام مواجه با فردي که دچار تشنج شده چه اقداماتي را نبايد انجام داد؟

-معمولا تشنج بين ۵ تا ۱۵ دقيقه به طول مي‌انجامد. به افراد تاکيد مي‌شود از قرار دادن دست،انگشت، قاشق فلزي و يا هر گونه جسم خارجي درون دهان بيمار به شدت خودداري کنند؛ زيرا اين مساله احتمال حوادث ديگر را تشديد مي‌کند. عضلات فک قوي‌ترين عضله بدن است که در هنگام تشنج دچار انقباض مي‌شود. به همين دليل قرار دادن دست يا انگشت يا هر گونه جسم خارجي درون دهان فرد بيمار موجب ايجاد زخم‌هاي شديد مي‌شود که گاه حتي موجب قطع انگشت مي‌شود. هم‌چنين احتمال دارد با اين اقدامات بيمار دچار خفگي شود.

آيا اين بيماري قابل درمان است؟

-حدود ۷۰ تا ۹۵ درصد بيماران با درمان دارويي بهبود نسبي يا کامل پيدا مي‌کنند اما درصد اندکي با نظر متخصص مغز و اعصاب ممکن است نياز به درمان جراحي داشته باشند.

آيا صرع مانع زندگي و فعاليت اجتماعي افراد خواهد شد؟

-خير، اين افراد به راحتي مي‌توانند ازدواج کنند و در رشته‌هاي مورد علاقه تحصيل کنند. اما افراد مبتلا به صرع بايد به خاطر داشته باشند حتما همسر آينده خود را در جريان بيماري خود قرار دهند تا تحت نظر پزشک صاحب فرزند شوند. اما به طور کلي زايمان، ازدواج و بارداري براي آنها مانعي ندارد.

در خصوص اين بيماري چه باورهاي غلطي وجود دارد؟

-متاسفانه برخي افراد بر اين باور هستند که افرادي که تشنج مي‌کنند دچار عقب ماندگي ذهني هستند که اين مساله کاملا ناصحيح و غيرعلمي است، هم‌چنين برخي تصور مي‌کنند افراد مصروع به خصوص افرادي که به صرع جزئي مبتلا هستند و دچار علائمي مانند توهمات بينايي، مات زدگي و .. مي‌شوند، بيمار رواني هستند و بايد تحت نظر روانپزشک باشند که اين نيز کاملا غلط است زيرا اين بيمار بايد تحت نظر متخصص مغز و اعصاب باشند.

برخي بيماران نيز تصور مي‌کنند بيماريشان غير قابل درمان است به همين دليل از مراجعه به پزشک خودداري مي‌کنند و اين در حالي است که همان‌طور که گفته شده اکثر اين بيماران قابل درمان يا بيماري قابل کنترل است.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

اندکی تفکر …

خدا وقتی نخواهد، عمر دنیا سر نخواهد شد
گلوی خشک صحرایی به باران تر نخواهد شد
خدا وقتی بخواهد، غیر ممکن می شود ممکن
ولی وقتی نخواهد، واقعاً دیگر نخواهد شد

پر بازدیدترین مطالب