نشانه هاي سلامت از نوع خوني!مفیدستان:

نشانه هاي سلامت از نوع خوني!


خبرگزاري آريا – آزمايش‌هاي خون, سكته قلبي
خون نقش پستچي بدن را دارد و اكسيژن، مواد غذايي، هورمون‌ها و… را به نقاط مختلف بدن و مواد زائد را هم به كليه‌ها و كبد مي‌رساند تا دفع شوند. براي همين خون شما مي‌تواند به‌خوبي نشانگر وضعيت سلامت شما باشد.
در ميان تمام آزمايش‌هاي خون، معاينات و ساير عملكردهاي كلينيكي و پاراكلينيكي كه پزشكان انجام مي‌دهند شايد ۵ متغير از همه مهم‌تر باشند. در اين مطلب اين ۵ فاكتور مهم را به شما معرفي مي‌كنيم.
اگر مي‌خواهيد سكته قلبي نكنيد
فشارخون
ميزان مطلوب و ايده‌آل: تا ۱۲۰ روي ۸۰ ميلي‌متر جيوه
چرا ميزان فشارخون مهم است:
اگر فشارخون بالا برود، به طور مزمن مي‌تواند به شريان‌هايي كه خون را در قسمت‌هاي مختلف بدن مي‌چرخاند، آسيب برساند، اما آسيب افزايش فشارخون صرفا در عروق نيست بلكه افزايش آن مي‌تواند به بافت‌ ارگان‌هاي مهم بدن مثل كليه‌ها هم صدمه برساند.
چه كاري بايد انجام دهيد:
حداقل ۴ بار در سال توسط يك پزشك يا پرستار باتجربه، فشارخون خود را اندازه‌گيري كنيد. دكتر جان كليتور متخصص قلب در دانشگاه واندربيلت مي‌گويد: «شما مي‌توانيد فشارخون خودتان را اندازه‌گيري كنيد و اگر بالا بود حتما به پزشك مراجعه كنيد، اگر هميشه فشارخون‌تان طبيعي بود باز هم در سال چند بار به پزشك مراجعه كنيد تا فشارخون شما را به طريقه علمي و صحيح اندازه‌گيري كند.»
وقتي چربي‌ها خطرناك مي‌شوند
كلسترول
ميزان ايده‌آل: ميزان LDL (چربي موسوم به چربي بد) بايد كمتر از ۲۲۰ ميلي‌گرم بر دسي‌ليتر باشد. ميزان HDL (چربي موسوم به چربي خوب) بايد بالاي ۸۵ ميلي‌گرم بر دسي‌ليتر باشد.
چرا ميزان كلسترول خون مهم است:
نتايج تحقيقات گسترده‌اي كه در سال ۲۰۰۹ در نشريه پزشكي ملي به چاپ رسيده است نشان مي‌دهد كه اگر ميزان LDL خون افراد ۱۰۰ ميلي‌گرم بر دسي ليتر بيشتر از حد طبيعي باشد احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي در آنها ۵۰درصد بيشتر و اگر ميزان LDL خون افراد ۲۰۰ ميلي‌گرم بر دسي‌ليتر بيشتر از حد طبيعي باشد احتمال بيماري قلبي در آنها ۷۰درصد بيشتر از افراد با ميزان LDL طبيعي است.
چه كار بايد انجام دهيد:
دكتر مارك فن‌درنون، فوق تخصص غدد درون‌ريز در دانشگاه وست‌اينديانوپوليس، در اين‌مورد مي‌‌گويد: «بهترين كار اين است كه هر سال آزمايش خون بدهيد و ميزان كلسترول و تري‌گليسريد و ميزان LDL و HDL آن را اندازه‌گيري كنيد.»
ضربه‌هاي قلبت را بشمار
ضربان قلب
ميزان ايده‌آل: ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقيقه (bpm) البته ضربان قلب در ورزشكاران حرفه‌اي مي‌تواند از اين هم كمتر باشد.
چرا تعداد ضربان قلب مهم است:
اگر ميزان ضربات قلب شما در حالت عادي، در ۳۰ سالگي، ۸۰ ضربه باشد، هر ۱۵ ضربه در دقيقه اضافه شدن به آن ۲۵درصد احتمال بيماري‌هاي قلبي را در شما بالاتر مي‌برد. نتايج مطالعه‌اي كه توسط انجمن ملي قلب كانادا صورت گرفته نشان مي‌دهد كه بالا رفتن ميزان ضربان قلب به صورت دائمي (مثلا اگر فردي به طور معمول در زمان استراحت ضربان قلبش بين ۷۵ تا ۸۰ باشد، در حالت استراحت اين ضربان هميشه بين ۸۵ تا ۹۰ شود) احتمال بيماري‌هاي قلبي-عروقي در او بسيار بيشتر خواهد شد.
چه كاري بايد انجام دهيد:
هرچند روز يك‌بار، پس از بيدار شدن از خواب و قبل از خارج شدن از تختخواب ضربان قلب خود در يك دقيقه را يادداشت كنيد. دكتر ووبو بك ويلم از دانشگاه مينه‌سوتا مي‌گويد: «اگر متوجه شديد كه ضربان قلب شما در زمان استراحت خيلي فرق مي‌كند و يك روز ۶۰ و يك روز ۸۰ است يا اگر ضربان قلب شما در زمان استراحت هميشه بالاي ۹۰ بود، حتما به پزشك متخصص قلب مراجعه كنيد و از او مشورت بگيريد.»
نيكوكار باشيد
گروه خوني
ميزان ايده‌آل: وجود ندارد!
گروه خوني شما يا A است يا B يا O يا AB، اين را پروتئين‌هايي به نام آنتي‌ژن مشخص مي‌كنند كه روي سلول‌هاي خوني قرار دارند. البته در اين ميان برخي مردم پروتئين ديگري دارند به نام RH كه اين گروه را گروه RH مثبت و گروهي كه اين پروتئين را ندارند گروه RH منفي مي‌نامند. افراد بايد گروه خوني مشابه گروه خوني خود با وضعيت RH مشابه خود را دريافت كنند.
چه كاري بايد انجام دهيد:
افرادي كه گروه خون O دارند، به خصوص گروه خوني –O اگر نيكوكار هستند و سرنوشت ديگران برايشان مهم است، بهتر است كه هرچند وقت يك‌بار خون اهدا كنند، زيرا اين گروه خوني كمياب‌‌ترين گروه خوني است. گروه خوني +AB هم ديگر گروه خوني كمياب است كه افرادي كه آن را دارند مي‌توانند هرچند وقت يك‌بار با اهداي خون خود جان انسان‌هاي متعددي را نجات دهند.
زيادي شيرين نباشيد
قندخون
ميزان ايده‌آل: قند خون ناشتاي زير ۱۰۰ ميلي‌گرم دسي‌ليتر ميزان مطلوب، ارزيابي مي‌شود.
چرا ميزان قندخون مهم است: ميزان قند خون ناشتا و قند خون بعد از غذا، بهترين نشانه‌ها براي ميزان احتمال فرد به بيماري‌ ديابت هستند.
چه كاري بايد انجام دهيد:
از پزشك خودتان بخواهيد كه حداقل سالي يك‌‌بار ميزان قند خون ناشتاي شما را چك كند. اگر ميزان قند خون ناشتاي شما بيش از ۱۱۰ بود، يك بار ديگر آزمايش را تكرار كنيد و اگر اين بار هم بالا بود آزمايش قند خون ۲ ساعت پس از غذا را انجام دهيد و زير نظر پزشك متخصص غدد قرار بگيريد. اگر ميزان قند خون ناشتاي شما بين ۹۰ تا ۱۱۰ بود هرچند ماه يك‌بار آزمايش خود را تكرار كنيد.
اگر فشارخون شما بالاست بهتر است سراغ اين مواد غذايي برويد
۱- كرفس
اين اعتقاد وجود دارد كه كرفس اصلا كالري ندارد و مي‌تواند شما را لاغر كند. صحت اين ادعا ثابت نشده است اما پژوهشگران دانشگاه شيكاگو نشان داده‌اند كه كرفس غني از فتاليد است كه مي‌تواند كاته كولامين‌ها (هورمون‌هاي موسوم به هورمون استرس كه باعث تنگي عروق و بالا رفتن فشارخون مي‌شوند) را مهار كند. بهترين كار اين است كه آب ۷ ساقه كرفس را با آب يك پرتقال مخلوط كنيد و بنوشيد.
۲-خوشمزه و مفيد
دكتر مالكوم وان دربرگ، متخصص فارماكولوژي مي‌گويد: «كاهش سديم و افزايش پتاسيم مي‌تواند باعث كاهش فشارخون شود» كليه‌هاي انسان كه مسئول تنظيم سطح مايعات بدن و در نتيجه ميزان فشارخون بدن هستند نيازمند نسبت ۳ به ۲ پتاسيم به سديم هستند. براي اين كار موز گزينه مناسبي است.
بهترين كار اين است كه روزي ۲ موز بخوريد تا سطح سديم و پتاسيم خون‌تان را به سطح مناسب برسانيد.
چرا روغن زيتون و سير تازه را بايد با هم خورد؟
۳- روغن زيتون
دكتر وست راتربون، مسئول تحقيقات دانشگاه ايلي نويز مي‌گويد: «خوردن روزانه يك‌ يا ۲ قاشق بزرگ روغن زيتون مي‌تواند فشارخون ماكسيمم انسان را كاهش دهد. اين ميزان كاهش پس از يك تا ۲ سال استفاده حدود ۳ تا ۵ درصد است.» در ضمن روغن زيتون كه داراي اولئيك اسيد تك‌اشباع است ميزان كلسترول خون را هم كاهش مي‌دهد.
اگر مي‌خواهيد بيشترين سود را ببريد، روغن زيتون را به همراه سير تازه نوش‌جان كنيد تا از چسبيدن كلسترول به ديواره عروق و انسداد در جريان خون و ايجاد لخته هم جلوگيري كنيد.

۴- هندوانه
هندوانه را به شوخي «بازكننده جريان خون» مي‌دانند، زيرا آمينواسيدهاي هندوانه در بدن انسان به آرژنين بدل مي‌شوند كه باعث تنظيم ميزان مناسب عروق بدن مي‌شود و در نتيجه فشارخون انسان را در حد طبيعي و مناسب تنظيم مي‌كند.
روزانه يك ليوان بزرگ آب هندوانه يا يك برش نيم كيلويي هندوانه تازه بخوريد.
منبع:salamatnews.comلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

بیماری ها و سلامت ناخن – سایت پزشکان بدون مرزپوست و موسایت پزشکان بدون مرز پزشک،پزشکی،دارو،درمان،بیماری،خبر،دانشگاه،دانشجو،دکتر،علمیمعرفی رشته های دانشگاهی صفحه اصلی ثبت نام آزمون ورودی اخبار وب سايت مدیر فقید دبیرستان مقالات بازدید از کم خوني فقر آهن و علائم آن کم خوني فقر آهن از بيماري هاي شايعي است که به خصوص در کشور ما به وفور مشاهده مي شود و سندرم خستگی مزمن چیست؟ سندرم خستگي مزمن چيست؟ علائم و نشانه هاي اين سندرم با بسياري از بيماري ها مشترک استآشنایی با انواع گروه های خونى و تفاوت آنها با هم …گروه خونى چیست؟ قطعاً با آنچه بسیارى از جوانان در صحبت هایشان استفاده مى کنند و مى مسموميت از سرب مسموميت از سرب بيشتر کارگران صنايع، بيش از هر مادهٔ سمّى ديگر در مواجهه با سرب هستندمهمترين علائم مر بوط به بيماري هاي قلبيتنگي نفس ناگهاني ممكن است ناشي از علل خطرناك از قبيل آمبولي ريه باشد در صورتي كه فرد زیست ریجاب کبد و بیماری های آنتاثير بيماري‌هاي کبدي روي پوست و مو رنگ پوست بعضي‌ها اعتقاد دارند که پوست آينه تمام علل و عوامل پيدايش آسيب هاي اجتماعي و راه‌هاي پيشگيري از علل و عوامل پيدايش آسيب هاي اجتماعي و راه‌هاي پيشگيري از آن خبرگزاري فارس به طور راه های ارتقاء سلامت روان در معلولین جسمی وحرکتی بدینوسیله شروع فعالیت مجدد کمیته حقوقی را اعلام مینمائیم کمیته مذکور با بهره گیری از بیماری ها و سلامت ناخن – سایت پزشکان بدون مرز پوست و مو ناخنها هنگامیـکه در شرایط ایده آلی باشند بسیار جـذاب میباشند همچنین ناخنها منعکس کننده معرفی رشته های دانشگاهی آمار بايد براي کمتر دانش آموز دبيرستان سوال باشد که موضوع رشته آمار چيست؟ نام گذاري بعضي از زیست ریجاب کبد و بیماری های آن تاثير بيماري‌هاي کبدي روي پوست و مو رنگ پوست بعضي‌ها اعتقاد دارند که پوست آينه تمام‌نماي کم خوني فقر آهن و علائم آن کم خوني فقر آهن از بيماري هاي شايعي است که به خصوص در کشور ما به وفور مشاهده مي شود و گروه هاي سندرم خستگی مزمن چیست؟ سندرم خستگي مزمن چيست؟ علائم و نشانه هاي اين سندرم با بسياري از بيماري ها مشترک است آشنایی با انواع گروه های خونى و تفاوت آنها با هم سایت گروه خونى چیست؟ قطعاً با آنچه بسیارى از جوانان در صحبت هایشان استفاده مى کنند و مى گویند مهمترين علائم مر بوط به بيماري هاي قلبي تنگي نفس ناگهاني ممكن است ناشي از علل خطرناك از قبيل آمبولي ريه باشد در صورتي كه فرد به مدت دسـتورات دارویـی تعويض دريچه هاي قلب آئورت – ميترال – سه موسسه پزشکی زیتون سبز دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت در زمینه ارایه خدمات درمانی و پزشکی راه های ارتقاء سلامت روان در معلولین جسمی وحرکتی بدینوسیله شروع فعالیت مجدد کمیته حقوقی را اعلام مینمائیم کمیته مذکور با بهره گیری از سلامت از دیدگاه اسلام سلامت از نگاه ملی

برچسب ها

اندکی تفکر …

خدا وقتی نخواهد، عمر دنیا سر نخواهد شد
گلوی خشک صحرایی به باران تر نخواهد شد
خدا وقتی بخواهد، غیر ممکن می شود ممکن
ولی وقتی نخواهد، واقعاً دیگر نخواهد شد

پر بازدیدترین مطالب