مواظب باشيد عاشق سوييچ نشويد؛ جادوي نينتندو در نسل هشتممفیدستان:

مواظب باشيد عاشق سوييچ نشويد؛ جادوي نينتندو در نسل هشتم


خبرگزاري آريا – نينتندو برنده بي چون و چراي نسل پيش بازي هاي ويديويي بود. اما ميراث ايواتا، مدير فقيد نينتندو، در نسل هشتم با تهديدي جدي رو به رو شد.
کنسول Wii U هرگز نتوانست موفقيت اجداد خود را تکرار کند، در نتيجه چشم بادامي ها درست در ميانه نسل، از کنسول جديد سوييچ رونمايي کردند.
سوييچ راه درازي را در پيش دارد. سوني با پلي استيشن ۴ چند سالي است که بر دنياي کنسول حکمراني مي کند، مايکروسافت نيز با پروژه اسکورپيو وعده قدرتمندترين کنسول تاريخ را مي دهد.
اما نينتندو از قبل به ما ثابت کرده که براي موفقيت نيازي به کنسول با سخت افزار قوي و يا بازي هاي اکشن پر ادعا ندارد.
آيا سوييچ مي تواند محبوبيت گذشته نينتندو را احيا کند؟ بن کوچرا (Ben Kuchera)، نويسنده وبسايت پوليگان، در مطلبي کوتاه به بررسي وضعيت حاضر کنسول تازه نفس نينتندو مي پردازد.
در ادامه، مطلب آقاي کوچرا را مي خوانيم.
من مدت زيادي غرق بازي کردن Mario Kart 8 Delux شدم، آن هم در يک روز سخت و طاقت فرسا.
پيش از اين، نسخه هاي ديگري از اين سري روي کنسول دستي ۳DS منتشر شده بود اما ماريو کارت ۸، عنواني براي کنسول هاي دستي نيست که تظاهر به واقعي بودن بکند. اين نسخه پرچمدار سري در سال ۲۰۱۷ است، با تمامي ويژگي هايي که از آن انتظار داريد و مهم تر از همه، مي توانيد آن را هر جايي بازي کنيد.

از زمان عرضه سوييچ، ديگر توجهي به قفسه مجله کنار دستشويي ندارم. براي من، پرواز بر فراز آسمان تبديل به نوعي آرمان شهر سورئال شده که در آن روي کامل کردن شراين (Shrine-معبد) هاي نسحه جديد زلدا تمرکز کنم. روي تخت خوابم نوعي بازوي مفصلي قرار دادم تا حتي قبل از خواب نيز از تجربه Tumbleseed بي بهره نمانم.
آن تبليغ سوييچ را به خاطر داريد که مردم در جريان رويدادهاي اجتماعي با در دست داشتن کنترلرهاي جوي-کان به دور صفحه نمايش جمع مي شدند و بازي مي کردند؟ همان شرايطي که افراد بسياري از صنعت گيم آن را نشدني مي دانستند؟ امروزه اين رويا و تبليغ به حقيقت پيوسته است.
راه انداختن سوييچ و دادن يکي از کنترلرها به يکي از فرزندانم و بازي کردن Snipperclips در هر زمان و مکاني که باشيم، يکي از شگفت انگيز ترين لحظات گيمينگي است که در چند وقت اخير تجربه کرده ام. بازي کردن در پارک و يا حتي حياط پشتي خانه، تجربه اي جادويي است. چه بهتر از آن که بيرون از خانه و در حين لذت بردن از هواي تازه، بازي کنيم.
من به عملکرد سوييچ بسيار ترديد داشتم، مخصوصاً به خاطر بازي هاي کمي که نينتندو براي عرضه کنسول در نظر گرفته بود. هنوز هم سوييچ از جهات بسياري ناقص است و اگر علاقه اي به بازي هاي انحصاري و ساخت نينتندو نداشته باشيد، انتخاب بازي مناسب کمي سخت خواهد بود.
اما حالا با گذشت زمان از عرضه سوييچ و از بين رفتن آن حس تازگي، اين کنسول پس از ساعت ها بازي کردن، آن حس راحتي و تطبيق پذيري خود را نشان مي دهد.

نکته جالب در مورد شگفتي و موفقيت سوييچ آن است که همه ما مي دانستيم تمامي اين اتفاقات رخ مي دهد. اين همان کارهايي است که اين کنسول براي آن طراحي شده، نينتندو در تلاش بود تا مرز ميان کنسول هاي خانگي و دستي را کمرنگ کند.
نقد هاي کنسول مثبت بودند، هر چند سيستم عامل با چند مشکل ابتدايي مواجه بود و حالا خريد سوييچ بدون گشت و گذار در بازار و داشتن کمي شانس، تقريباً غير ممکن است.
اما تمامي زحمات نيتندو ارزش آن را داشته است. بازي کردن Breath of the Wild روي تلويزيون و سپس سوييچ کردن آن به حالت دستي و قابل حمل، آن هم تنها در يک يا دو ثانيه، دست کمي از يک ترفند شعبده بازي بي نقص ندارد.
نينتندو سخت افزاري عرضه کرده که کاربرد هاي مختلف و راه هاي متفاوتي براي بازي کردن با آن وجود دارد و من متوجه شدم که دوستان، خانواده، همکاران و خود من تقريباً از تمامي اين روش ها استفاده مي کنيم.
در حالي که مايکروسافت با فرياد ادعاي ساخت قدرتمندترين کنسول تاريخ، محکم روي طبل مي کوبد، نينتندو ممکن است از پشت و پنهاني گوي رقابت را از چنگ ردموندي ها و سوني در آورد، آن هم با تغيير تعريف کنسول و نحوه بازي کردن و تعامل با آن.

آن ها گويي دو کنترلر را به يک آيپد وصل و دستگاهي خلق کرده اند که هيچکس حتي جرات تلاش براي ساخت آن را ندارد و نتيجه زحمات نينتندو، بي مزد باقي نمانده است.
من همچنان از زبان افراد بسياري مي شنوم که از قدرت سخت افزاري پايين سوييچ شکايت مي کنند. اما از آن سمت، بسياري ديگر مي گويند که چقدر خوب است سري Mario Kart قدم به مسير واقعي گذاشت.
من پيوسته از مردم سوال مي کنم که آيا آن ها کنسول سوييچ خود را به همان اندازه زمان خريد، دوست دارند و ديگر به شنيدن يک پاسخ عادت کرده ام. لبخندي از رضايت و شوق روي صورت آن ها نقش مي بندد. بسياري از مردم، سر خود را به آرامي تکان مي دهند که مي توان از آن مفهومي چون «آره، من به شکل خطرناکي درگير سوييچ شده ام» را برداشت کرد. آن ها چهره اي را به خود مي گيرند که مي گويد: «زماني که از دستشويي بيرون آمدم، متوجه شدم که غذا حاضر شده است.»
به نظر مي رسد دوران مشکلات کنترلر جوي-کان (قطع شدن ارتباط جوي-کان سمت چپ) و نقص هاي سخت افزاري سوييچ را پشت سر گذاشته ايم يا حداقل اين ايرادات ديگر بزرگ و برجسته نيستند.
محدوديت هاي انتقال فايل هاي ذخيره بازي ها هنوز بي معني و مسخره هستند اما تجربه لذت بخش و با کيفيت بازي ها روي سوييچ، آتش اين نارضايتي ها را دارد خاموش مي کند. نينتندو بار ديگر خود را در موقعيتي يافته که امور ساده را سخت مي کند اما کارهاي دشوار، بسيار، بسيار آسان به نظر مي آيند.

با عرضه بازي هاي بيشتر، احتمالاً سوييچ پله هاي موفقيت را با سرعت بيشتري طي کند چرا که حتي با وجود لاين آپ عرضه خوب، هر عنوان جديدي که براي اين کنسول منتشر مي شود، محبوبيت آن را افزايش مي دهد.
سوييچ کنسولي است که روي آن نسخه جديد زلدا، بهترين ماريو کارت و دنباله سري Splatoon را خواهيد يافت. مردم دارند عاشق استفاده از اين سخت افزار مي شوند و منتظر هستند تا بازي هاي بيشتري بخرند.
معمولاً اين بازي ها هستند که باعث فروش کنسول مي شوند، نه آن که خود کنسول با ارائه تجربه اي خاص و لذت بخش به نقطه فروشي بدل شود. نينتندو در جهت ديگر حرکت کرده، بازي ها به خاطر سوييچ هستند که به فروش مي رسند.
سوييچ نحوه بازي کردن ما را تغيير داده و نينتندو نيز پاداش تفکر و زحماتش را مي چشد. تمامي آن تبليغات پر سر و صدا به حقيقت پيوسته اند و من نمي توانم خوشحال تر از اين باشم.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

برچسب ها

اندکی تفکر …

تصور کن؛
اگر قرار بود
هرکس به اندازه دانش خود
حرف بزند
چه سکوتی بر دنیا حکمفرما می شد ....