مصرف روزانه سبزیجات و فایده های آن برای سلامت بدن!مفیدستان:

اگر هر فردی هر روز سبزیجات مصرف کند در واقع سلامت خودش را تضمین کرده است.پیشگیری از بیماریهایی همانند دیابت،چاقی،بیماریهای قلب و سرطان از فوایدی است که مصرف روزانه سبزیجات به همراه دارد.

مصرف روزانه سبزیجات

مصرف روزانه سبزیجات | بدن انسان بصورت کلی در هر روز نیاز به دویست گرم سبزیجات دارد که البته کودکان،نوجوانان و سالمندانی که بالای ۷۰ سال سن دارد کمتر باید سبزیجات مصرف نمایند.

بر اساس تحقیقات جدید رنگ سبزیجات در طبقه بندی خواص آنان نقش دارد از این رو مصرف سبزیجات با رنگهای متنوع برای سلامت توصیه می گردد در واقع رنگها در سبزیجات بر خواص منحصر بفرد آنها اشاره دارد. مصرف سبزیجات با رنگهای متفاوت امکان بدست آوردن بالاترین نتیجه را برای شخص ممکن می سازد و سیستم ایمنی بدن را قوی تر می سازد و موجب طول عمر بیشتر شخص می گردد.

:: با مصرف سبزیجات از سرطان پیشگیری کنید

مصرف روزانه سبزیجات یکی از عوامل مهم پیشگیری از سرطان ها می باشد زیرا سبزیجات حاوی ویتامین ها و مواد معدنی هستند و دستگاه ایمنی بدن را قوی می سازند. سبزیجات نارنجی مانند هویج و کدو تنبل دارای بتاکاروتن می باشند. بتاکاروتن رنگدانه ای است که در صورت نیاز بدن در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. این ماده بدن را در مقابل سرطان ها محافظت می کند.

سبزیجات برگ سبز از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردارند در این سبزیجات کاروتنوئیدها، ساپونینها، لوتئین و فلاوونوئیدها یافت می شوند این سبزیجات فیبر، فولات و بتاکاروتن مورد نیاز بدن را دارا می باشند. این مواد بدن را در مقابل چند نوع سرطان حفظ می نمایند. کرفس، اسفناج، بروکلی و جعفری از جمله سبزیجات برگ سبز می باشند.

سبزیجات قرمز رنگ مانند گوجه فرنگی ، هندوانه و کلم بنفش دارای انواع مختلفی از فیتوکمیکالها می باشند. فیتوکمیکالها اثر رادیکالهای آزاد را از بین می برند. لیکوپین یکی از فیتوکمیکالها است که پوست بدن را در مقابل اشعه خورشید محافظت می کند و کارکرد بهتر غده پروتستات را در بدن موجب می گردد.

سبزیجات خانواده کلم نیز از ارزش غذایی بالایی برخوردار می باشند به گفته محققان تغذیه این سبزیجات در پیشگیری از سرطانها موثر می باشد ایندول موجود در انواع کلم در ایجاد خاصیت ضدسرطانی کلم نقش دارد. از سبزیهای خانواده کلم می توان از بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل و کلم بنفش نام برد.

مصرف روزانه سبزیجات
مصرف روزانه سبزیجات

اکثر سبزیجات دارای ویتامین C فراوان هستند. ویتامین C نقش مهمی در پیشگیری از سرطانها دارد. ویتامین C به وفور در سبزیجاتی مانند فلفل، بروکلی و گوجه فرنگی یافت می شود.

سبزیجات حاوی مقادیر قابل توجهی از فیبر می باشند. طبق نظر متخصصان تغذیه فیبر موجود در سبزیها در پیشگیری از سرطان روده بزرگ نقش اساسی دارد فیبر قسمتی از سبزیجات را تشکیل می دهد که بدن انسان نمی تواند آنرا هضم نماید بنابراین فیبر به خودی خود خاصیتی ندارد اما وجود فیبر در غذای مصرف شده کار دستگاه گوارش را آسان تر می کند و سرعت تخلیه روده ها بالاتر می رود مواد سرطانزا با فیبر ترکیب شده و از بدن خارج می شوند. فیبر موجود در سبزیجات به رشد باکتری های مفید روده نیز کمک می کند.

پیروی از رژیم غذایی که حاوی مقدار زیادی مواد فیبردار باشد، ریسک ابتلا به سرطان روده را تا حد بسیاز زیادی کاهش می دهد. تمام سبزیجات حاوی فیبر فراوان می باشند. البته باید اضافه نمود که مصرف بیش از اندازه مواد فیبردار در تغذیه عوارض و اختلالاتی در جذب املاح معدنی به همراه دارد.

:: رابطه مصرف روزانه سبزیجات و لاغری

سبزیجات دارای کالری پایین می باشند، حجیم و سیرکننده می باشند و مصرف زیاد آنان در مقاسیه با سایر مواد غذایی بسیار کمتر موجب افزایش وزن می شود. امروزه حدودا” یک سوم ازمردم جهان با چاقی و مشکلات آن روبرو هستند از این رو مصرف مداوم و روزانه سبزیجات و میوه ها برای پیشگیری از چاقی ضروری و اثربخش است.

با مصرف روزانه سبزیجات خطر دیابت را کاهش دهید

برعکس میوه ها سبزیجات، خصوصا” سبزیجات تازه قند بسیار کمی را دارا می باشند. قند در نوعهای متفاوت آن در بدن به گلوکز تبدیل می شود و این پدیده موجب تغییرات در سطح قند خون می گردد و بنابراین دانستن مقدار هیدروکربن و در نتیجه قند برای بیماران دیابتی ضروری است. مصرف سبزیجات بالانس قند خون را بسیار کمتر از سایر مواد غذایی دچار تغییر و تحول می کند و موجب رسانیدن ویتامین ها و املاح معدنی به بدن می گردد. بنابراین مصرف سبزیجات در رژیم بیماران دیابتی و پیشگیری از بیماری نقش مهمی را ایفا می نمایند. سبزیجات حاوی فیبر، آنتی اکسیدانها و املاح معدنی فراوان و ترکیبات دیگر می باشند و خطر پیشرفت دیابت نوع دوم و عوارض آن را کاهش می دهند.

داشتن اندیس گلیسمی پایین در مواد غذایی در تغذیه بیماران دیابتی نوع ۲ مفید است و از سوی دیگر مصرف آنان فاکتوری برای کاهش وزن است. سبزیجاتی مانند بروکلی، گل کلم، کرفس و اسفناج دارای اندیس گلیسمی پایینی هستند. سبزیجات سرشار از منیزیم هستند و منیزیم در فعالیت انسولین نقش مهمی را ایفا می نماید سطح منیزیم معمولا در بیماران دیابتی پایین است. سبزیجات دارای برگ سبز مانند اسفناج منبع خوبی از منیزیم هستند.

:: با مصرف روزانه سبزیجات از بیماریهای قلبی پیشگیری کنید

چربی موجود در سبزیجات بسیار پایین است و سبزیجات فاقد کلسترول می باشند بنابراین مصرف آنان برای سلامت قلب تجویز می شود. رژیم غذایی چرب، احتمال مبتلاشدن به بیماری های قلبی و عروقی و سرطان را افزایش می دهد.

پتاسیم یکی از املاح معدنی مهم برای بدن است که فعالیت بسیاری از آنزیمهای
بدن به وجود آن وابسته است کمبود پتاسیم در بدن می تواند زمینه ساز حملات
قلبی باشد. پتاسیم روزانه مورد نیاز بدن از طریق مصرف روزانه سبزیجات بدست می آید.

سبزیجاتی مانند جعفری، کرفس، لوبیا، سبوس گندم و سیب زمینی منابع خوبی برای تامین پتاسیم و در نتیجه سلامت قلب می باشند. یکی از مهمترین خاصیت سبزیجات سبز رنگ مانند بروکلی و اسفناج در اثربخشی آنان بر سلامت دستگاه گردش خون می باشد.

سبزیجات حاوی فولات می باشند فولات در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی
مفید است به همین دلیل به افرادی که یک بار دچار سکته شده اند مصرف مرتب کلم
تجویز می شود این خاصیت در کلم بنفش به علت لیکوپن موجود در آن چند برابر می باشد.

:: رابطه مصرف روزانه سبزیجات و پایین آوردن فشارخون

سبزیجات تازه دارای میزان سدیم بسیار پایینی هستند. سدیم در بسیاری
از مواد غذایی یافت می شود جذب بیش از حد سدیم توسط بدن ، باعث
بروز فشار خون بالا می گردد. سبزیجات تازه نسبت به سبزیهای بسته بندی
فریزری و یا کنسروی ، حاوی مقدار کمتری از سدیم هستند. همچنین سبزیجاتی
مانند کرفس و ریواس به علت دارا بودن پتاسیم فراوان موجب کاهش فشار خون می شوند.

:: با مصرف روزانه سبزیجات سلامت خود را تضمین کنید

در سبزیجات گوناگون بیش از ۱۸۰ نوع ویتامین و ماده معدنی متفاوت یافت
می شود که بدن نیازمند به تامین آنان برای سلامت خویش می باشد از این
رو مصرف سبزیجات گوناگون برای سلامت شخص بسیار مفید و ضروری است.
سبزیجات حاوی ویتامین ها و املاح معدنی فراوانی هستند که در سلامتی بدن
نقش مهمی دارند. از جمله این املاح آهن است، آهن در خونسازی و تامین انرژی
بدن نقش مهمی را ایفا می کند. کمبود آهن در رژیم غذایی موجب کم خونی و احساس خستگی مفرط می شود.

سبزیجاتی مانند اسفناج، سیب زمینی و مارچوبه حاوی مقادیر زیادی آهن هستند.
سبزی هایی با رنگ سبز پر رنگ مانند اسفناج، بروکلی، و کاهو علاوه بر خاصیتهای
ذکر شده حاوی میزان بالایی کلسیم اند.
کلسیم برای استحکام استخوان و سلامت دندان لازم بوده و از پوکی استخوان نیز جلوگیری می نماید.

:: چگونگی مصرف روزانه سبزیجات

سبزیجات فصلی بهترین و سالم ترین انتخاب در خرید روزانه خانه هستند.
تا آنجا که ممکن است به همراه همه وعده های غذایی خود از سبزیجات
استفاده نمایید. کودکان خود را به خوردن سبزیجات عادت دهید کودکان
معمولا از خوردن سبزیجات خام لذت بیشتری می برند برای آنان سبزیجات
خام را به اشکال زیبا ببرید و به جای یک میان وعده به آنان بدهید. آنان را
در آشپزی مشارکت دهید، تا تمایل بیشتری نسبت به خوردن سبزیجات در آنان ایجاد شود.

سبزیجات ویتامین ها و املاح معدنی خود را بر اثر پختن و سرخ نمودن بیش
از اندازه از دست می دهند بنابراین سبزیجات را زیاد از حد نپزید و سرخ ننمایید
و تا حد امکان از سبزیجات به صورت خام و یا نیم پز استفاده کنید. بخارپز کردن
بهترین نوع طبخ سبزی می باشد یا سبزی ها را با آب کم بپزید تا آب آنان به
خورد خودشان برود و ویتامین و املاح معدنی آنها بهدر نرود. مدت زمان طبخ
طولانی سبزیجات می تواند بسیاری از ویتامین ها را از بین ببرد سعی کنید
سبزیجات را در مدت زمان کوتاه بپزید و اگر مشکلی با هضم سبزیجات خام ندارید بهتر است که آنها را خام مصرف کنید.

جام جم آنلاین

مصرف روزانه سبزیجات و فایده های آن برای سلامت بدن!لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

سایت بیتوتهفواید مصرف روزانه سبزیجات ۱۳۹۲۷۲۲ فعالیت بسیاری از آنزیم های بدن به وجود آن وابسته است کمبود پتاسیم در بدن می تواند زمینه ساز حملات قلبی باشد پتاسیم روزانه مورد نیاز بدن از طریق مصرف روزانه سبزیجات بدست بیشتر نتایج خبر مختصری از فواید بیشمار مصرف روزانه سبزیجات رجانیوز ۱ روز پیش مصرف روزانه سبزیجات ضامن سلامتی شخص می باشد مصرف سبزیجات از بروز بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و چاقی پیشگیری می نماید مقدار سبزیجات مورد نیاز بدن با توجه به هرم راهنمایی غذایی به طور کلی روزانه ۲۰۰ گرم می باشد که این مقدار برای سالمندان بالای هفتاد سبزیجات را سرخ شده مصرف کنیم یا آب پز؟ الو دکتر ۶ ساعت پیش نتایج بیشتر ادامه نتایج وب کود مایع سبزیجات مدل لباسمدل لباس جامع ترین پرتال مدل لباس و کودمایعسبزیجات ۱۳۹۴۸۱ فواید گیاهان مصرف روزانه سبزیجات ضامن سلامتی شخص می باشد مصرف سبزیجات از بروز بیماری های … خواص سبزیجات، خواص میوه جات با کاکوتی و فواید آن آشنا شویم چرا جعفری برای بیشتر فواید مصرف روزانه سبزیجات مدل لباسمدل لباس جامع ترین پرتال مدل ۱۳۹۴۸۱ فعالیت بسیاری از آنزیم های بدن به وجود آن وابسته است کمبود پتاسیم در بدن می تواند زمینه ساز حملات قلبی باشد پتاسیم روزانه مورد نیاز بدن از طریق مصرف روزانه سبزیجات بدست بیشتر مختـصری از فوایـد مصـرف روزانـه سبزیـجات ۱۳۹۲۷۲۳ سرطان پیشگیری کنید مصرف روزانه سبزیجات یکی از عوامل مهم پیشگیری از سرطانها می باشد زیرا سبزیجات حاوی ویتامین ها و مواد معدنی هستند و دستگاه ایمنی بدن را قوی می سازند بیشتر تهران من » فواید مصرف سبزیجات فوایدمصرفسبزیجات ۱۳۹۵۹۱۰ عمومی اخبار فرهنگی اخبار ورزشی نتیجه جستجو برای عبارت فواید مصرف سبزیجات فواید مصرف روزانه سبزیجات مجموعه خواص مواد غذایی مصرف روزانه سبزیجات ضامن سلامتی شخص می بیشتر فواید مصرف روزانه سبزیجات فواید مصرف سبزیجات تک آشپزخواص مواد غذایی فوایدمصرفروزانهسبزیجاتفوایدمص ۱۳۹۵۴۲۹ فواید مصرف روزانه سبزیجات مجموعه خواص مواد غذایی خواص خوردن سبزیجات چگونگی مصرف سبزیجات فایده های سبزیجات نحوه مصرف سبزیجات بهترین نحوه مصرف سبزیجاتفواید بیشتر پله های سلامتی فواید مصرف روزانه سبزیجات ۱۳۹۵۱۰۲۴ فعالیت بسیاری از آنزیم های بدن به وجود آن وابسته است کمبود پتاسیم در بدن می تواند زمینه ساز حملات قلبی باشد پتاسیم روزانه مورد نیاز بدن از طریق مصرف روزانه سبزیجات بدست بیشتر فواید مصرف روزانه سبزیجات آکاآکاایران ۱۳۹۴۳۱۴ سبزیجات در طب سنتی فواید سبزیجات در طب سنتی مصرف روزانه سبزیجات ضامن سلامتی شخص می باشد مصرف سبزیجات از بروز بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و چاقی بیشتر فواید مصرف روزانه سبزیجات تلاشگران طبیعت ایران پاک طبیعت زیبا ۱۳۹۴۱۹ وبلاگ قالب پرشین بلاگ قالب های وبلاگ اسکین لینک های مفید خرید کارت شارژ پنل پیام کوتاه کارت شارژ خريد شارژ همراه اول فست فود فواید مصرف روزانه سبزیجات مصرف روزانه سبزیجات بیشتر بادل لینک رایگانفواید سبزیجات ۱۳۹۳۳۲۹ اگر می‌خواهید بدانید چطور بیشترین استفاده را از این سبزیجات فوق‌العاده ببرید، با ما همراه باشید فواید هویج تقویت بینایی تصور قدیمی که هویج برای چشم‌هایتان خوب بیشتر فواید مصرف روزانه سبزیجات مدل لباسمدل لباس جامع ترین پرتال مدل ۱۳۹۴۸۱ فعالیت بسیاری از آنزیم های بدن به وجود آن وابسته است کمبود پتاسیم در بدن می تواند زمینه ساز حملات قلبی باشد پتاسیم روزانه مورد نیاز بدن از طریق مصرف روزانه سبزیجات بدست بیشتر مختـصری از فوایـد مصـرف روزانـه سبزیـجات ۱۳۹۲۷۲۳ سرطان پیشگیری کنید مصرف روزانه سبزیجات یکی از عوامل مهم پیشگیری از سرطانها می باشد زیرا سبزیجات حاوی ویتامین ها و مواد معدنی هستند و دستگاه ایمنی بدن را قوی می سازند بیشتر تهران من » فواید مصرف سبزیجات فوایدمصرفسبزیجات ۱۳۹۵۹۱۰ عمومی اخبار فرهنگی اخبار ورزشی نتیجه جستجو برای عبارت فواید مصرف سبزیجات فواید مصرف روزانه سبزیجات مجموعه خواص مواد غذایی مصرف روزانه سبزیجات ضامن سلامتی شخص می بیشتر فواید مصرف روزانه سبزیجات فواید مصرف سبزیجات تک آشپزخواص مواد غذایی فوایدمصرفروزانهسبزیجاتفوایدمص ۱۳۹۵۴۲۹ فواید مصرف روزانه سبزیجات مجموعه خواص مواد غذایی خواص خوردن سبزیجات چگونگی مصرف سبزیجات فایده های سبزیجات نحوه مصرف سبزیجات بهترین نحوه مصرف سبزیجاتفواید بیشتر پله های سلامتی فواید مصرف روزانه سبزیجات ۱۳۹۵۱۰۲۴ فعالیت بسیاری از آنزیم های بدن به وجود آن وابسته است کمبود پتاسیم در بدن می تواند زمینه ساز حملات قلبی باشد پتاسیم روزانه مورد نیاز بدن از طریق مصرف روزانه سبزیجات بدست بیشتر فواید مصرف روزانه سبزیجات آکاآکاایران ۱۳۹۴۳۱۴ سبزیجات در طب سنتی فواید سبزیجات در طب سنتی مصرف روزانه سبزیجات ضامن سلامتی شخص می باشد مصرف سبزیجات از بروز بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و چاقی بیشتر فواید مصرف روزانه سبزیجات تلاشگران طبیعت ایران پاک طبیعت زیبا ۱۳۹۴۱۹ وبلاگ قالب پرشین بلاگ قالب های وبلاگ اسکین لینک های مفید خرید کارت شارژ پنل پیام کوتاه کارت شارژ خريد شارژ همراه اول فست فود فواید مصرف روزانه سبزیجات مصرف روزانه سبزیجات بیشتر بادل لینک رایگانفواید سبزیجات ۱۳۹۳۳۲۹ اگر می‌خواهید بدانید چطور بیشترین استفاده را از این سبزیجات فوق‌العاده ببرید، با ما همراه باشید فواید هویج تقویت بینایی تصور قدیمی که هویج برای چشم‌هایتان خوب بیشتر فواید مصرف روزانه سبزیجاتدوستی ها دانلود رایگان فیلم، سریال، آهنگ، فوایدمصرفروزانهسبزیجات ۱۳۹۵۹۱۸ سبزیجات سبزیجات ضامن سلامتی سبزیجات و لاغری سلامت فواید سبزیجات فواید مصرف روزانه سبزیجات فواید مصرف سبزیجات کاهش بیماریهای قلبی کاهش وزن مصرف سبزیجات مواد معدنی ویتامین بیشتر سایت تبیانسبزی ها ۱۳۹۲۱۲۱۳ فواید برگ های سبز و مغذی که بر بالای گیاهان می رویند غافل نشوید فایده پیاز برای سلامتی همه ما روزانه پیاز مصرف می کنیم اما شاید توجه چندانی به خواص آن نداشته باشیم بیشتر

برچسب ها

اندکی تفکر …

‌سرانجام روزی به حکمت همه اتفاقات زندگی پی خواهی برد....
از سر درگمی ها بگذر و لبخند بزن...
اعتماد کن به حکمت خدایی که از هرکسی نسبت به بندگانش دلسوزتر است...

پر بازدیدترین مطالب