پر بازدید ترین مطالب

مهم‌ترين ماموريت‌هاي فضايي در سال 2018


مهم‌ترين ماموريت‌هاي فضايي در سال 2018

خبرگزاري آريا – وب سايت گجت نيوز: سال 2018 ميلادي، سال پرمشغله‌اي براي ناسا و همچنين ساير شرکت‌هاي فضايي است. در اين مطلب قصد داريم مهم‌ترين ماموريت هاي فضايي در سال 2018 از جمله پرتاب موشک‌ها، فضاپيماها و برنامه‌هاي تحقيقاتي را بررسي کنيم. ناسا و ساير شرکت‌هاي فضايي از جمله اسپيس ايکس و بلو اوريجين براي سال 2018 ميلادي برنامه‌هاي زيادي در سر دارند. اين سازمان‌ها و شرکت‌ها در سال 2018، راه‌اندازي يک موشک شگفت‌انگيز را برنامه‌ريزي کرده و مي‌خواهند بيشتر از هميشه به مريخ و خورشيد نزديک شوند. همچنين قرار است دو وسيله نقليه فضايي که هم‌اکنون در فضا هستند به اهداف ماموريتي خود نزديک‌تر شوند.
برنامه‌هاي پرواز آزمايشي زيادي براي سال 2018 برنامه‌ريزي شده که از جمله آن‌ها مي‌توان به راه‌اندازي و پرتاب فالکون سنگين در اوايل سال 2018 اشاره کرد. اين پروژه مي‌تواند به انسان‌ها کمک کند تا وسايل نقليه شخصي خود را در آينده به فضا ارسال کنند. در ادامه به مهم‌ترين ماموريت هاي فضايي در سال 2018 اشاره خواهيم کرد.
پرتاب فالکون سنگين توسط اسپيس ايکس در ژانويه 2018
ايلان ماسک (Elon Musk)، مديرعامل شرکت اسپيس ايکس، اولين بار در سال 2011 بود که طرح موشک فالکون سنگين را ارائه کرد. راه‌اندازي اوليه اين موشک در اواخر سال 2013 اعلام شد و حالا پس از 5 سال، اين ماموريت با ارسال محموله بار خودروي تسلاي ايلان ماسک، رسما راه‌اندازي مي‌شود.
مهم‌ترين ماموريت هاي فضايي در سال 2018 ؛ موشک‌ها، فضاپيماها و ساير پروژه‌هاي تحقيقاتي
پرتاب موشک الکترون در اوايل سال 2018
آمريکا از مدت‌ها پيش آزمايش موشک الکترون (Electron) براي ارسال ماهواره‌هاي کوچک به مدار زمين را آغاز کرده بود. نخستين پرتاب آزمايشي اين موشک در ماه مي 2017 انجام شد و قرار بود در ماه دسامبر 2017 نيز دومين پرتاب اين موشک صورت بگيرد، اما به دليل شرايط آب و هوايي و برخي نقص‌هاي فني، اين امکان فراهم نشد. حالا طبق برنامه‌ريزي، قرار است در اوايل سال 2018، مجددا شاهد پرتاب موشک الکترون باشيم.
مهم‌ترين ماموريت هاي فضايي در سال 2018 ؛ موشک‌ها، فضاپيماها و ساير پروژه‌هاي تحقيقاتي
اعلام برنده رقابت گوگل لونار ايکس در 31 مارس 2018
در تاريخ 31 مارس 2018، برنده رقابت گوگل لونار ايکس (Google Lunar X) براي ارسال فضاپيماي رباتيک به کره ماه اعلام مي‌شود. البته هنوز چهار تيم از پنج فيناليست اين رقابت، طرح فضاپيماي خود را به پايان نرسانده‌اند و به همين دليل امکان دارد در تاريخ 31 مارس، هيچ‌يک از شرکت‌کننده‌ها برنده اين رقابت گوگل نشوند.
پرتاب فضاپيماي TESS در مارس 2018
ناسا در حال آماده‌سازي فضاپيماي TESS است. اين فضاپيما همانند کاوشگر کپلر (Kepler) به جستجوي سياره‌هايي مي‌پردازد که از مقابل ستاره‌هاي دور عبور کرده و نور آن‌ها را کم مي‌کنند. فضاپيماي TESS که يکي از مهم‌ترين ماموريت هاي فضايي در سال 2018 محسوب مي‌شود، ستاره‌ها را در تمام آسمان شب ارزيابي خواهد کرد و از محدوديت‌هاي موجود در کپلر نيز رنج نمي‌برد. اين پروژه براي پيدا کردن نزديک‌ترين اجسام سنگي به زمين راه‌اندازي شده تا منجمان بتوانند انواع جوهايي که در اين دنيا وجود دارد را شناسايي کنند.
مهم‌ترين ماموريت هاي فضايي در سال 2018 ؛ موشک‌ها، فضاپيماها و ساير پروژه‌هاي تحقيقاتي
پروازهاي آزمايشي خدمه تجاري ناسا در آوريل تا نوامبر 2018
يکي ديگر از ماموريت هاي فضايي در سال 2018 ، پرواز آزمايشي خدمه تجاري ناسا است. امسال نخستين آزمايش دو وسيله نقليه که بخشي از برنامه خدمه تجاري ناسا است، انجام مي‌شود. اين برنامه، ابتکاري براي راه‌اندازي فضاپيماي خصوصي خواهد بود. شرکت‌هاي اسپيس ايکس و بوئينگ به ترتيب کپسول‌هاي Crew Dragon و CST-100 Starliner را توسعه مي‌دهند. قرار بود اين آزمايش‌ها در سال 2017 انجام شود اما به تاخير افتاد. حالا طبق برنامه، اسپيس ايکس مي‌خواهد پرواز آزمايشي کپسول دراگون را در ماه آوريل و اولين پرواز سرنشين‌دار را در ماه آگوست تست کند و بوئينگ نيز در نظر دارد تا پرواز بدون سرنشين استارلاينر را در ماه آگوست و پرواز سرنشين‌دار را در ماه نوامبر انجام دهد.
مهم‌ترين ماموريت هاي فضايي در سال 2018 ؛ موشک‌ها، فضاپيماها و ساير پروژه‌هاي تحقيقاتي
پرتاب فضاپيماي اينسايت ناسا در 5 مي 2018
ناسا تصميم دارد فضاپيماي InSight را در تاريخ 5 مي 2018 به مريخ ارسال کند. اين پروژه قرار بود در سال 2016 اجرا شود، اما به دليل بروز نشتي در يکي از ابزارهاي فضاپيما، پرتاب آن به تعويق افتاد. حالا اينسايت براي سفر به مريخ آماده شده و قرار است با موشک اطلس V در يک سيستم راه‌اندازي 30 روزه در تاريخ 5 مي 2018، پرتاب آن انجام شود. طبق برنامه‌ريزي، حدود هفت ماه بعد در تاريخ 26 نوامبر، اين فضاپيما بر روي سطح سياره سرخ فرود خواهد آمد.
مهم‌ترين ماموريت هاي فضايي در سال 2018 ؛ موشک‌ها، فضاپيماها و ساير پروژه‌هاي تحقيقاتي
آزمايش‌هاي Blue Origin و Virgin Galactic در طول سال 2018
بسياري از شرکت‌هاي فضايي و تجاري، پروازهاي آزمايشي خود را در سال 2018 انجام خواهند داد. در آخرين روزهاي سال 2017، شرکت بلو اوريجين (Blue Origin)، فضاپيماي New Shepard را آزمايش کرد. اين موشک براي کساني طراحي شده که مي‌خواهند با پرداخت مبلغي، براي چند دقيقه بي‌وزني را در فضا تجربه کنند. اين آزمايش‌ها در سال جديد ميلادي نيز ادامه خواهد داشت و قطعا يکي از مهم‌ترين ماموريت هاي فضايي در سال 2018 خواهند بود.
مهم‌ترين ماموريت هاي فضايي در سال 2018 ؛ موشک‌ها، فضاپيماها و ساير پروژه‌هاي تحقيقاتي
در همين حال، کمپاني Virgin Galactic به عنوان يک شرکت مسافربري فضايي، به زودي آزمايش پروازهاي فضاپيماي خود يعني VSS Unity را آغاز خواهد کرد. اين فضاپيما نيز براي تجربه کوتاه سفر به فضا براي مسافران معمولي طراحي شده است. البته آزمايشات مربوطه اين فضاپيما از مدت‌ها پيش آغاز شده و حالا شرکت Virgin Galactic مي‌خواهد به طور جدي‌تري، اين پروژه را پيگيري کند. اين کمپاني برنامه‌هاي ديگري نيز براي سال 2018 در سر دارد که از جمله آن‌ها مي‌توان به پرتاب يک موشک و قرار دادن ماهواره‌هاي کوچک در مدار اشاره کرد.
مهم‌ترين ماموريت هاي فضايي در سال 2018 ؛ موشک‌ها، فضاپيماها و ساير پروژه‌هاي تحقيقاتي
پروژه کاوشگر خورشيدي پارکر ناسا در 31 جولاي تا 19 آگوست
کاوشگر خورشيدي پارکر (Parker Solar Probe)، اولين فضاپيمايي خواهد بود که به نزديک‌ترين فاصله از خورشيد مي‌رسد. اين کاوشگر به سطح خورشيد نمي‌رسد، اما با فاصله 3.9 ميليون مايلي از خورشيد و از لبه‌هاي بيروني جو خورشيد عبور مي‌کند. پارکر مي‌تواند ذارت بسيار پرانرژي از جو اتمسفر خورشيد که سرعت فوق‌العاده بالايي دارند و با نام باد خورشيدي شناخته مي‌شوند را بررسي کند. بادهاي خورشيدي با ميدان مغناطيسي خود موجب اختلال در ماهواره‌ها و حتي شبکه برق زمين مي‌شوند. در واقع کاوشگر خورشيدي پارکر قرار است به سوالاتي که سال‌هاست دانشمندان به دنبال جواب آن‌ها هستند، پاسخ دهد. اين کاوشگر در 31 جولاي تا 19 آگوست توسط موشک سنگين دلتا IV پرتاب خواهد شد.
رسيدن فضاپيماي Osiris-Rex ناسا به يک سيارک در ماه آگوست
ناسا در سپتامبر 2016 فضاپيماي Osiris-Rex را پرتاب کرد. اين کاوشگر براي نمونه‌برداري به سيارکي به نام Bennu ارسال شد و اين سفر حدود 2 سال به طول انجاميد و سرانجام در آگوست 2018، فضاپيماي Osiris-Rex به اين سيارک مي‌رسد. سپس اين فضاپيما از موتورهاي جانبي خود براي حرکت و پرواز بر روي سيارک Bennu استفاده خواهد کرد. همچنين Osirix-Rex داراي مجموعه‌اي از دوربين‌ها است تا بتواند تصاويري با کيفيت بالا را از سطح اين سيارک تهيه کند.
مهم‌ترين ماموريت هاي فضايي در سال 2018 ؛ موشک‌ها، فضاپيماها و ساير پروژه‌هاي تحقيقاتي
آغاز پروژه BepiColombo در عطارد در ماه اکتبر 2018
يک ماموريت جديد در عطارد از ديگر ماموريت هاي فضايي در سال 2018 است. عطارد، ناشناخته‌ترين سياره در سامانه خورشيدي است. پروژه BepiColombo، يک برنامه فضايي مشترک بين ژاپن و اروپا است. در اين برنامه، دو فضاپيما به مدار نزديک‌ترين سياره به خورشيد ارسال خواهند شد. اين فضاپيماها در ماه اکتبر توسط موشک اروپايي Ariane 5 پرتاب مي‌شود و در سال 2025 به عطارد مي‌رسد. پس از جدا شدن اين دو فضاپيما از يکديگر، يکي از آن‌ها توسط اروپا و ديگري توسط آژانس فضايي ژاپن کنترل خواهد شد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب