پر بازدید ترین مطالب

ميتسوبيشي اوتلندر PHEV توسط شرکت آرين موتور در تهران رونمايي شد


ميتسوبيشي اوتلندر PHEV توسط شرکت آرين موتور در تهران رونمايي شد

خبرگزاري آريا – ميتسوبيشي اوتلندر که پيش از اين توسط شرکت آرين موتور پويا در دو نسخه قبل از فيس ليفت و بعد از فيس ليفت نسل سوم آن در ايران عرضه شده بود. حال سومين مدل از اين خودرو که از قواي محرکه هيبريدي سود مي برد، امروز به صورت رسمي توسط اين شرکت معرفي و رونمايي شد.

تفاوت اين SUV با ديگر خودروهاي هيبريدي در اين است که از سيستم موسوم به Plug-in بهره مي برد. بدين معنا که شما مي توانيد باتري هاي خودرو را به صورت مجزا و با اتصال آن به پريز برق شارژ کنيد. در واقع خودروهاي هيبريدي به صورت کلي به دو دسته با قابليت شارژ مستقيم باتري و شارژ غير مستقيم باتري تقسيم مي شوند.

پيش از اين اکثر خودروهاي هيبريد وارد شده به کشور ما از دسته دوم بوده اند و بايد اوتلندر PHEV را دومين خودروي عرضه شده در ايران با قابليت شارژ مستقيم باتري همانند خودروهاي تمام الکتريکي همچون تسلا قلمداد کرد. پيش از اين بي ام و I8 که در تعداد بسيار محدودي در کشور ما عرضه شده به اين قابليت مجهز بود.

در هر صورت ميتسوبيشي اوتلندر را بايد پر فروش ترين خودروي Plug-in-hybrid دانست و اين خودرو را در بيش از 48 کشور جهان عرضه مي کند. به گونه اي که اين خودرو از زمان رونمايي جهاني آن در سال 2013 تا سال 2015 بيش از 90 هزار دستگاه فروخته است. اين SUV از محبوبيت بسيار خوبي در اروپا برخوردار است و به دليل مصرف بسيار پايين سوخت مورد استقبال واقع شده است.

در بخش قواي محرکه اين خودرو يک موتور 2 ليتري 4 سيلندر بنزيني نقش قواي محرکه درون سوز را ايفا مي کند و دو موتور الکتريکي در محور جلو و عقب آن قرار گرفته است که توسط پک باتري 12 KWh ليتيوم يوني تغذيه مي شود و جعبه دنده CVT نيز وظيفه انتقال قدرت موتور درون سوز را دارد. به گونه اي که در حالت تمام برقي اين خودرو مي تواند بردي معادل 50 کيلومتر را بدون دخالت موتور بنزيني طي کند.

باتري ها در بخش زيرين و کف خودرو قرار گرفته اند و همچنين با توجه به استفاده از سيستم بازياب انرژي در حين برداشتن پا از روي پدال گاز، نيرو به صورت معکوس به شارژ باتري ها مي پردازد. براي شارژ کردن اين خودرو دو سوکت خروجي در نظر گرفته شده که يکي از آن ها از طريق برق شهري و ديگري از نوع شارژ سريع که با نام CHAdeMO خوانده مي شود. در حالت معمولي براي شارژ باتري به 5 ساعت زمان نياز است.

موتور بنزيني 119 اسب بخار قدر توليد مي کند و مجموع قدرت موتورهاي الکتريکي به 60 اسب بخار مي رسد.

اوتلندر PHEV تنها خودروي SUV است که شامل مشوق هاي دولتي مي شود. به گونه اي که ميزان گازهاي سمي CO2 خروجي آن حتي کمتر از يک تويوتا پريوس است. به همين دليل در کشوري همچون انگلستان بيش از 5 هزار پوند از بهاي آن توسط دولت اين کشور تقبل مي شود. اين مدل به نسبت مدل معمولي در حدود 200 کيلوگرم وزن بيشتري دارد.

در هر صورت بايد حضور اين خودرو در کشورمان را به فال نيک بگيريم زيرا اوتلندر PHEV مفهوم جديدي از يک خودروي هيبريدي را ارائه مي کند.
اين مدل به دليل استفاده از سيستم هيبريدي قيمت بيشتري به نسبت مدل بنزين سوز دارد و بايد ديد که تعرفه واردات خودروهاي هيبريدي چه سرانجامي خواهد داشت اما واضح است که بهاي اين خودرو بيشتر از مدل معمولي خواهد بود.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب