پر بازدید ترین مطالب

ناسا به دنبال ارسال ربات باکتری‌یاب به سیارات دیگر


وبسایت کلیک: به گفته یکی از دانشمندان هوا و فضا، ناسا در صدد تولید نوعی ربات است که بتواند منشا حیات را در سیارات مختلف جستجو کند.

با وجود اینکه پیش از این محققین ناسا در سیارات مختلف بارها به دنبال علائم حیات گشته اند، تاکنون به طور مستقیم رد پای حیات را دنبال نکرده اند! ملیسا فلوید (Melissa Floyd)، یکی از دانشمندان مرکز پرواز فضایی گادرد، مشغول کار بر روی دستگاهی است که می تواند درون نمونه های خاک و سنگ به دنبال شواهدی مبنی بر وجود باکتری ها یا سایر ریزجانداران تک سلولی (مانند باستانیان یا آریکاها) بگردد.

تاکنون به نظر می رسید این موجودات برای اولین بار در زمین به حیات خود ادامه داده باشند، اما Floyd در حال تحقیق بر وجود یا عدم وجود زندگی و تکاملی که در کره زمین رخ داده، در سیاره های مختلف است. وی در بیانیه ای گفت:

این ایده در واقع یکی از فرضیه های مهمی است که ذهن مرا مشغول کرده است، ممکن است زندگی و تکامل همین گونه که در زمین اتفاق افتاده روی مریخ هم اتفاق افتاده باشد، چرا که بدون شک مریخ هم طی همان اتفاقاتی که زمین را شکل داده است، به وجود آمده است.

فلوید معتقد است تکنیک fluorescent in situ hybridization بهترین گزینه برای این پروژه است و در حال حاضر خودش روی این متد کار می کند.

هنگامی که یک محقق این تکنیک به خصوص را به کار می گیرد، باید نوعی نمونه را روی صفحه بگذارد و به نحوی روی آن کار کند که سلول هایش نفوذپذیر شوند. پس از آن نوعی میله مولکولی را به آن اضافه می کند تا به دنباله های به خصوصی از DNA یا RNA درون سلول بچسبد. سپس نمونه را حرارت می دهد و آن را زیر میکروسکوپ مشاهده می کند. طی این پروسه اقدامات بسیار بیشتری باید انجام شود.

فلوید همچنین می گوید:

من در تلاشم که کشف کنم آیا می توانم این کار را با یک ربات انجام دهم یا خیر.

اگر چنین رباتی ساخته شود، ناسا می تواند آن را به سیارات مختلف منظومه شمسی یا کره ماه بفرستد. این موضوع ممکن است بسیار سخت به نظر برسد، اما برای دانشمندان ابزار قدرتمندی جهت کاوش برای زندگی فرازمینیان محسوب می شود. البته Floyd به این موضوع اشاره کرده که فرض وی بر مبنای اینکه حیات در جایی غیر از زمین در منظومه شمسی شکل گرفته، می تواند اشتباه باشد. برای دانستن این موضوع باید تحقیق و بررسی بیشتری انجام شود.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب