پر بازدید ترین مطالب

ناسا پرتاب قدرتمندترين تلسکوپ فضايي جهان را به تعويق انداخت


ناسا پرتاب قدرتمندترين تلسکوپ فضايي جهان را به تعويق انداخت

خبرگزاري آريا – به نظر مي رسد که ارسال تلسکوپ «جيمز وب اسپيس» ناسا به فضا يکبار ديگر به تعويق افتاده است. اين تلسکوپ حالا قرار است در بازه زماني مارس تا ژوئن 2019 به فضا فرستاده شود؛ در حالي که پيشتر براي پرتاب آن در اکتبر 2018 برنامه ريزي شده بود. سازمان فضايي مورد اشاره اين خبر را پس از اعمال تغييراتي در برنامه ريزي هاي خود اعلام کرد و اشاره نمود که تاخير به وجود آمده، به خاطر يکپارچه سازي قطعات و آزمايش هايي است که بيشتر از آنچه تصور مي شد زمان برده اند.
ناسا مي گويد حداقل يکي از دلايل اين تعويق، به اندازه بزرگ و پيچيدگي فضاپيماي وب و محافظ خورشيد آن باز مي گردد. تلسکوپ جيمز وب قرار است بيش از 100 محافظ خورشيد داشته باشد که از لنزهاي اصلي آن در برابر نور و حرارت خورشيد محافظت مي کنند. ناسا مي گويد با تست هاي گوناگون، درس هايي درباره اين محافظ هاي خورشيد آموخته شده و تست هاي لرزش نشان داده که پروسه آماده سازي فضاپيما زمان بيشتري مي طلبد.
ناسا در مذاکرات خود با سازمان فضايي اروپا به اين توافق رسيده که طي يک بازه زماني يک ساله، قادر به تعيين زمان دلخواه خود براي پرتاب جيمز وب باشد. بنابراين اين سازمان فضايي به تحليل وضعيت تلسکوپ مورد بحث پرداخته و ليستي از کارهايي که بايد پيش از پرتاب انجام شود و وضعيت يکپارچگي قطعات جيمز وب فراهم آورده است.
يکي از سخنگويان ناسا مي گويد که تاخير در پرتاب جيمز وب، ارتباطي به مشکلات سخت افزاري يا نگراني نسبت به عملکرد فني ندارد؛ بلکه تست تلسکوپ وب و قطعات آن همچنان طبق برنامه انجام مي شود و عملکرد مد نظر را از خود به نمايش مي گذارند. هنگامي که جيمز وب به فضا فرستاده شود، قادر به رصد اعماق فضا و کهکشان هايي خواهد بود که بعد از انفجار بيگ بنگ شکل گرفته اند. اين تلسکوپ همچنين بزرگ ترين و قدرتمندترين تلسکوپ بشر نام خواهد گرفت و توسط هزاران اخترشناس در سراسر جهان مورد استفاده قرار مي گيرد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب