پر بازدید ترین مطالب

نسل جدید سیستم سرمایشی ؛ هوای خنک بدون مواد شیمیایی مضر


مهندسان دانشگاه ملی سنگاپور سیستم تهویه مطبوع طراحی کرده اند که بدون کمپرسورهای پرمصرف و مواد شیمیایی مضر، هوا را تا ۱۸ درجه خنک می کند. این سیستم سرمایشی بر پایه آب می تواند جایگزین فناوری های قدیمی بشود که همچنان بخشی از سیستم های تهویه مطبوع دنیای مدرن هستند. این سیستم جدید پرتابل، قابل تنظیم برای شرایط آب و هوایی مختلف و مناسب هر دو فضای باز و بسته است.

این سیستم سرمایشی جدید هزینه تولید کمی دارد و سازگار با محیط زیست و بسیار بادوام است. مصرف انرژی این سیستم ۴۰ درصد کمتر از سیستم های بر پایه کمپرسوری است که در ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده می شود. این به معنای کاهش بیش از ۴۰ درصدی گازهای کربنی هم هست. علاوه بر همه این مزیت ها، این سیستم به جای مواد شیمیایی سردکن مثل کلروفلوئورو کربن و هیدروکلرفتوکربن از فناوری خنک کننده بر پایه آب استفاده می کند و بنابراین ایمن تر و سالم تر است. عجیب ترین ویژگی این سیستم هم تولید آب آشامیدنی در حین خنک کردن هوای محیط است!

سازندگان نسل جدید سیستم سرمایشی

سازندگان نسل جدید سیستم سرمایشی

ارنست چوآ، دانشیار دانشکده مهندسی دانشگاه ملی سنگاپور و سرپرست تیم تحقیقاتی گفت: «بیش از ۴۰ درصد مصرف انرژی ساختمان هایی که در مناطق گرمسیری قرار دارند، صرف سیستم های تهویه مطبوع می شود. انتظار می رود این مقدار به خاطر پدیده گرمایش جهانی افزایش یابد. امروزه پرکاربردترین فناوری تهویه مطبوع، سیستم های مبتنی بر فشرده سازی بخار هستند که در سال ۱۹۰۲ توسط ویلیس کریر اختراع شده است. این روش بسیار پرمصرف و برای محیط زیست مضر است. اما فناوری جدید و بر پایه آب ما سازگار با محیط زیست است و می تواند بدون کمپرسور و مواد شیمایی مضر، هوای خشک و خنک تهیه کند.»

دکتر چوآ در ادامه افزود: «این سیستم سرمایشی جدید نقطه شروع نسل جدید سیستم های تهویه مطبوع است و پتانسیل عظیمی برای برچیدن سیستم های مضر و پرهزینه قبلی دارد.»

در ساختنی بخوانید :  زندگی جاودانه انسان به پیش بینی ری کورزویل

سیستم های تهویه مطبوع فعلی برای از بین بردن رطوبت و خنک کردن هوای خشک، انرژی زیادی مصرف می کنند. با ساخت دو سیستم که این دو فرایند را جداگانه انجام می دهند، محققان بهتر می توانند هر فرایند را کنترل کنند و مصرف انرژی را بهینه سازی کنند.

برای از بین بردن رطوبت هوای مرطوب فضاهای باز، سیستم سرمایشی در وهله اول از یک فناوری غشایی جدید شبیه به کاغذ استفاده می کند. سیستم خنک کننده نقطه شبنم هم به جای مواد شیمیایی مضر از آب استفاده می کند و هوای رطوبت زدایی شده را خنک می کند.

هوای خنک سیستم های سرمایشی ترکیبی از مصرف انرژی زیاد و انتشار دی اکسید کربن هستند

هوای خنک سیستم های سرمایشی ترکیبی از مصرف انرژی زیاد و انتشار دی اکسید کربن هستند

این سیستم سرمایشی برخلاف سیستم های رایج برای خنک کردن هوا نیازی به آزاد کردن هوای گرم هم ندارد. در عوض، یک جریان هوای خنک که نسبت به هوای محیط رطوبت کمتری دارد، آزاد می شود و به این ترتیب اثر خرد اقلیم را از بین می برد. بعد از یک روز کارکرد سیستم سرمایشی هم بین ۱۲ تا ۱۵ لیتر آب آشامیدنی تولید می شود.

ویلیس چوآ درباره کارکردهای متعدد این سیستم می گوید: «فناوری سرمایشی ما به راحتی برای انواع شرایط آب و هوایی قابل تنظیم است؛ از هوای مرطوب مناطق استوایی تا هوای خشک صحراها. ضمن اینکه هم برای فضاهای بسته و کوچک استفاده می شود و هم قابل مقیاس بندی برای ساختمان های بزرگ و فضاهای باز با کمترین مصرف انرژی است.»

این فناوری جدید برای فضاهای محصور مثل پناهگاه ها و زیرزمین ها هم بسیار مناسب است چون در چنین محیط هایی حذف رطوبت برای تنفس سالم ضروری است. برخی دستگاه ها و تجهیزات دقیق مثل تجهیزات آزمایشگاهی و بیمارستانی هم به هوای خشک و خنک نیاز دارند که این نوع سیستم سرمایشی بهترین انتخاب بین گزینه های موجود است.
تیم تحقیقاتی در حال حاضر مشغول کار روی سیستم برای بهبود کارایی ها و قابلیت ها هستند. این گروه قصد دارند ویژگی های هوشمند مثل تنظیمات گرمایی برنامه ریزی شده براساس جمعیت و مصرف انرژی را به سیستم اضافه کنند. این گروه امیدوارند امکان همکاری با گروه های صنعتی برای تجاری سازی فناوری فراهم بشود.

در ساختنی بخوانید :  دانشمندان می گویند جهان ما پیر و در حال مرگ است

منبع

بیشتر بخوانید:

[ad_2]

لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب